Mimari&Tasarım

Feng Shui Dekorasyon Rehberi

feng shui dekorasyon

Feng Shui Dekorasyon Nedir?

Feng Shui temelde eski bir Çin felsefesidir. Bu felsefe, esasen “Chi” disiplini üzerine kuruludur. Chi disiplininin evrendeki tüm canlıları birbirine bağlayan bir yaşam enerjisi olduğuna inanılır. “Feng” rüzgar, “Shui” ise su anlamına gelir ve kelime olarak Feng Shui, iyi şans ve sağlık getirdiğine inanılan “rüzgar suyu” demektir. Ev dekorasyonunda ise Feng Shui felsefesinin önceliği, Batı tasarımının aksine konfor veya estetikten ziyade pozitif enerji akışıdır. Pozitif enerjinin beraberinde getirdiği fiziksel ve zihinsel sağlık ve başarı Feng Shui dekorasyonun odak noktasıdır. Yaşam alanlarının kişinin iç dünyasına ve varoluşuna uygun dekore edilmesinin kişiye sağlık, mutluluk, huzur, başarı ve zenginlik getireceğine inanılır. Feng Shui dekorasyona dair apartman kapısından tutun banyo dekorasyonuna varana dek her türlü ipucunu bu yazıda bulacaksınız.

Feng Shui Dekorasyonunun Bileşenleri

Feng Shui dekorasyonunun temelde beş element dengesi bulunur. Bunlar; ahşap (ağaç), ateş, metal, su ve topraktır. Her biri farklı nitelikleri sembolize eder. Yaşamınızı dengede tutabilmek, aynı zamanda bu elementleri de dengede tutabilmek anlamına gelir. Dilerseniz bu elementleri yakından tanıyalım:

 • Ahşap: Büyümeyi ve canlılığı sembolize eder. Feng Shui dekorasyonunda ahşap elementini kullanırken bitkileri ve ahşap mobilyaları tercih edebilirsiniz. Bu elementin renkleri yeşil ve mavidir.
 • Ateş: Tutkuyu ve enerjiyi sembolize eder. Ateş elementini temsilen kullanabileceğiniz ilk akla gelen obje mumlardır. Ayrıca ateş elementinin renkleri kırmızı, pembe ve mordur.
 • Metal: Metal elementinin Feng Shui dekorasyonundaki karşılığı mantık, kesinlik ve zekadır. Kullanacağınız metal çerçeveler veya heykeller evinizdeki üretkenliğin artmasına yardımcı olur.
 • Su: Bilgelik, huzur ve maneviyat anlamına gelir. Ortama su elementi eklemek için ayna gibi yansıtıcı parçalar veya akvaryum kullanabilirsiniz.
 • Toprak: Feng Shui dekorasyonda toprak elementinin karşılığı istikrar, denge ve fiziksel güçtür. Mekanı toprak tonlarında dekore ederek ve manzara resimleri ekleyerek toprak elementine yer verebilirsiniz.

Feng Shui Dekorasyon Nasıl Yapılır?

1. Evinizi Düzenleyin

feng shui dekorasyon kuralları

Odak noktanız Chi akışın izin vermek olmalıdır. Bu nedenle aslında ihtiyacınız olmayan ve kullanmadığınız eşyaları bir yerlere tıkıştırmaktan vazgeçmek, izlemeniz gereken ilk adım olmalı. Zira eski veya kullanmadığınız eşyaları gözünüzün önünde olmasa dahi evin bir yerinde saklamanız Feng Shui felsefesine göre Chi akışını engeller. Dolapların ve yatakların altındaki, kitaplıktaki ve her türlü depolama alanınızda sakladığınız eşyalardan kurtulmanın tam zamanı. Yalnızca sizin için anlamı olan ve özel eşyaları bırakın ve Chi akışının sağlanmasına izin verin.

2. Hava ve Işık Akışı Sağlayın

feng shui dekorasyon nedir

İyi enerji akışını sürekli hale getirmenin en temel yolu hava ve ışık akışını sağlamaktır. İlk adım ile evinizdeki gereksiz dağınıklıktan kurtardınız, şimdi camları açın ve hava akışını arttırın. Evdeki tüm camları, pençeleri ve aynaları temiz tutarak ışık akışından en verimli düzeyde yararlanın. Eğer ekstra aydınlatmaya ihtiyaç duyan karanlık bir köşeniz varsa endişe etmenize gerek yok. Bunun için yapay bir aydınlatmadan veya ışığı yansıtma için bir aynadan yardım alabilirisiniz.

3. Bitkilerden Yararlanın

feng shui dekor

Hava akışının Feng Shui dekorasyon için gerekli olduğundan bahsetmiştik. Fakat yalnızca hava akışı yetmez, bu hava akışının ayrıca saf ve temiz olması gerekir. Bunun için bitkilerden yardım alacağız. Bitkiler havayı adeta filtreler ve size sağlıklı bir ortam sunar. Ayrıca bitkiler, Feng Shui ev dekorasyonun olmazsa olmazı Chi akışını adeta besler. Ayrıca dekorasyonu için kullanabileceğiniz bazı bitki önerilerimiz olacak; çünkü bazı bitkiler Feng Shui felsefesinde pek te önerilmez. Mesela kaktüs gibi suya ihtiyaç duymayan ve dikenli yapıya sahip bitkileri kullanmamanız tavsiye edilir. Çünkü su zenginlik demektir ve kaktüs suya minimum düzeyde ihtiyaç duyar. Ayrıca dikenli yapısı saldırganlık hissiyatı yaratır. Bu nedenle daha az bakım gerektiren ve maksimum verim almanızı sağlayacak bu bitkiler arasında seçim yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır: şanslı bambu, barış zambak, ficus, kauçuk bitki, İngiliz sarmaşığı, avuç içi, boston eğreltiotu, filodendron, kurdele çiçeği gibi.

4. En Sevdiğiniz Renkleri Kullanın

feng shui dekorasyon oturma odası

Feng Shui dekorasyonunda renklerin önemi yadsınamaz. Sevdiğiniz ve size huzurlu hissettiren renkleri kullanmak size daha ferah bir yaşam alanı sunacak. Feng Shui felsefesinde renklerin çağrıştırdığı ve harekete geçirdiği bazı uyarıcılar vardır. Birkaçına sizin için yer verdik:

 • Kırmızı: Şans ve zenginlik
 • Turuncu: Mutluluk ve eğlence
 • Sarı: Zihinsel uyarım ve güç
 • Yeşil: Barış, denge ve şifa
 • Mavi: Sakinlik, iletişim ve maneviyat
 • Mor: Zenginlik ve yüksek maneviyat
 • Beyaz: Temizlik ve saflık
 • Siyah: Güç (özellikle kırmızı ile kullanıldığında maksimum düzeyde etkinleşir.)
 • Kahverengi: Besleyici

Evin Alanlarına Göre Dekorasyon Önerileri

Giriş

İşe iyi başlamak için ilk etapta mükemmel bir giriş kapısı seçmelisiniz. Feng Shui dekorasyonunda giriş kapısı zenginliği temsil eder. Enerjinin kapınızdan girmesine izin verin. Chi evinize önce giriş kapınızdan girer, kapınızın buna izin vermesini sağlayın. Bunun için kapının her iki yanına bitki yerleştirebilirsiniz.

Oturma Odası

feng shui oturma odası dekorasyon

Feng Shui tasarım önerilerine göre oturma odanızı dekore ederken, işe mobilyanızı duvar hizasında ve kapıya bakar vaziyete getirerek başlayın. Böylelikle hem kapı ile mobilya arasındaki mesafe maksimum olacak hem de kapı görüş hizasında olacak.

Sehpa seçiminde köşeli ürünler tercih etmemelisiniz. Odanın geri kalanıyla uyum sağlayacak boyutlarda bir sehpa seçin. Üzerini sizin için kıymetli objelerle dekore edebilirsiniz. Yalnız aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. Işıktan yararlanmayı ihmal etmeyin. Bu akışı sağlamak için şeffaf pencere kaplamalı kullanabilirsiniz.

En önemli husus olan Chi’nin odanızda gezinmesine izin verin. Bunun için odanızı sıkça havalandırın ve bitkilerden yardım alın.

Yatak Odası

feng shui yatak odası dekorasyon

İşe odanızın en büyük mobilyası olan yatağınıza uygun yeri bularak başlamalısınız. Yatağınız kapı hizasında değil, kapının karşısında duvara yaslı bir konumda olmalıdır. Bu, uyku kalitenizi arttıracak. Yatağa uygun bir başlık seçmelisiniz. Yatak başlığı sizde destek hissi uyandıracak. Keskin köşeli ve ferforje tarzı metallerden kaçının. Daha yumuşak hatlara sahip, döşemeli bir başlık iyi bir tercih olacaktır. Yatağın iki tarafına dekorasyonunuza uygun komodinler tercih edin. Dilerseniz komodinlerinizin üzerini odanıza romantik bir hava kazandıracak bir abajur, size huzur veren kokular veya güzel anılarınız ile dekore edebilirsiniz.

Feng Shui ev dekorasyonu ile yatak odanızı dekora ederken odanızı teknolojik eşyalarla doldurmanız doğru olmaz. Çünkü bu durum odanın sakinleştirici enerjisini uzaklaştırır. Nevresim seçimlerinizde açık tonları kullanmanız odanızın enerjisini destekler. Kumaş olarak ta pamuk, keten veya doğal lifler kullanılmış kumaşlar tercih edebilirsiniz. Ayrıca eğer metal bir yatak tercih ettiyseniz bu tarz nevresimler metalin ağırlığını kıracaktır.

Rahat bir yorgan ve yastık seçimi uykuyu sizin için daha davetkar bir hale getirir ve pozitif enerji akışı sağlar.

Çalışma Odası

Feng Shui dekorasyonu ile çalışma odanızı dekore ederken önce odayı ve masanızı gereksiz olan her türlü eşyadan kurtararak başlayın. Yalnızca işinize yarayan ve sizi motive eden eşyalar ve objeler kullanın. Dağınıklık odanızın enerjisini olumsuz etkiler. O halde kablo dağınıklıklarına veda etmelisiniz.

Diğer odalarda yaptıklarınızın aksine üretkenliğinizi olumsuz etkilememesi adına masanızı kapıya bakacak şekilde konumlandırmayın.

Feng Shui dekorasyonuna uyumlu olacak bir şekilde ahşap bir masa tercih edin. Odanızı dekore ederken sarı, yeşil ve mavi tonları kullanmanız sizin için en iyisi olacaktır. Bu tonlar sizin üretkenliğinizi besler. Ayrıca ortama enerji katmak için kırmızı renkli objeler ile odanızın enerjisini arttırabilirsiniz.

Koridor

Feng Shui ile dekore ettiğiniz evinizde iyi bir enerji yakalamanın ilk adımı koridor ile başlar. Evinize ve yaşamınıza doğru bir enerji ile giriş yapacağınız ilk alan koridordur. İlk olarak koridorun temiz ve toplu olmasına dikkat edin. Çünkü koridor dağılmaya müsait bir alandır. Doğru enerji için alanı kolay temizlenebilir dekore edin.

Ayakkabılarınız ve montlarınız kapaklı bir dolap içinde durmalı, böylece enerji akışı kesilmemiş olacak. Alanı sık sık temizlemeli ve toplu tutmalısınız. Giriş kapınızı ve dış kapı paspasını temiz tutmayı da unutmayın. Koridor dekorasyonunuzu yenileyerek ortamı daha ferah hale getirmelisiniz. Küçük değişikliklerin size ve evin enerjisine iyi geldiğini göreceksiniz.

Feng Shui ilkeleri ile dekore ettiğiniz koridorda ayna kullanmak ortamı daha geniş bir hale getirisiniz. Bu yalnızca alanı genişletmekle kalmaz sınırları kaldırmanızı da sağlar. Ayrıca koridorda kenarlardan yürümemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü kenarlardan yürümek size sürekli engellerle karşılaşacağınız hissiyatı yaratır.

Koridor doğru enerjiyi karşılayacağınız ilk alandır. Bu alanı Feng Shui dekorasyonuyla doğru bir şekilde dekore etmeniz, enerjinin evinize yayılmasına yardımcı olacak.

Mutfak

feng shui mutfak dekorasyon

Feng Shui ilkelerine göre mutfak, evin güney ya da kuzey cephesine bakmalıdır. Ama bu durum sizin mutfağınız için geçerli değilse endişe etmenize gerek yok. Mutfağınızı doğru enerjiye kavuşturmak daha çok alternatifiniz var.

İşe ilk olarak ocak ve lavaboyu doğru konumlandırarak başlayın. Lavabo ve ocak birbirine zıt bir şekilde konumlandırılmamalı. Aksi takdirde yaşanan ateş ve su çatışması çiftler arasında da bir çatışmaya neden olabilir. Ayrıca mutfakla baskın olarak kırmızı ve siyah renklerini kullanmaktan da kaçının. Çünkü bu da ateş ve su çatışmasına ortam yaratır. Buzdolabı, lavabo ve ocak arasında bir üçgen oluşturmak en ideal kullanım şeklidir. Eğer düz bir mutfağınız varsa lavabo ve ocak arasında bir ahşap olması yeterli Su ahşabı, ahşap ta ateşi besler. Bu şekilde zıt enerji arasında sağlıklı bir geçiş sağlanır.

Feng Shui dekorasyon ilklerine göre mutfakta kullanacağınız bolca ahşap ve metal, üretkenliği arttırır. Mutfağınızda kırık eşya barındırmayın; tamir edilemiyorsa mutfağınızda bulundurmayın.

Yemek Odası

feng shui yemek odası dekorasyon

Yemek yenilen alan geleneksel Çin tıbbında sindirim ve toprak elementi ile ilişkilendirilir. Bu nedenle yemek odası dizaynı, Feng Shui tarzı dekorasyonda önem teşkil eder. Alanın enerjisini yüksek tutmaya özen göstermelisiniz. Bunun için duvara büyük bir ayna koyabilir ve masanızda canlı çiçekler kullanabilirsiniz.

Banyo

feng shui banyo dekorasyon

Feng Shui dekorasyon ilkelerine göre banyonun kapısı daima kapalı durmalıdır. Banyo servetin tahliye edildiği alandır. Tuvaletinizi daima temiz tutmalısınız. Banyoda kullanacağınız canlı bitkiler, para akışını yavaşlatır ve suyu tutar. Bu yüzden güneş almayan bir banyonuz varsa bile banyonuzda vazoda çiçek kullanmayı ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir