Mimari&Tasarım

Hayranlık Uyandıran Müstakil Ev Giriş Modelleri

müstakil ev giriş modelleri

 

Şehrin gürültüsünden ve kalabalığından bunalmış ve tabiatın içinde, huzurlu, sakin bir hayat yaşamak istiyor olabilirsiniz. Evinizin girişinde hem görkemli hem de güvenli bir alan oluşturmak için müstakil ev girişi tasarımınıza villa giriş kapıları ile başlayabilirsiniz. Fakat bunun için fazla kalabalık süslemeler ile dizayn edecek olursanız ihtişamlı bir görünüm yerine karmaşık bir görüntü elde etmeniz mümkün. Müstakil ev giriş modelleri tasarımlarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta akıcı ve sakin bir gösteriş ortaya koyabilmektir. Bunu sağlamak için de eşya ve aksesuar kalabalığından ziyade sade ve görkemli ürünler tercih etmelisiniz. Örneğin büyük küpler, sanatsal bir süsleme ile harika bir akıcılık ve ihtişam ortaya koyabilir. Evlerinizin girişindeki ışıklandırma yalnızca görüntü değil bir işleve sahip olduğu için en önemli aksesuarların başında geliyor. Girişin karanlık ya da loş olması akşamları eve girişi bir hayli zorlaştırır. Üstelik güvenlik bakımından da sık sık aydınlatılabilen bir giriş olması gerekir. Eğer bütün gece açık kalan bir aydınlatma sistemi istemiyorsanız diğer bir alternatif olarak hareket sensörlü aydınlatma sistemleri sizin için harika bir seçenek olacaktır. Evinizin girişi, yaşam alanınızın içinde bulunan diğer ortamlardaki gibi sizden bir şeyler barındırmalıdır. Ve bu alanda stilinizi ve karakterinizi yansıtmalı. İster kapıda kullandığınız renk, ister girişte kullandığınız süs bitkisi ya da seçtiğiniz bir başka kapı süslemesi. Ne olursa olsun evin giriş alanında sizin tercih ettiğiniz ve sizi yansıttığını düşündüğünüz bir tasarıma yer verin. Evinizin sizi o güzel yaşam alanlarına yönlendiren yollarının düzenli ve şık görünmesi giriş kapısına uzanan yolun daha çekici olmasına sebep olan önemli noktalardan biridir. Taş müstakil ev giriş modelleri, ahşap ev girişi, tuğla müstakil ev giriş modelleri, prefabrik, kütük ya da cam malzeme kullanılarak yapılmış,  modern veya geleneksel olarak tasarlanmış her türlü stili yansıtacak birçok ev giriş modeli mevcuttur. Bunun için size ilham olacak birbirinden güzel müstakil ev giriş modelleri bu yazıda sizleri bekliyor.

Müstakil Ev Girişi Nasıl Olmalı?

Hem zevkleriniz hem de evle bütünleşen bir giriş yaratmak için aşağıdaki unsurlara dikkat ederek harika bir peyzaj ortaya çıkarabilirsiniz. Müstakil ev giriş modelleri konusunda önemli ayrıntılar aşağıdaki gibidir;

  • Müstakil ev giriş modelleri dış cephe ile uyumlu bir şekilde yapılmalıdır ki görüntü karmaşıklığı olmasın.
  • Müstakil ev girişi yapılırken sahip olduğunuz bahçenin genişliği göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Müstakil ev girişi genişliği özellikle kapı genişliğine uyumlu bir şekilde tasarlanmalıdır.
  • Müstakil ev girişi dış cephenin renk tonuyla uyumlu olarak tasarlanmalıdır.
  • Müstakil ev giriş modelleri evin stiline göre özgün seçilmelidir.

Müstakil Ev Giriş Modelleri

Müstakil ev giriş modelleri için yaptığınız bu yeni düzenlemeler tıpkı yaşam alanınızdaki diğer odaları tasarlarken gösterdiğiniz özeni hak ediyor. Yaşam alanınızın cazibesini ortaya çıkaran sevdiklerinizi içeriye davet eden bu tasarım düzenlemesi henüz nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine karar verememiş olabilirsiniz. Bu yüzden siz de müstakil ev giriş modelleri için yeni fikir arayışındaysanız sizin için araştırdığımız düzenlemelerden ilham alabilirsiniz. Müstakil ev giriş modelleri aşağıdaki gibidir;

1.Verandalı Giriş

Büyük bir verandaya doğru uzanan merdivenler ve evin rengiyle uyum içinde olan seramik saksılar sevdikleriniz için sıcak ve samimi bir ortam oluşturacaktır. Siz de böyle bir karşılama alanı yapmak istiyorsanız giriş için bir oturma alanı olan verandalı girişi bahçenizde kullanabilirsiniz.

2.Taş Müstakil Ev Girişi

Taş, tabiata ve yeşile en çok yakışan materyallerden biridir. Sağlıklı ve dayanıklı olması da cabası. Yaz dönemi boyunca eve serinlik hissi verecek, kış döneminde yaşam alanınızı sıcak tutacak bir malzemedir. Aynı zamanda yağmur ve kar gibi zor koşullara karşı oldukça dayanıklıdır. Bunun yanı sıra çok iyi ses yalıtımı sağlar. Taş, bakım istemez ve renk değişimine uğramaz. Açıkçası fazla ilgi istemeyen kullanışlı bir malzemedir. Bir başka avantajı ise depreme dayanıklı olmasıdır. Bahçeli ev dekorasyonunda taş malzemeyi sadece bir bölüme kullanabileceğiniz gibi, evin her noktasında da tercih edebilirsiniz. Modern bir yapı için bahçe düzenlerken taşlar, çakıllar ve bitkileri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer giriş alanınız genişse kapının yanına büyük bir toprak küp veya metal bir heykel koymak evin stilini pekiştirecektir. Aynı zamanda beton karoları üst üste koyarak büyük basamaklardan oluşan bir yol tasarlamak müstakil ev giriş modelleri için oldukça iyi bir fikirdir.

3.Ahşap Müstakil Ev Girişi

Ahşap, tabiatın ham bir malzemesi olarak bahçeye yakışan ve en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Ahşap sanki bahçenin bir parçası gibidir. Ayrıca ekolojik ve çevre dostudur. Bireylerin sağlığı için de oldukça avantajlıdır. Ancak sürekli bakım istemesi, yangın riski ve kötü hava şartlarına dayanıksızlığı ise olumsuz yanlarıdır. Ahşap müstakil ev girişi tasarımı için merdiven gibi zemin döşemesinde ahşap malzeme kullanabilirsiniz. Burada önemli olan nokta ahşabın dış cephe rengiyle uyum içinde olmasıdır. Ayrıca kapıya gitmek için uzun bir yol varsa ahşap direkler sayesinde çardak oluşturulabilirsiniz. Böylece hem güneşin etkisini minimuma indirebilir hem de kullandığınız bu alanı daha çekici hale getirebilirsiniz.

4.Tuğla Müstakil Ev Girişi

Tuğla doğal rengi ile bahçeli evlerin özellikle dış cephe dekorasyonunda sık sık tercih edilen önemli bir malzemedir. İngiltere’de çok fazla rastlanan bu malzeme ile evin dış görünümü canlılığa kavuşacaktır. Müstakil ev giriş modelleri için tuğladan oluşan bir zemin yapmak evinizin girişinde ayrıcalıklı bir tarz sunacaktır.

5.Cam Giriş

Son dönemlerde bahçeli evlerin çoğunlukla dış cephesinde önemli bir malzeme olarak cam kullanılmaktadır. Bahçenin görselliğini yaşam alanınızın içine kadar taşımak istiyorsanız, evin giriş kısmında cam kullanabilir ve evin içindeyken dahi kendinizi bahçenizde hissedebilirsiniz. Elbette bu camları kullanırken, evin ısı yalıtımını unutmamanız gerekir. Cam, evlerin tek katında dahi olsa şıklığından hiçbir şey kaybetmez.

6.Bitkili Giriş

Evinizin stili ve çevresiyle uyumuna dikkat ederek tabiatla bütünleşmiş bir görünüm yakalamak için saksılarda yetiştirdiğiniz sarmaşıkları girişteki kapı üzerinden sarkıtabilirsiniz. Kapı önü saksılarıyla da girişinizi renklendirebilirsiniz. Farklı renkteki çiçekleri merdivenlere yerleştirebilirsiniz. Çimenler arasından eve doğru giden yolu çakıl taşlarıyla süsleyebilirsiniz. Bu sayede bahçenizi güzelleşirken siz de bu görüntünün keyfini çıkarabilirsiniz. Müstakil ev girişlerini dizayn ederken saksılar ve aplikler en çok tercih edilen ürünlerdir. Siz de zevkinize ve evinizin rengine uygun çiçekleri kullanabilirsiniz.

Müstakil Evler Nasıl Güvenli Hale Getirilir?

Güvenlik, görünüm ve işlevsellik bakımından giriş alanlarını belirleyen önemli unsur giriş kapıları olarak karşımıza çıkar. Giriş kapınızın sağlam, kullanışlı ve şık olması için yatırım yapmaktan kaçınmayınız. Güvenlik probleminin en fazla olduğu yerler müstakil evlerdir. Evleri dışarıdaki risklere karşı korumak için giriş bölümünde yer alan hem dekoratif hem de güvenliğinizi sağlayan çelik kapı tercihleri yapmanız güvenliğiniz için oldukça gereklidir.  Güvenli çelik kapı diğer kapılara göre daha dayanıklıdır. Bu yüzden en fazla tercih edilen modeller arasındadır. Emniyetli bir kapı için dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de kilitleme sistemleridir. Güvenli kapı sistemleri çoğunlukla kademeli şekilde kilitlenebilme özelliğine sahiptir. Bu ayrıntıları gözden kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir