Güvenlik

Hırsızlığa Karşı Önlemler İle Evinizi Güvenli Kılın

Hırsızlığa Karşı Önlemler İle Evinizi Güvenli Kılın

Evlerin güvenliğini tehdit edip can ve mal kaybına neden olabilecek pek çok tehlike bulunuyor. Hırsızlık da potansiyel tehlikeler arasında olduğu için parmak izi kilit sistemi, kullanarak önemli bir tedbir almış olursunuz. Hırsızlık maddi kayıplara sebep olurken manevi taraftan da olumsuz etkilere yol açıyor. Bu yüzden hırsızlığa karşı önlemler alınması bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. Hırsızlığa karşı önlemler yalnızca hırsızlığın olduğunu ihbar etme sürecine indirgenemez. Ev güvenliği içerisinde yer alan bazı tedbirler de hırsızlara karşı caydırıcılık sağlamaktadır. Bu şekilde hırsızlar bir girişimde bulunmadan önce engellenebilir. Hırsızlığa karşı önlemler için tedbir alırken genel düşünmek ve en ufak bir ayrıntıyı dahi gözden kaçırmamak gerekir.

Hırsızlığa Karşı Alınabilecek Güvenlik Önlemleri

Hırsızlığa karşı önlemler için evinizi hırsızlardan korumanın en iyi yolu yaşam alanınızı incelemekten geçer. Bu aşamada ilk olarak evinizin çevresini, giriş ve çıkışlarını kontrol etmelisiniz. Pencereler, karanlık alanlar hırsızların girişini kolaylaştıracak bölgeleri ve güvenlik bakımından zayıf yönleri gözlemleyebilirsiniz. Evinizin korunmasız bölgelerini kontrol ederken, dışarıdan bakıldığında evinizin içerisinde nerelerin göründüğüne dikkat etmelisiniz. Kolayca görülebilen elektronik eşyalar ve mobilyalar hırsızlara davetiye çıkarabilir. Yapabileceğiniz küçük düzenlemelerle hırsızlık riskini azaltabilirsiniz. Hırsızlığa karşı önlemler için hareket sensörüne sahip aydınlatmalar, karanlık bölgeleri azaltmada yardımcı olabilir. Evinizin çevresine, giriş yerlerine ve karanlık köşelerine harekete duyarlı aydınlatma ekleyerek bu kişilerin işini zorlaştırmış olursunuz. Akıllı aydınlatmalar hırsızları caydırma yöntemleri arasında en çok tercih edilenler arasındadır. İnternet bağlantısı sayesinde istediğiniz an uzaktan aktif hale getirebileceğiniz bu aydınlatmalar ile evde olduğunuz izlenimini yaratabilirsiniz. Bunun dışında değerli eşya ve pasaport gibi eşyalarınızı güvenlikli kasada ya da bankada saklamalısınız. Küçük kasa değerli eşyalarınız için koruma sağlayabilir. Hırsızlığa karşı önlemler için bir hırsızlık durumunda kasanın çalınmaması için duvara veya zemine kasanızı sabitleyebilirsiniz. Bunun dışında küçük ve değerli eşyalarınızı, hırsızların dikkatini çekmeyecek eşyaların içine koyabilirsiniz. Hırsızların evinizi kolay bir hedef olarak görmemeleri için yapılması gereken, kapı kilitlerinin sağlam olduğundan emin olmaktır. Kiracıların kapı kilidini değiştirmesi gerekir. Ve kapının her zaman kilitli olması tavsiye edilir. Bununla beraber evde kimse olmadığında ve özellikle geç saatlerde mutlaka kilitli tutulmalıdır. Aynı zamanda pencerelerde kullanılan manyetik kontaklar güvenlik sağlayabilir. Böylece pencereniz izinsiz açıldığında alarm sistemi devreye girer. Bütün bunların dışında tabi ki hırsızlık ihtimalinin varlığı sık sık tedirgin olmanızı gerektirmez. Hırsızlığa karşı önlemler alarak bu kaygıyı azaltabilirsiniz. İşte, korunmaya yardımcı olan güvenlik önlemleri.

Yeterli Aydınlatma

Hırsızlığa karşı önlemler arasında evinizi ve bahçenizi yeterli düzeyde aydınlatırsanız hırsızların yaşam alanınıza girmesi o kadar zor olur. İlk olarak hırsızların eve ilk adım attığı bahçelerin aydınlatma ihtiyacını düşünebilirsiniz. Bahçe ve daire girişiyle varsa ağaçların üzerine sensörlü aydınlatmalar yerleştirebilirsiniz. Eğer oturduğunuz sokak karanlıksa yetkililerle görüşerek sokak lambası talep edebilirsiniz. Hırsızlığa karşı önlemler için müstakil bir evde yaşıyorsanız verandanın ışıklarını açık bırakabilirsiniz. Elektrik tasarrufu için çevre dostu bir seçim olan enerji tasarruflu ampulleri kullanabilirsiniz. Bahçenizde güneş ışığıyla şarj olan lambalar tercih edebilirsiniz. Evde olmasanız dahi akşam karanlığında lambalarınız yanmaya devam eder. Ev içinde yola bakan odanızı LED ışıklarla aydınlatarak uyamadığınızı düşündürebilirsiniz. Hırsızlığa karşı önlemler için kapı girişine yakın bölgede hareket sensörlü lamba tercih edebilirsiniz.

Pencere Güvenliği

Zamanla evin pek çok eşyası değişse de genellikle kapı ve pencereler yenilenmez. Eskiyen kapı ve pencereler kolay açılabilir veya kırılabilir. Evinizde uzun süredir oturuyorsanız kapı menteşesini ve pencere kollarının değişim ihtiyacını değerlendirebilirsiniz. Yeni bir eve taşınacaksanız ilk olarak kapı kilidini değiştirebilirsiniz. Hırsızlığa karşı önlemler için saksı altına anahtar koymak ya da balkon kapısını açık bırakmak gibi alışkanlıklardan vazgeçmekte yarar var. Eve hırsız girmesinin nedenlerinden biri de kapı kilitlemeyi unutmaktır. Evden hızlıca çıkarken, tatil heyecanıyla ya da çocuklarınızla ilgilenirken bu durumla karşılaşmamak için akıllı kilit tercih edebilirsiniz. Açık bir pencere hırsızların evinize kolayca girmelerine sebep olabilir. Güvenliğiniz için tüm pencereleri her daim kapalı ve kilitli tutmaya çalışın. Güçlü pencere kilitleri küçümsememeli ve gerekirse güvenlik için hırsız kilidi gibi koruma sağlayan seçenekleri değerlendirmelisiniz. Kapıyı kilitlemeden uyumamayı alışkanlık haline getirin. Aynı zamanda dayanıklı ve güvenli bir çelik kapı size hırsızlardan korunmak için yardımcı olabilir. Hırsızlığa karşı önlemler için pencerenin yanı sıra, apartmanın kapı ve pencerelerinin de kapalı tutulduğuna emin olmalısınız. Bu şekilde apartmana girenler yalnızca komşularınız ve misafirleriniz olacaktır.

Bahçe Güvenliği

Hırsızlığa karşı önlemler için bahçe alanınızda hırsızların saklanıp sizi gözetleyebileceği alanlar bırakmamaya özen gösterin. Çevrenin görünmesini önleyen ağaç dallarını ve çalıları budayarak bahçeyi güvenli bir hale getirebilirsiniz. Binaya girilmesine sağlayacak sandalye ve merdiven gibi eşyaları ortadan kaldırabilirsiniz. Pencerelerin altına dikenli çalı dikebilirsiniz. Tatile gittiğinizde bahçeniz hırsızların ilgisini çekebilecek mobilya veya barbekü gibi eşyalar bırakmamaya dikkat edin.

Kamera Sistemleri

Kamera sistemleri evinizi sadece hırsızlardan korumaz, aynı zamanda bölgeye giren yabancı kişileri de önceden görmenizi sağlar. Bu sayede dolandırıcılara karşı da korunursunuz. Kamera olmasına rağmen evinizde hırsızlık olsa bile sistem aracılığıyla hırsızın görüntüsü tespit edilebilir ve böylece yakalanmalarını hızlandırabilirsiniz. Aynı zamanda hırsızlar kamera sistemi olan evlere girmek istemezler. Bu durumda kamera bir şekilde caydırıcı etkiye sahiptir. Güvenlik sistemleri, son teknoloji ile donatılmıştır. Bu sayede güvenliğinizi önemli ölçüde artırabilir. Yeni nesil kameralarla evde hareket olduğunda uyarı alabilir, telefonunuza bu durumu içeren video gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Evde olmasanız dahi eve gelenleri görebilirsiniz. 7/24 izleme sunan bu kamera sistemleriyle evinize izinsiz giriş olduğunda sizin ve güvenlik güçlerinin bilgilendirilmesini sağlar. Sistem kurulduktan sonra, düzenli kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Evden her çıktığınızda sistemi devreye sokmalısınız. Hırsızlığa karşı önlemler arasında en etkili olan uygulama kamera sistemidir.

Alarm Sistemleri

Yaşam alanınızda hırsızlığa karşı önlemler arasında en caydırıcı olanlardan biri de alarm sistemleridir. Bu sistemler evinizi her noktasını güvenlik altına alınmasına yardımcı olan altyapıya sahiptir. Evde yer alan manyetik kontaklar, hareket sensörleri, kameralar, siren ve daha pek çok teknolojik donanım alarm sistemini oluşturan parçalar arasındadır. Bu şekilde evde biri olmasa bile alarm devreye girdiğinde izleme merkezinden ev sahiplerine haber verilir. Alarm sistemlerinin bir başka özelliği de polislere haber verme süresini azaltmasıdır. Bu sayede polisler olaya daha erken müdahale etme fırsatına sahip olur. Hırsızlık olaylarına hızlı bir şekilde müdahale edilmesi birçok kaybın yaşanma riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Parmak İzli Kilitler

Hırsızlığa karşı önlemler arasında olana parmak izi kilitler, yaşamınızı kolaylaştırmak için biyometrik tanımlamadan faydalanır. Estetik görünmelerinin dışında işlevsellik bakımından da dikkat çekerler. Standart kilit ve anahtar tabanlı sistemler pek çok güvenlik riskine sahiptir. Bunlardan en önemlisi, anahtarın çok kolay bir şekilde kopyalanabilmesidir. Bu durum herhangi bir vakitte kötü sürprizlerle sonuçlanacaktır. Parmak izlerinin kişiye özel olması sayesinde herhangi birinin biyometrik kilit ile binanıza girmesi oldukça zordur. Anahtarlar elinizden, çantalardan ve cebinizden düşme eğilimindedir böyle bir durumda ve kayboldukları an kapı kilidinin hemen değiştirilmesi gerekir. Dolayısıyla kilitleri değiştirmek ve tekrar bir anahtar seti oluşturma zorluğu ortaya çıkar. Bu yüzden parmak izi kilitler kullanışlı olacaktır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir