Parmak İzi Kilit Sistemi Nedir?

Güvenlik, dünyanın her yerinde her zaman son derece önemli konu olmuştur. Teknoloji sayesinde ise insanların değerli eşyalarını ve evlerini koruma yöntemleri her zamankinden daha güvenli hale gelmiştir. Günümüzde güvenlik, web tabanlı güvenlik hizmetleri, biyometri ve güvenlik seviyelerine sahip kişisel cihazları içeren geniş bir yazılım yelpazesini içermektedir. Evinizin veya ofisinizin güvenliğini artırmak istiyorsanız dijital parmak izi kilit sistemi akıllıca bir seçim olacaktır. Parmak izi kilit sistemi, binaya giriş ve çıkışları izlemek ve erişim sağlamak için biyometriyi (çoğunlukla parmak izi) kullanan akıllı kapı kilitleridir.

Parmak İzi Kapı Kilitleri Nelerdir?

Parmak izi kilit sistemi, kendini açıklayıcı bir isme sahip olup insanlar için harika bir tanımlama yöntemi olduğu için yetkili kişilerin parmak izlerini tanıması sonucunda erişim sağlayan bir sistemdir. İnsan parmak izlerinin birçok detayı vardır ve benzersizdir. Başka bir parmak izini denemek ve kopyalamak, hatta onları taklit etmek ve değiştirmek neredeyse imkansızdır.

Dolayısıyla parmak izlerinin benzersiz olması, parmak izi okuyuculu kapı kilidi sistemini güvenlik açısından mükemmel kılmaktadır. Bir dizi anahtarla karşılaştırıldığında parmak izlerinizi unutturma şansınız olmadığı için sizi asla kapıda bırakmayacaktır.

Parmak İzi Kilit Sistemi Nasıl Çalışır?

Temel olarak parmak izi kilit sistemi, parmak izi verilerinizi tarayarak ve sayısal bir şablona dönüştürerek çalışır. Parmağınızı tarayıcıya ilk kez yerleştirdiğinizde sayısal verilere dönüştürme işlemi gerçekleşir ve parmak izi şablonunuz kaydedilir. Bu işlem daha sonra birisine erişim vermek istediğinizde tekrarlanır. Bir dahaki sefere birisi parmağını sensöre koyduğunda bu parmaktan elde edilen verileri önceden kaydedilmiş değerlerle eşleştirir. Bir eşleşme bulunursa erişim verilir ve kapı açılır. Öte yandan bir başkası geçmeye çalışıyorsa girişe izin verilmez ve kapı kilitli kalır.

Algoritmayı eşleştirmek buradaki en önemli süreçtir. Burada ilk kez kayıt olduğunuzdaki konumları ve yönleriyle birlikte parmak uçlarınızda birkaç nokta bulunur. Bu bilgiler bellekte saklanır. Eşleştirme sırasında önceden saklanan parmak izi şablonu alınan verilerle karşılaştırılır. Bir eşleşme varsa genellikle yeşil bir LED ile kapı açılır. İşlem çok hızlı gerçekleşir ve bir saniyeden kısa bir sürede tamamlanır.

Parmak İzi Okuyuculu Kapı Kilitlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Parmak izi kilit sistemleri, geleneksel kilitlere kıyasla birçok avantaja sahiptir. Bu kilitler sadece güvenli değil aynı zamanda son derece de kullanışlıdır ancak parmak izi okuyuculu kapı kilidi sistemlerini kurarken dikkat etmeniz gereken noktalar olacaktır.

Her şeyden önce, bir tuş takımı veya mekanik bir tuş yuvası olduğundan emin olun. Bu, sistemin bir kesinti veya hatta bir elektrik kesintisi gibi bazı nedenlerle parmak izlerinizi tanıyamaması durumunda içeri girmek için size alternatif sunacaktır.

Alacağınız ürünün yanlış reddetme oranını (FRR) ve yanlış kabul oranını (FAR) mutlaka kontrol edin. Mümkün olduğunca düşük FRR oranına sahip kilit sistemlerini tercih edin. Sert pirinç veya çelikten yapılmış kilitler, levye ile kırılmadıkları için alüminyum yerine daha kullanışlıdır.

Almayı düşündüğünüz sistemin güç kaynaklarını araştırın. Güçlerini pillerden alabilecek veya ana güç kaynağınıza bağlanabilecek çok çeşitli sistemler mevcuttur.

Tüm bunlarla beraber saklanabilen parmak izi sayısına veya başka bir deyişle; aynı anda erişim izni verilebilecek kişi sayısını mutlaka araştırın. Ev veya iş yerinde nerede kullanıyor olursanız olun kaç kişinin kullanacağını bilmeniz ileride sizi olası bir masraftan ve potansiyel sorunlardan kurtaracaktır.

Özetleyecek olursak teknolojinin gelişmesiyle beraber parmak izi kilit sistemi de hayatımıza her zamankinden daha fazla katılmaya başladı. Tüm avantajları ve dezavantajları karşılaştırıldığında güçlü güvenlik çözümleri sunan parmak izi kilit sistemi birçok sisteme göre üstün durumdadır.