Uncategorized

İşyeri Güvenliğini Geçiş Kontrol Sistemleri ile Sağlayın

İşyerinizde Güvenliği Geçiş Kontrol Sistemleri ile Sağlayın

Binalarda güvenlik her zaman en çok dikkat edilen konu olmuştur. Özellikle işyerlerinde istenmeyen misafirlerin verebileceği zararlar telafisi olmayan sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Bina geçiş kontrol sistemleri ise bu zararları önlemenin ya da en aza indirmenin en güçlü araçlarından biridir.  Parmak izi kilit sistemi gibi teknolojiler sayesinde ise günümüzde bu durum sorun olmaktan yavaş yavaş çıkmaya başlamıştır. Bu sistemleri evlerinizin çelik kapısına uygulamak güvenlik açısından son derece etkili olacaktır.

Bina Giriş Kontrol Sistemi Çeşitleri

Bina Giriş Kontrol Sistemi Çeşitleri

Bina Giriş Kontrol Sistemi Çeşitleri

Bina geçiş kontrol sistemleri, elektronik güvenlik sistemleri çatısı altında bulunur. Günümüzde tüm kurum ve kuruluşların çeşitli güvenlik sorunlarına karşı çalışanlarını ve ziyaretçilerini denetim ve kontrol altına almaları için vazgeçilmez bir güvenlik sistemi haline gelmiştir. Kötü niyetli kişilerden kaynaklanabilecek olumsuz olayları engellemenin ilk adımı ister personel ister ziyaretçi olsun herkesin sadece parmak izi kilit sistemi kullanılarak izin verilen alanlara girebilmelerini sağlamaktır.

Geçiş kontrol sistemleri kişinin kim olduğu, ne zaman giriş yaptığı ve bina içinde nereye gittiğini kontrol etmek amacıyla kullanılır. Sistemin güvenlik ihtiyaçları bina sayıları, büyüklükleri, kullanıcı sayısı ve kullanım amacına göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin; tren istasyonları ile hastaneler farklı güvenlik gereksinimlerine sahip olabilmektedir. Bunun için en uygun sistemin seçilmesi amacıyla değerlendirme çalışması yapılmalıdır.

Bu değerlendirme çalışması için adımlar:

 1. Bina analiz edilerek izleme ve raporlama gereksinimleri belirlenir.
 2. Yapılan analiz ve raporlamaya göre alınması gereken güvenlik tedbirleri belirlenir ve sistemin binadaki görüntülü kamera sistemi, yangın alarm sistemi, otomasyon sistemi, asansör sistemi gibi sistemlere uyumu için gereksinimler belirlenir.
 3. Tüm güvenlik senaryoları tartışılır, can güvenliği ile herhangi bir uyumsuzluk olup olmadığı araştırılır ve eğer bir uyumsuzluk varsa giderilecek çözümler belirlenir.
 4. İleriye yönelik büyüme ve genişleme gereksinimleri değerlendirilir. Giriş kontrol sistemlerinde her farklı kişi için farklı yetki seviyeleri de belirlenebilmektedir. Personel ve ziyaretçilerin bilgileri tutularak güvenlik senaryolarının uygulanmasını sağlayan çeşitli güvenlik yönetim yazılımları da kullanılmaktadır. Güvenli geçiş sistemleri, kişinin belirlenen yetkiler kapsamında hareket edip etmediğini kontrol ederek yetki dışına çıkması durumunda çeşitli alarm düzeylerinde ikazlar gönderebilmektedir.

Günümüzde en çok kullanılan Kişi giriş kontrol sistemleri çeşitlerini iki alt başlık altında sıralayabiliriz:

 1. İnsan Kontrol Sistemleri
 • Turnikeli Sistemler
 • Kartlı Sistemler
 • Biyometrik Sistemler (Parmak izi, iris-retina, ses tanıma, yüz tanıma vb.)
 1. Eşya Kontrol Sistemleri
 • Dedektörlü Sistemler
 • X-Işını Sistemler

Parmak İzi Giriş Kontrol Sistemleri Nelerdir?

Parmak izleri binlerce yıldır kimlik doğrulamada kullanılıyor. Bu nedenle bugün en popüler biyometrik tanımlayıcılardan biri olmaları şaşırtıcı değil. Bu erişim denetimi biçiminin kullanımı, yalnızca yüksek riskli ortamlarda değil, aynı zamanda daha düşük riskli, günlük senaryolarda da son yıllarda hızla artmıştır.

Parmak izi geçiş kontrol sistemleri ile erişim yetkisi vermek istediğiniz her kişi için bir bir parmak izi tarayıcı kullanırsınız. Ardından kullanıcılar parmaklarını bir parmak izi okuyucusuna uzattıklarında okunan parmak izi veri tabanınızda saklanan veriler ile karşılaştırılır. Bu veri, veri tabanınızdaki bilgiler ile uyuşuyorsa erişime izni verilir.

Güvenlik, rahatlık ve satın alma kolaylığı birçok kuruluşun parmak izi geçiş kontrol sistemi tercih etmesinin üç ana nedenidir. Parmak izi kontrol sistemlerinin kullanımının birçok avantajı bulunmaktadır.

Doğal kimlik; Parmak izi vücudun bir parçası olduğundan size ait olmayan bir parmak iziyle erişim sağlamak neredeyse imkansızdır.

Çoğaltmak zor; Geleneksel olan kartlı geçiş kontrol sistemleri ve anahtarlıklar kolayca çoğaltılabilir. Bu da bu erişim kontrol sistemlerini çok savunmasız hale getirir. Parmak izini kopyalamak çok daha zordur.

Doğrulama; Parmak izi testi, her erişim noktasında veya yalnızca daha yüksek güvenlik alanlarında erişim kontrolünüze ekstra bir güvenlik katmanı ekleyebilir. Erişim elde etmeye çalışan kişi önce erişim kartıyla tanımlanır. Ardından, kart sahibi olduklarını doğrulamak için parmak izlerini paylaşmaları istenebilir.

Çevrimiçi yönetim; Her kişinin verisi, parmak izi erişim kontrol yazılımı kullanılarak dijital olarak saklanır. Bu sayede izinleri yönetmek ve iptal etmek basit ve hızlıdır.

Unutulamaz veya kaybolamaz ; Bir erişim kartını unutmak veya kaybetmek son derece kolaydır. Parmak izi erişim kontrolü ile bu sorunun üstesinden gelmiş olursunuz.

Uğraşmak yok; Hızın önemli olduğu erişim kartını çıkarmak ve kullanmak çok uygunsuz veya

Daha düşük fiyat noktası; Parmak izi tanıma, biyometrik erişim kontrolü için en uygun fiyatlı geçiş kontrol sistemleri seçeneklerden biridir. Bu da onu çok çeşitli uygulamalar için uygun maliyetli bir seçenek haline getirir.

Satın alınacak tanımlayıcı yok ; Erişim kontrol kartlarının, rozetlerin veya anahtarlıkların çıkarılması ve değiştirilmesinin maliyeti şaşırtıcı bir miktara ulaşabilir. Parmak izi erişim sistemlerinde satın alınacak bir tanımlayıcı yoktur ve değiştirmeler için ödeme yapmanıza gerek yoktur.

Daha düşük personel maliyetleri; Parmak izi erişim kontrolünün sunduğu artan güvenlik, sayesinde erişim noktalarınızdaki güvenlik personelinin sayısını da azaltabilirsiniz.

Kartlı Giriş Kontrol Sistemleri Nelerdir?

Kartlı geçiş kontrol sistemleri, çalışanlarınızı kolaylıkla ve güvenli bir şekilde ofislerine girip çıkarmanın güvenli bir yoludur. Anahtarsız erişim kontrolü söz konusu olduğunda aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek vardır.

Bir kapının kilidini açmak veya bir binaya erişmek için okuyucunun önünde kaydırdığınız plastik bir kart, kimlik kartı veya başka bir elektronik anahtar kartı muhtemelen daha önce görmüş veya kullanmışsınızdır. Anahtar kartlı geçiş kontrol sistemleri, uzun süreden beri kullanılmaktadır. Dünya çapındaki birçok işletme için çok yaygın bir güvenlik yöntemidir. Anahtar kart ve anahtarlık kapı giriş sistemleri, otoparklara, ortak kullanımlı ve paylaşımlı ofis binalarına, ortak kullanım alanları olan topluluklara ve belirli alanlara sınırlı erişimi olan büyük kurumsal ofislere erişim için yaygın olarak kullanılır.

Kartlı Giriş Kontrol Sistemleri Nasıl Çalışır?

Kartlı giriş kontrol sistemleri, binaya kimlerin ne zaman girebileceğini kontrol ederek büyük ölçüde fayda sağlar. Kart okuyuculu geçiş kontrol sistemlerinin çalışması için üç ana bileşene ihtiyacı vardır: kapılar için bir güvenlik kartı, kapılar için bir kart okuyucusu ve bir elektronik anahtar kartlı kapı kilidi. Elektrikli ve manyetik kartlı kapı kilit sistemlerinde, yakınlık aktivasyonu veya kaydırmalı kart, kapının kilidinin açılmasına sağlar.

Geçiş kontrol sistemi kartı, kapı kartı okuyucusunda sunulan anahtar kartı kimlik bilgilerini tanımlayıp yetkilendirdikten sonra, kilidi açmak için manyetik kapı kilidine bir sinyal gönderir. Manyetik kartlı kapı kilit sistemi daha sonra kullanıcının kapıyı itme çubuğu, kol veya kilit seti aracılığıyla açmasına izin verir. Kişi içeri girdikten sonra kapıyı kapattığında, manyetik kartlı geçiş kontrol sistemleri otomatik olarak kapıyı yeniden kilitli konuma getirir. Binaya monte edilen kart okuyuculu giriş sistemlerinin tipine göre elektronik anahtar kartlı kapı kilit sistemleri, yakınlık, kapı kart okuyucusuna dokunma veya okuyucuya bir kart okutarak aktifleştirilebilir. Bazı kapı erişim kartı okuyucu sistemleri, akıllı telefon uygulamasıyla mobil kilit açmayı destekleme işlevine de sahiptir.

Kapı erişimi veya anahtar kartlı geçiş kontrol sistemleri için bir kart okuyucu kullanmak, yetkili kullanıcıların kolayca giriş yapmasına izin verirken istenmeyen kişileri dışarıda tutmaya yardımcı olur. Kapılar için güvenlik kartları da belirli izinlerle kurulabilir.

Giriş Kontrol Sistemleri Kullanım Alanları

Giriş Kontrol Sistemleri Kullanım Alanları

Giriş Kontrol Sistemleri Kullanım Alanları

Geçiş kontrol sistemleri, küçük ve büyük işletmeler için oldukça yüksek fiziksel güvenlik düzeyi sağlar. Yeni teknolojiler, erişim kontrol sistemlerini geliştirerek onları sezgisel ve iş ihtiyaçlarına duyarlı hale getirerek milyonlarca ofisin fiziksel güvenliğini dönüştürmüştür.

Geçiş kontrol sistemleri, kapalı otoparklardan, binalardan, dosya dolaplarının ve masa çekmecelerinin dolap seviyesindeki güvenliğine kadar alanların güvenliğini sağlar. Parmak izi kilit sistemi gibi yeni teknolojilerin kullanılması, çalışanlar ve ziyaretçiler için güvenli bir ortamın korunmasına, güvenlik ihlallerinden kaynaklanan kayıpların azaltılmasına ve şirketi  ve verileri daha iyi korumak için sistem açıklarını belirlemeye yardımcı olacak bir yönetim sistemi oluşturur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir