Mimari&Tasarım

Evlerin En Dikkat Çekici alanı: Hol Dekorasyonu

Evlerin en dikkat çekici alanı hol dekorasyonu

Eve girdiğimiz andan itibaren karşılaşacağımız atmosferin sahip olduğu tasarım, üzerinizde önemli bir etki bırakacaktır. Dolayısıyla evinizdeki çelik kapı dâhil bu alanın her köşesinin dekoru oldukça önemlidir.  Hol dekorasyonu aslında çok fazla geri planda bırakmamamız gereken noktalardan biridir. Antre alanı tasarıma dair ilk izlenimi vermektedir. Yapacağınız iyi tercihlerle göz alıcı bir etki yaratabilirsiniz. Hol alanının dekorasyonu için evin geniş veya ufak olması fark etmeksizin bu alan üzerinde yapacağınız işlevsel dokunuşlarla hem şık hem de kullanışlı hale gelebilir. Giriş alanı, ev dekorasyonu esnasında fazla özen gösterilen alanlardan biri olmasa da evin ilk göze çarpan yeridir. Aynı zamanda evinizin dekorasyonu hakkında pek çok detay veren bölümü olduğu için son derece önemlidir. Bu alan evinizin sizi ve misafirleri karşılayan yeri ve diğer tüm odaların geçiş noktasıdır. Bu yüzden hol dekorasyonu bu amaca göre bir tasarım gerektirir. Bu tasarım evin diğer odalarının tarzları arasında bir köprü olacak şekilde yapabilir ya da tamamen farklı stilde de tasarlayabilirsiniz. Fakat genel olarak evinizde yarattığınız dekorasyon tarzı ne olursa olsun, minimal dokunuşlara yer vermekte fayda var. Çünkü karmaşık veya kalabalık bir görüntü, ihtiyaca uygun olmayan depolama alanı ve kullanacağınız loş ışık, dekorasyon konusunda yapılabilecek hatalardır. Ev dekorasyonunda göz ardı edilen giriş alanı için yapılabilecek ufak değişikliklerle dahi evinizde yeni bir ambiyans oluşturabilirsiniz. Bu yazımızda hol dekorasyonu hakkında bütün detayları bir araya getirdik. Siz de merak ettiğiniz bütün sorularınızın cevaplarına yazımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Hol Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Girişi alanını dizayn ederken mutlaka bir depolama alanı bulundurmalısınız. Dekorasyonu tasarlarken mümkün olduğunca az yer kaplayan aksesuarlar kullanmalısınız. Giriş alanının ışıklandırması için ferah ve aydınlık bir görünüm sağlayacak birden fazla ışık kaynağı kullanmanızı öneririz. Tavan lambasının yanı sıra şık bir abajur ya da kartonpiyer köşelerine led ışıklar ekleyerek hol dekorasyonunu daha aydınlık olmasını sağlayabilirsiniz. Sıcak ve samimi bir alan için rustik ahşap veya eskitme masif mobilyalar kullanabilir ve doğal tonlar tercih edebilirsiniz. Hol dekorasyonu için daha çekici ve modern bir etki yaratmak isterseniz pastel renkler tercih edebilirsiniz. Giriş alanında yer alan duvarları daha çekici bir görüntüye kavuşturmak için duvar kâğıtları gibi dekorasyon çözümlerinden faydalanabilirsiniz. Bu dekorasyonda bembeyaz bir giriş alanına uygulanmış yeşil tonlarında ağaç figürlü bir duvar kâğıdı seçimi tasarımı canlandırmış olacaktır. Yağmurluk, ayakkabı ve palto gibi giysileriniz için giriş alanında hoş bir konsol kullanmak şık olduğu kadar işlevsellik de sağlar. Aydınlık ve ferah bir hol dekorasyonu istiyorsanız mobilya ve duvar renginde açık tonları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda alanın daha geniş görünmesi için açık tonların dışında kullanacağınız büyük bir ayna girişi daha geniş ve aydınlık gösterecektir. Ayna üzerinde kullanacağınız bir aydınlatma ile alana ekstra bir boyut kazandırmış olursunuz. Zeminde tercih edeceğiniz kilim ve halı gibi ürünlerin renkleri duvarlarla uyum içinde olması daha modern ve ferah bir dekorasyon tasarlamanıza yardımcı olur. Sade tarzı olan bir antre tercih ediyorsanız, çok daha minimal eşyalar kullanarak şık bir antre tasarımı oluşturabilirsiniz.

1. Ayna Kullanın

hol dekorasyonu ev girişi dekorasyon

Eğer giriş alanınız ufak ve az ışık alıyorsa, büyük bir ayna kullanmak faydalı ve etkileyici bir çözüm olacaktır. Büyük boy bir ayna kullanımı içeri giren doğal ışığı yansıtarak alanın daha geniş ve ferah görünmesini sağlayacak ve derin bir ambiyans oluşturacaktır. Kullandığınız aynanın yanına ekleyeceğiniz aplikleri dekorasyon objesi ve destekleyici aydınlatma olarak tercih edebilirsiniz.

2. Bitkilere Yer Verin

hol dekorasyon örnekleri

Ev dekorasyonunun önemli bir parçası olan bitkiler, neredeyse pek çok alanda vazgeçilmez bir tasarım ürünüdür. Kalabalık bir görüntüden ve çok eşyadan hoşlanmıyorsanız, seçeceğiniz büyük bir bitki sayesinde minimal bir raf ya da askı tasarımı kullanarak oldukça çarpıcı bir hol dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.

3. Tablolardan Yararlanın

hol dekorasyon fikirleri

Küçük ya da büyük fark etmeksizin her giriş alanı hoş bir duvar dekorasyonunu hak eder. Tablolar, küçük aynalar ve fotoğraflar ile harika bir karşılama alanı tasarlayabilirsiniz. Hol dekorasyonu için büyük bir tablo kullanabilir ya da küçük tablolarla galeri duvarı oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda ayna tablo ve duvar aksesuarlarından bir kolaj yapabilirsiniz. Dar ve ufak bir giriş alanını çok fazla eşyayla doldurmak doğru bir fikir olmayabilir. Fakat böyle küçük alanlardan verimli bir şekilde faydalanamayacağınız anlamına gelmez. Kendiniz ve sevdikleriniz için fotoğraflarınızı özel çerçevelere koyarak gördüğünüzde sizi gülümsetecek bir alan oluşturabilirsiniz. Giriş alanında küçük aksesuarlarla beraber ufak eşyaları koyabileceğiniz uzun bir raf ortama şık bir hava katarken işlevsellikte sağlayacaktır.

4. Duvar Dekorlarından İlham Alın

Hol dekorasyonu için yeni dizayn oluştururken önemli ölçüde değişim yapabileceğiniz yaratıcılığa en hazır alanlardan biri duvarlardır. Giriş alanındaki duvara asacağınız bir pano ile notlar yazabilir, almak istediğiniz dergileri, kitapları veya unutmamanız gereken şeyleri size hatırlatacak eğlenceli alternatif bir alan yaratabilirsiniz. Aynı zamanda duvar kâğıtları kullanarak da hol dekorasyonunuzu çeşitlendirebilirsiniz.

5. Depolama Alanı Olarak Kullanın

hol dekorasyon

Eğer geniş bir alana sahipseniz antrede mont, ayakkabı ve yağmurluk gibi eşyaları saklayabileceğiniz dolaplara yer vermeyi unutmayın. Fakat bu alternatif sıkıcı ya da karmaşık bir görünüm yaratmak zorunda değildir. Depolama alanı tasarlarken alandan verimli bir şekilde yararlanmak için askı ya da aplik gibi objelerde dekoratif tercihler yapabilirsiniz.

6. Dikkat Çekici Objelerden Faydalanın

hol dekorasyonları

Sıradan bir giriş alanında sadece ilgi çekebilecek bir fotoğraf ya da bir sanat eseriyle özel bir tarz oluşturabilirsiniz. Hol dekorasyonu için bitkiler kadar sevilen minimal tasarımlar da küçük antreler için ideal olabilir. Dekorasyonla uyum içinde olmasını unutmadan, açık renklerde bir puf, ayna ve bir raf kullanarak şık bir giriş alanı yaratmak mümkün. Geniş bir giriş alanı için birkaç parça ile dekorasyon iddialı köşelerden biri haline gelebilir. Ahşap ve metal gibi farklı materyalleri bir araya getirerek işe başlayabilirsiniz. Kullanacağınız geniş ve kalın hatları olan mobilyalar ile dikkat çekici bir görüntü yaratabilirsiniz.

7. Zemini Renklendirin

Evin en fazla kullanılan ve yoğun olduğu bu alanlarda zemin tercihinizi sert ahşap ya da seramikten yana kullanın. Aynı zamanda desenli bir zemin ve eve girer girmez dikkat çekici bir hava yaratır. Eğer giriş alanınız genişse açık renkli bir halı ferah ve aydınlık bir görünüm sağlayabilir. Ama halı seçerken aşınmaya ve neme karşı dayanıklı olan bir ürün tercih edin.

8. Oturma Alanını Dâhil Edin

Her giriş holü oturma alanı için yeterince büyük değildir. Fakat imkânınız varsa bir oturma alanı eklemelisiniz. Bu sayede siz ve ağırladığınız misafirleriniz giyinirken rahat eder. Aynı zamanda şık ve davetkâr bir giriş alanına sahip olursunuz. Hol dekorasyonu için az yer kapladığından çoğunlukla banklar kullanılır. Eğer geniş bir alanınız varsa vintage bir koltuk kullanabilirsiniz. Yeriniz yoksa minik tabure bile yeterli olacaktır.

9. Çelik Kapınızı Hol Dekorunuza Göre Seçin

Güzel desenlerle renklendirdiğiniz giriş alanı eve girdiğiniz andan itibaren modunu yükseltebilir. Daha farklı tasarımlar için alandaki hareket hissini arttıran desenli bir renkte tavanı boyayarak kapı rengini de bu tasarıma ekleyerek antreye derinlik ve özgünlük katabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir