Uncategorized

Çelik Kapı Güvenlik Önlemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çelik Kapı Güvenlik Önlemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çelik kapı güvenlik önlemleri alınmadığı zaman hırsızlık gibi bir olayla karşı karşıya kalabilirsiniz. İlk etapta önemsenmeyen ve hesaba katılmayan bu durum hırsızları davet eder ancak çoğu zaman bunun farkında olunmaz. Hırsızlık gibi bir durumla karşılaşılması ise çelik kapı güvenlik aparatları kullanmanın önemini hatırlatır. Bu aşamada ise sağlam çelik kapı modelleri edinmeniz gereken ilk ürünlerden biridir. Bu modellerden birini sahip olduğunuz takdirde ise kapınız için gerekli güvenlik önlemlerini alabilirsiniz.

Kapının Güvenli Olduğunu Nasıl Anlarım?

Sağlam çelik kapılar dışarıdan zorlama ile açılamaz. Çelik kapı imalatında sac ve yassı çelik kullanılmakta, sert malzemelerle desteklenmekte ve özel güvenlik önlemleri alınmaktadır. Bu kapı türü 2000’li yılların başında gelişmiş çelik kapı güvenlik önlemleri ile villalarda kullanılırken 2000’li yılların sonlarında binaların girişlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Çünkü ahşap kapılar dengesizdir, bu nedenle çelik kapı güvenlik aparatları tercih edilir. Çelik kapı güvenlik ve dayanıklılığını artırmak için ise bazı ek önlemler alınması gerekmektedir. Birçok hırsızlık, kilide kapı aralığından ve dışarıdan erişilmesinden kaynaklanır. Bu açıdan çelik kapı güvenlik aparatları kilide dışarıdan erişimi engeller.

Çelik Kapı Güvenlik Önlemleri

Çelik kapı güvenlik önlemlerini aldığınız takdirde hırsızlık gibi durumlardan kaçınabilirsiniz. Ancak sağlam çelik kapı için uygulayacağınız her önlem sizi korumaz. Örneğin kilit sayısının arttırılması çelik kapıların güvenliğini artırmaz. Tersine, çelik kapı kilidinin merkezi tek bir noktadan kontrol edilir, bu da kapının güvenliğini azaltabilir. Nokta sayısını artırsanız bile her noktaya karşılık gelen mil kilidi ayrı ayrı kontrol etmez. Bunlardan birinin açılması, kendisine bağlı olan diğer milleri de açar.

1-Çelik kapınızı kilitleyin

Her ön kapının bir kilide ihtiyacı vardır ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda sağlam çelik kapı vardır. Bu nedenle size sunulan seçeneklerin farkında olmak önemlidir. Kapı kilidinizin pas, eskime veya hasar gördüğünü fark ederseniz, daha güvenli bir kapı kilidi aramak isteyebilirsiniz. En güvenli sağlam çelik kapı türleri şunları içerir:

  • Beş kollu gömme kilit: Çelik kapı güvenlik aparatları arasında bulunan beş kollu gömme kilit, ev sigortası poliçeleri için onaylanmış kilitler listesindeki standart bir kapı kilididir ve en yaygın kilit türlerinden biridir. Bir kapı kilidi ne kadar fazla kola sahipse o kadar güvenli olur ve kırılması da bir o kadar zor olur.
  • Çok noktalı kilitleme sistemi: Çok noktalı kilitleme sistemlerinde üç kilitleme noktası bulunur ve sistem kapının içine oturur. Daha sonra bir kol ve bir anahtar kullanılarak çalıştırılır ve en güvenli ön kapı kilidi türlerinden biri olarak kabul edilir.
  • Gece mandalı: Çelik kapı güvenlik ve dayanıklılığını artırmak için bir gece mandalı kullanılabilirken listelenen diğer kilitlerden biriyle birlikte kullanılması tavsiye edilir. Bu kilitler ön kapıya monte edilmiştir, bu nedenle tek başına kullanıldığında diğer kilitlerden daha az güvenlidir.
  • Sürgü kilidi: Çelik kapı güvenlik aparatları arasında bulunan sürgü kilitleri, bir anahtar veya başparmak dönüşü kullanılarak açılmalıdır ve bir bıçak veya kredi kartı kullanılarak zorla açılmak mümkün olmadığı için eviniz için büyük güvenlik sağlar. Bu kilitler en çok ahşap kapı, çelik kapı veya fiberglas kapı için uygundur. İçi boş bir kapıya sürgü kilidi takmak, kilidin güvenliğini tehlikeye atabilir.

2- Güvenli en üst düzeyde olan çelik kapı kilidi göbeği tercih edin

Güvenliğinize yardımcı olmak için kapınıza ek takviyeler olarak çelik kapı güvenlik aparatları kullanabilirsiniz. Bunlar, yalnızca içeriden kilitlenebilen (ve kilidini açabilen) bir sürgüdür. Ön kapınız çelikten yapılmadığı sürece sürgüyü kendiniz takabilirsiniz ve bu sayede ek güvenlik sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kapı zinciri tercih edebileceğiniz bir başka seçenektir. Kapı zincirleri, izinsiz bir giriş olması durumunda ortada kanıt bırakır. Ek güvenlik için kapılarınızın menteşelerine, vidalarına veya kilitlerine çelik veya nikel takviyeler takmayı da seçebilirsiniz. Bunlar monte edildiğinde, metal içeriden zırh görevi gördüğü için bir kapıyı tekmelemek neredeyse imkansız olabilir. Sağlam çelik kapı modellerinin dayanıklı kapı kolları, ön kapınızın güvenliği üzerinde de büyük bir etkiye sahip olabilir. Düşük kaliteli bir kapı kolu kolayca kırılabilir veya zorlanabilir ve evinize kolay erişim sağlar.

3- Doğru çelik kapı rozeti kullanın

Sağlam çelik kapı için kapı pervazını ve çerçeveyi asla gözden kaçırmadığınızdan emin olmalısınız. Bu iki unsur güvenliğiniz için önemlidir. Çünkü zayıf olan bir kapıya tekme atılırsa kapınız anında açılabilir. Ayrıca omuzlara, tekmelere ve kapınızı kırmaya yönelik diğer girişimlere dayanması için kapı pervazınızı kapı rozeti ile güçlendirdiğinizden emin olmanız önemlidir.

4- Kaliteli bir emniyet kancası kullanın

Kilidiniz kapı çerçevesine yeterince derine girmiyorsa, dayanıklı malzemelerden üretilen bir çelik kapı bile tek bir güçlü vuruşla kırılabilir. Bu yüzden çelik kapı güvenlik aparatları arasında bulunan emniyet kancasını kullanmanız önemlidir.

Çelik Kapının Sağladığı Avantajlar

İhtiyacınız doğrultusunda daire, apartman ya da villa giriş kapıları hatta yangın kapıları için bile sağlam çelik kapı tercih ederseniz yıllarca maksimum verimle kullanabilirsiniz. Çelik, yapısı gereği sizi küf ve korozyon gibi problemlerden korur. İyi işlenmiş ve derecelendirilmiş çelik size ömür boyu kullanım sağlar. Yıllarca parasını ödediğiniz bir ürünü kullanmak istiyorsanız mutlaka çelik kapı tercih etmelisiniz. Çelik, piyasadaki diğer kapıların yapı malzemelerinden çok daha dayanıklı bir malzemedir. Demir gibi metallerden sadece daha hafif değil, aynı zamanda daha serttir. İşleme sonrası uygulanan işlem sayesinde paslanma ve benzeri sorunlar oluşmaz. Nem, güneş, rüzgar ve yağmur umurunda olmaz ve yıpranmaz. Sağlam çelik kapı tasarımı gereği çok kalındır ve elle kolayca zarar görmez. Yüksek sıcaklıklarda oluşan bu alaşım insan müdahalesi ile bükülemez veya esnetilemez. Çelik kapılar için kullanılan çelik kapı güvenlik aparatları sayesinde dışarıdan müdahalelere karşı kendinizi hiç olmadığı kadar güvende hissedebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir