Mimari&Tasarım

Eklektik Dekorasyona Dair İpuçları

eklektik dekorasyona dair ipuçları

Evinizde farklı tarzları denemeyi düşünebilirsiniz. Belki de tercih edeceğiniz ev dekorasyon tarzları çiftlik evi tarzı mı yoksa rustik stil mi olduğuna karar veremediniz. Ev dekorasyonun da değişikliğe giderken herhangi bir dekorasyon stilinin sizi tam olarak yansıttığını düşünmüyorsanız eklektik dekorasyon ile tanışmamışsınız demektir. Bu stilde amaç; dekorasyonu yaratan bireyin kendisini yansıtan parçaları bir araya getirmesi ile oluşan bir dekorasyon tarzıdır. Çeşitli stillerden oluşturulan bir dekorasyon şeklidir. Dekorasyondaki birbirinden farklı modelleri harmanlayıp yeni bir tarz oluşturmaktır. Nitekim sanat ve moda gibi alanlarda da kendisini göstermektedir. Kavram olarak az bilinmektedir ancak oldukça fazla kullanılan bir dekorasyon çeşididir. Özellikle salonlarda tercih edilen bu dekorasyon tarzında hedeflenen görüntü bir uyum içinde olmalıdır. Bu dekorasyonun evinize ışıltı katmasına izin verin. Saten kumaş ve keten, ahşap ve metalin birleşimi dekorasyon ile mobilyaların oluşturduğu ahenk eklektik dekorasyonun pratikteki en iyi örneklerdendir. Eklektik stil birçok farklı kaynağı uyumlu şekilde kullanarak kendi tarzını yaratma sanatı olarak karşımıza çıkar. Zamansız ve kuralsız olarak tercih edilen bu dekorasyon ürünleri, çeşitli renkler ve dokularla harika bir ambiyans yakalandığında yaşam alanlarınıza eklektizm stil girmiş oluyor. Kişisel zevklerle şekillenen bu stil birbirinden farklı dönemlerin yaratıcılıkla birleştiği yerde kendini gösteriyor.

Eklektik Dekorasyon Nedir?

Eklektik dekorasyon, benzersiz bir tasarım yaratmak için farklı stilleri ve motifleri birleştiren bir tasarım türüdür. Eklektik tarz genellikle, kendi stilinizi yaratmanın ayrıca zamanları ve renkleri cesurca karıştırmanıza imkân veren bir dekorasyon türüdür. Eklektik kelimesi Yunanca seçici anlamına gelir. Eklektik tasarım ilk olarak Avrupa’da 19. yüzyılda mimarların bazı geleneksel tarzları korurken aynı zamanda benzersiz tasarımlar yaratmasının bir yolu olarak ortaya çıktı.  Günümüzde eklektik dekorasyon, on dokuzuncu yüzyılın sonu ve yirminci yüzyılın başlarında Paris’te kendini göstermiştir. Kentin ana mimarlık ve tasarım okullarından olan École des Beaux-Arts, dünyanın dört bir yanından öğrencilerin iş birliği yapabilecekleri ve yeni tarzlar yaratabilecekleri yerde bir araya geldikleri dekoratif sanatlar programıyla ünlüydü. Bu öğrencilerden bir kısmı Beaux-Art tarzını kendileriyle beraber geri getiren, binalara yansıtmıştır. Modern süslemeler ile klasik ve tarihi bir tasarım kazandıran mimarlardı.

Eklektik Tarzın 3 Özelliği

eklektik dekorasyon örnekleri

Eklektik tarzın üç özelliği aşağıdaki gibidir;

  1. Farklı görsel unsurları karıştırmak, desenleri, baskıları ve dokuları birleştirmek eklektik tarzın temelidir. Eklektik dekorasyon, ek bir boyut oluşturmak için birbirini tamamlamayan farklı şekiller ve tasarım öğelerini bir araya getirir.
  2. Modern ve gelenekselin birleşimi, eklektik tarz farklı zaman dilimlerinde dekorla birleşir. Minimalist mimari sanatıyla bir araya getirilmiş eski mobilyalar görebilirsiniz. Fransız Rönesans’ıyla tamamlanmış bir modern banyoyla da karşılaşabilirsiniz.
  3. Özenle seçilmiş noktalar, eklektik iç tasarım çok zahmetli görünmeyebilir ancak dekorasyonla ilgilenen kişilerin her ürünün birlikte bir uyum içinde olduğundan emin olması için değişkenleri dikkatlice seçmesi gerekir. Eklektik dekorasyon içinde bir tasarım oluştururken genellikle renk, doku veya belirli bir odak noktası gibi birleştirici bir öğe veya ana tema bulunur.

Eklektik Tarzın Tarihi

Eklektik kelimesi, Yunanca en iyiyi seçmek anlamına gelen eklektikos kelimesinden gelmektedir. Bu kelime felsefede sık sık kullanılırken, (yani bir düşünce okulundan sadece en iyi doktrinleri kendi düşüncesini yaratmak için seçmek) kavram 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında mimariye doğru bir geçiş yaptı. Mimarlar Neoklasizm ve Neogotik mimari gibi tek bir mimari akıma bağlı kalmak yerine yeni bir tasarım yaratmak için farklı stillerden öğeler seçtiler. Ve sonunda bu dekorasyon tasarımı iç mekâna aktarıldı.

Eklektik Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Eklektik dekorasyon biraz kaotik olması gerekiyormuş gibi görünse de, başarılı bir dekorasyon tasarımı için seçilen her öğe birlikte bir bütünlük hissi vermelidir. Elbette bu tasarımın maksimalizm olması gerekmez. Eklektik stil bir tasarım oluştururken önemli olan dokular, desenler ve renklerin bir karışımını sağlamasıdır.

Renk Paleti Seçin

Renk cephesinde aşırılaşmak yerine temel renk seçeneklerini gözden geçirmek gerekir. Karışık ve düzensiz bir alan yerine uyumlu bir görüntü yaratmak için izlenmesi gereken yol budur. Dekorasyona başlamak için ilk önce nötr bir palet ve vurgu rengi tercih etmelisiniz. Nötr bir duvar rengi ki beyaz ve gri tonları olabilir, eklektik stil bir oturma odası yaratmaya başlar. Nötr beyaz ise seçimlerini özgürce üzerinde ekleyebileceğin, çıkarabileceğin ve rahatlıkla görebileceğin boş bir tuval görevi görür. İç mekânı oluştururken yalnızca kendi seçimlerinizden yola çıkabilirsiniz. Eklektik dekorasyon iç mekân tasarımlarından ilham almak için bazılarına göz atabilirsiniz. Oturma odası için renk önerileri ararken ilk önce alanda var olan doğal ışık miktarına dikkat etmeyi unutmayın.

Duvar Kaplamaları Arasında Seçim Yapın

Odanızın çok fazla karışık olmasını önlemek adına tasarımı mobilyalarla dengelemek için nötr duvarları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda duvar kaplamaları arasında bir seçim yapacaksanız bunu desenli duvar kâğıdından yana kullanın.

Desen Oyunlarını Öne Çıkarın

eklektik stil dekorasyon

İstediğiniz bir alana farklı tasarım türlerini çok iyi bir şekilde yansıtmak için desenli halılar ve desenli yastıklar tercih edebilirsiniz. Geometrik şekiller diğer desenler ile kullanıldığı zaman estetik bir görünüm ortaya çıkarabilir. Görünürde birbirine karşıt olan kalıpların görüntüsü iç mekâna her daim sürpriz katıyor. Genellikle yeni kombinasyonları tecrübe etmek ve nasıl bir uyum yakaladıklarını görmek etkili bir yöntemdir.

Dokulu Mobilyalar Tercih Edin

Eklektik bir tarzın önemli bir unsuru kontrastır. İç mekânda çeşitli dokular kullanmak iyi bir çözüm olabilir. Mermer, tahta veya çelik, yumuşak deri, dokuma halılar, kabarık dokular ya da taş ve tuğlalar eklektik dekorasyon stilinin hoş estetik dokusunu ortaya çıkarabilir. Kontrast, yenilikçi mekânların merkezinde yatmaktadır. Görsel ve dokulu bir eklektik tarz ev oluşturmak için mobilyaları değiştirmelisiniz. Kaba ile pürüzsüz ve yumuşak ile sert eşleştirerek yüzeyleri kontrastlamak için farklı yollar keşfedebilirsiniz.

Tablolar Asın

eklektik salon dekorasyonu

Tablolarla dolu bir duvar her odaya karakter katar. Burada hayal gücünün kendini göstermesine izin verebilirsiniz. Odaya karakter eklemek için sanat eserlerini sergileyebilirsiniz. İlk başta en çok beğendiğiniz tabloları asmalı ve harika bir duvar inşa etmelisiniz.

Farklı Mobilyalar Kullanın

Daha önce girişmediğiniz riskleri alın. İlk başta farklı yüzeyleri, renkleri, desenleri ve malzemeleri bir araya getirebilirsiniz. Doku ve form desenler de önemli bir etki için tekrarlanabilir. Eklektik dekorasyon, nesnelere kendileri ve nasıl gösterildikleri ile ilgili beklenmedik ve kendine has özel çizgiler sunar. Örneğin geleneksel bir oda için ilginç sanat eserleri ve grafiti baskılı yastıklar tercih edebilirsiniz.

Karmaşadan Uzak Durun

eklektik dekorasyon nedir

Eklektik dekorasyon asla karmaşa demek değildir. Burada amaç eşyalar ile doldurulmuş bir alan yaratmak da değil. Eklektik bir dekorasyon tasarımı söz konusu olduğu zaman azı dahi her zaman fazladır. Örneğin gerçekten sevdiğiniz daha az ürünü bir araya getirerek süslü raflar ve duygu dolu bir alan oluşturabilirsiniz. Bu sayede bir düzen kurarak sadece en özel eşyalarını sergileyebilirsiniz. Bir planın olmalı: Daha önemli parçalarla işe başlamalı ve o noktadan itibaren inşa etmelisiniz. Bir akış içerisinde temel düzeni göz ardı etmemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir