Uncategorized

Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çelik kapı nasıl olmalı? Pek çoğumuz bir çelik kapı satın almadan önce bu sorunun doğru cevabına ihtiyaç duyarız. Buna istinaden çelik kapı seçiminde dikkat edilmesi gereken kritik noktaları da biliyor olmak gerekmektedir.

Çelik kapılar, güvenlik ihtiyacını karşılamaya başlamış, metal ve çelik levhalarla desteklenmiş, dışarıdan zorlanmadıkça açılmayacak kapı tipidir. Sağlamlık özelliği kimi zaman yanıltıcı olabileceğinden tüm çelik kapılar sanılanın aksine güvenli değildir. Bunun nedeni üretim süreci ile ilgilidir. Bu açıdan çelik kapıların sağlamlığı, montaj öncesi gerekli malzemelerin takılıp takılmadığı, imalat ve ölçü esaslarına uyulması gibi kriterlere göre belirlenir. Çelik kapı kasası, çelik kapının duvara monte edilen kısmı ile ilgili olarak bu noktada bir diğer önemli konudur. Kasa bölümü 2mm DKP sacdan imal edilmiş olup tüm marka çelik kasalar için geçerlidir.

Çelik kapı nasıl olmalı sorusu, kapı tadilatı yaptıranlar için de merak uyandıran bir durumdur. Bu noktada kapının kasasına dikkat etmeniz gerekir. Çelik kasaların mil yuvasının en az 5 mm çelik ile güçlendirilmiş olması önemlidir. Bu yüzden böyle bir kapı satın alınabilir.

En İyi Çelik Kapı Nasıl Anlaşılır?

Hayatınızda bir veya iki kez çelik kapı almaya karar verirsiniz. Bu nedenle çelik kapı alırken dikkat etmeniz gerekenleri göz önünde bulundurmalı ve size yıllarca huzur verecek bir çelik kapı seçmelisiniz. Bu aşamada ortaya çelik kapı nasıl olmalı sorusu çıkar. Bu sorunun ise birden çok cevabı vardır. İlk olarak, gövde sacının kalınlığı 2 mm olmalıdır. Kanadın çelik levhası 1,5 mm kalınlığında olmalıdır. Kanatların kalınlığı 8 cm olmalıdır. Tüm çelik kapılar orijinal ve kaliteli değildir. Kaliteli çelik kapıların sağladığı güveni hissetmek istiyorsanız tercih edeceğiniz çelik kapıların güvenlik açısından bağımsız bir kuruluş tarafından onaylanması ve karar verilmesi gerekmektedir. AB belgesi olmayan markalar için TSE belgesinin doğrulanması güvenlik açısından çok önemlidir.  Seçilen çelik kapı için mutlaka test belgesi talep etmeniz de önemlidir.

Çelik Kapı Sac Kalınlığı Kaç mm Olmalı?

Çelik kapılar çoğu kişinin zihninde başlangıçta sağlamlık ve güvenlik çağrıştırsa da bugün yaşanılan hırsızlık vakaları, tüm çelik kapıların aslında güvenli çelik kapılar olmadığını ortaya koyar. Çelik kapı güvenliği, üreticinin teknik bilgisi ve üretim sürecinde kullanılan malzemelerin kalitesine, dayanıklılığına ve kullanılan çelik kapı kilitlerine bağlıdır. Çelik kapılarda kullanılan boya, ahşap, aksesuar ve diğer malzemelerin çelik kapıların dayanıklılığını artırmak için değil, çelik kapılara estetik bir görünüm kazandırmak içindir. Bir çelik kapı seçerken dikkat edilmesi gereken ilk şey, çelik kapının iç iskeletini oluşturan çelik yapıdır. Çelik kapı üretmenin birçok yolu vardır ancak çelik kapılar genellikle 0,8 mm’den 2,0 mm’ye kadar olan sacların kullanılması ile üretilir. Gövde panelleri genellikle 1.0 veya 1.2 mm sacdan yapılır. Çelik çerçevede kullanılan sacın kalınlığı genellikle 1,5 veya 2,0 mm’dir. Daha kalın sac tercih edilmemesinin sebebi gereğinden daha ağır olması hem imalat zorluklarını önlemek hem de çelik kapıların çalıştırılmasında sorun yaşamamak içindir.

Çelik kapı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar; çelik kapının ana gövde panelini destekleyen çelik panelin kalınlığı ve üretim sürecidir. Dolayısıyla çelik kapı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da kullandığınız kilit sistemidir. Piyasada farklı markalardan farklı kilitler bulunmaktadır. Bu kilitler genellikle çelik kapı korkulukları üzerindeki kilit millerinin sayısına göre adlandırılır. Aslında kilit nokta; nokta sayısı değil, çelik kapıların kilitli olduğu alanların sayısıdır. Çelik kapı, kilit tarafında üst, orta ve alt üç alandan ve üstte kilitli ise toplam dört bölge yeterli güvenliği sağlayacaktır. Bununla birlikte şaftların ne kadar iyi yapıldığı, aynı bölgeden kaç şaftın kilitlendiğinden daha önemlidir.

Yüksek Güvenlikli Çelik Kapı Nasıl Olmalı?

Çelik kapı nasıl olmalı dediğiniz noktada ilk aklınıza gelen yüksek güvenlik olmalıdır. Bu konuda çelik kapının AB sertifikasını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra kapı ve çerçeve arasındaki boşluk 5 mm’yi geçmemelidir. Class 1’den Class 6’ya kadar sıralamalar vardır. Bu noktada Class1 açılması en kolay, Class6 ise açılması en zor olanıdır. Hem kilidin bulunduğu alan hem de kilidin kendisi sağlam ve çelik kapı kilitleme sistemi yüksek kalitede olmalıdır. Başka bir deyişle; kapı sessizce ve nazikçe kapatılmalıdır. Buna ek olarak çift conta sistemine de dikkat etmelisiniz. Bu sistemi barındıran çelik bir kapı, hırsızların yanı sıra ses, rüzgar ve soğuk gibi etkenleri de ortadan kaldırır.

Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Güvenlik açısından sağlam bir çelik kapı seçmek için bazı kriterlere bağlı kalmalısınız. Bu açıdan çelik kapı seçiminde ilk önemli husus, ölçülerdir. Aslında kapı boyutları standarttır. Bununla birlikte zaman içinde mevcut travers aşınması, deformasyonu ve diğer koşulların varlığı standart boyutların korunmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle çelik kapı seçerken ilk adım ölçüm sürecinin hatasız olmasıdır. Satın aldığınız çelik kapıların güvenliğini sağlamak için ürününüzün gerekli üretim sertifikası ve kalite belgelerini içerdiğinden de emin olmalısınız. Kapı güvenliğinin Avrupa Birliği ve TSE gibi bağımsız ve yetkin kuruluşlar tarafından test edilmesi gerekir. Bu durum, yetersiz güvenlikli kapı seçimi olasılığını ortadan kaldırır. Bu noktada hırsızlık önleme sertifikası ve sertifika sınıfına daha yakından incelemek faydalı olacaktır. Bunların yanı sıra çelik kapılar için kapı ile kasa arasındaki mesafenin çok büyük olmadığından emin olmalısınız. Bu boşluğun 5 mm ve üzeri olması kapının açılmasını kolaylaştırır. Ayrıca kilidin yerleştirildiği zeminin dayanıklılığı da önemlidir. Bu yüzden kilidin yerleştirildiği alanın dayanıklı ve sağlam olması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir