Mimari&Tasarım

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

iskandinav tarzı ev dekorasyonu

Özellikle son yıllarda İskandinav tarzı ev dekorasyonu iç mekânlarda oldukça fazla tercih edilmeye başladı. Yumuşak nötr renkleri, temiz çizgileri ve monokrom (tasarımın tek renkten oluştuğu) vurguları ile İskandinav tarzı ev dekorasyonu oldukça popüler bir stil oldu. Şimdilerde ise evinizi sadece birkaç dokunuşla beyaz tonlardaki bir ferforje kapı ve tüylü bir halı ile bu dekorasyon tarzına sahip olabilirsiniz. Sizin için hem minimalizmi benimsemenize hem de fazladan mobilyalardan kurtulmanıza ve İskandinav tarzı dekorasyonu evinize taşımaya yardımcı olacak pek çok tüyodan oluşan bir yazı hazırladık. İskandinav tarzı ev dekorasyonu yazımızda eviniz için ilham verici bir liste bulabilirsiniz. İskandinav stili ev dekorasyonu nasıl yapılır ve hangi unsurlara dikkat etmeniz gerekir gibi önemli konuyla ilgili merak ettiğiniz her detay yazımızda. Eğer siz de eviniz için farklı İskandinav tarzı ev dekorasyonu listesine göz atmak istiyorsanız bütün sorularınızın yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu Nedir?

iskandinav dekor

İskandinav tarzı ev dekorasyonu sadeliği ve fonksiyonelliği ön planda tutan bir tasarım hareketidir. İskandinav kökenli bu dekorasyon tarzı dengeli, rahatlatıcı ve doğal bir dekorasyon stilini ifade etmektedir. Bu stil 1950’lerden beri iç mekân tasarımlarında yer almaktadır. Bu tarz sofistike ve zarif bir görüntü ile karakterizedir. İskandinav tarzı dekorasyonda rahatlık ve doğal unsurlar ön plandadır. Kullanışlı tasarım ve sadeliği ile İskandinav dekorasyon stili son yıllarda da oldukça popülerdir.

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

İskandinav tarzı ev dekorasyonunu oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan biri İskandinav iç mekânda doğal ışığın oldukça önemli olmasıdır. Dolayısıyla dekorasyonda gün ışığından en iyi şekilde yararlanmak gerektiği anlamına gelir. Çoğunlukla nötr renklere boyanmış duvarlarda doğal ışık, nötr renkleri yansıtmak ve bu renklerin alt tonlarını da kullanarak bir hareket hissi yaratmak için önemlidir. Bu renkleri dikkatli bir şekilde seçmek gerekir. Standart bir beyaz, gri alt tonlu beyaz renkle aynı şey değildir. Dekorasyonda temiz çizgiler elde etmek için dairelere odaklanarak daha yumuşak nesneler ve mobilyalar kullanabilirsiniz. Mükemmel bir İskandinav evine sahip olmak için mutfak dekorasyonundan duvardaki aksesuarlara kadar pek çok geometrik şekil tercih edebilirsiniz. Çünkü bu şekiller alanı ifade eden ve iç mekân dekorasyonunu bitirmek için mükemmel bir son dokunuş olabilir. İskandinav dekorasyonda kumaşların ve dokumalar önemli bir yer tutar. Bu dokuma ve kumaşları kullanırken sıcacık hissettiren ürünlerdir. İskandinav tarzı ev dekorasyonu tamamen doğaya yakın olduğu için pek çok odanın zemininde kilimlerden koyun postuna kadar alanlarda hayvan derisi görebilirsiniz. Bunun yanı sıra battaniyeler ve yastıklar da her mekân için olmazsa olmazdır. Bu ürünler de ortama samimi ve rahat bir atmosfer verir.

1. Dekorasyonu basit tutun

iskandinav dekorasyon özellikleri

İskandinav tarzı ev dekorasyonu kesinlikle basitlikle ilgilidir. Bu stilde dekor minimumda tutulur. Boş alanlar ve duvarlar olduğu gibi bırakılır. Bu nedenle İskandinav stili bir dekorasyonda her daim basit tasarımlar sahip aksesuarlar kullanılmalıdır. Zarif cam vazolar, geometrik desenli kırlentler, mumlar ve ahşap aksesuarlar bu tarzın vazgeçilmez objeleri arasında yer alır.

2. Nötr renklerden yararlanın

iskandinav tarzı dekorasyon

İskandinav bölgelerinde (Danimarka, Finlandiya, Norveç, İsveç) kışları uzun ve karanlık olduğu bilindik bir gerçektir. Bu yüzden doğal ışığı yakalayan, odaların aydınlık ve sade görünmesine imkan tanıyan beyaz ve nötr renkler oldukça fazla kullanılır. İskandinav tarzı dekorasyon yaratmak istiyorsanız beyaz, krem, kahverengi, gri ve hatta siyah tonlarından oluşan nötr bir renk paleti işinizi görecektir.

3. Rahatlığı ön plana çıkarın

Bir yaşam felsefesi olarak karşımıza çıkan Hygge; huzur, sıcaklık ve mutluluk anlamlarına gelir. Bu felsefe İskandinav tarzı ev dekorasyonunda ev sıcaklığı olarak tanımlanır. İskandinav tarzı oldukça rahat bir yaşam stilini teşvik eder. Bu yüzden rahatlığı arttırmak için iç mekânda pek çok battaniye ve minder kullanılır. Hygge felsefesine benzer şekilde yine dengeli bir hayatı ifade eden Lagom’da İsveçliler tarafında kullanılan bir kelimedir. Kelime ne çok ne de az, yani dengeyi bulmayı ifade eder. İskandinav dekorasyon için bu konu yeni ve eskinin karışımı ya da rahatlık ve minimalizm arasında bir denge kurmak olarak düşünülebilir. Dolayısıyla İskandinav dekorasyona sahip bir ev az sayıda aksesuar ve mobilya tercih edilirken katmanlı halılar, keten yastıklar ve koyun postu gibi rahatlığı sağlayan pek çok ev tekstili kullanılır.

4. Fonksiyonel mobilyalardan yararlanın

İskandinav tarzı dekorasyonun teması çizgilerin düz ve temiz olmasıdır. Dolayısıyla bu kural mobilya kullanımında da geçerlidir. Fonksiyonel özellikteki ve basit formda İskandinav stili mobilya tasarımları fazla ve gereksiz detaylar içermez. Minimum sayıda mobilya kullanımı olan İskandinav stili evlerde; düzgün yuvarlak kenarlar, modern hatlar ve ahşap ayaklı mobilyalar karşımıza çıkmaktadır. İskandinav stili mobilyalar yumuşak ve doğal tonlara sahiptir. İskandinav ev dekorasyonu fonksiyonel ve yenilikçi mobilyaları ile ünlüdür.

5. Kontrasta dikkat edin

iskandinav ev dekorasyon

İskandinav dekorasyon stilinin bir başka özelliği de yüksek kontrastlar ortaya çıkarmaktır. Her köşesi beyaz olan bir iç mekânda siyah ayrıntılar kullanmak çarpıcı bir atmosfer oluşturur. Siyah renk çoğunlukla mobilyalarda çerçeve ve tablolarda sınırlı bir şekilde kullanılır.

6. Farklı dokuları bir arada kullanın

Daha sıcak ve samimi olan İskandinav stilinde pek çok dekoratif obje ile karışıklık yaratmak yerine tekstil yoluyla iç mekâna sıcaklık katılır. Yün, koyun derisi ve tiftik gibi tekstil ürünleri ile sıcak bir ortam oluşturulur. İskandinav tarzı dekorasyona sahip evlerde bu ürünler estetik ve sıcaklık etkisi yaratmak için kullanılır. Zeminde kullanılan bir kilim ya da bir post iç mekanın beyaz steril havasını kırarak ortama samimi ve sıcak bir görünüm katar.

7. Halı kullanımını en aza indirin

iskandinav tarzı mutfak

Zemin dekorunu tasarlarken özellikle halı kullanımını en aza indirin. Açık zeminler İskandinav tarzı mekânlarda önemli bir noktadır. Çoğunlukla tüm alanlara yayılmış ahşap ürünleri tercih edebilirsiniz. Ya da yerleri beyaza boyayabilir ve yumuşak bir dokunuş yaratmak için yatağın ve kanepenin yanına işlevsel bir halı ekleyebilirsiniz. Eski tekstil ürünleri İskandinav dekorasyon stilinde de popülerdir ve kendinizi kırsalda bir kulübedeymiş gibi hissettirir.

8. Pencereleri öne çıkarın

iskandinav ev modelleri

Büyük ve geniş pencereler İskandinav stilinin merkezinde yer alır. İskandinav tasarımına özgü olan şey çoğunlukla bu pencerelerin açık bırakılmalarıdır. Maksimum miktarda ışığın iç mekâna girmesini sağlamak doğal ışığın duvarlardan zemine kadar yansıtmak için genellikle panjur ya da perde fazla kullanılmaz. Bir perde olmazsa olmazınızsa, doğal ışığın içeri girmesini engellemeyen fakat biraz mahremiyet sağlayan bir perde seçebilirsiniz.

9. Ahşaptan yararlanın

Doğal malzemelere ve sadeliğe odaklanan İskandinav tarzı ev dekorasyonu son yıllarda her zamankinden daha çok tercih edilmeye devam ediyor. Ahşap detaylar nötr renklerle harmanlanmaktadır. Bu sayede İskandinav dekorasyona sahip olmak için ahşabı ve nötr tonları dekorasyona dahil etmeyi düşünmelisiniz. Boş ahşap zeminler ve tavan beyaz tonlarıyla birleştiğinde harika görünürken, evin mimarisini tamamlayarak ortama rustik bir dokunuş da katacaktır. Böylece İskandinav dekorasyonu iç mekanınıza taşıyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir