Mimari&Tasarım

Kapı Değişimi Gerektiğine Dair 8 İşaret

Kapı Değişimi Nasıl Yapılır? Giriş Kapınızı Değiştirmeniz Gerektiğine Dair 8 İşaret

Dış kapı çoğu zaman insanların eviniz hakkındaki ilk izlenimidir ve iç mekan yaşam alanınızı dış etkenlerden korur. Zamanla bu dekoratif ve işlevsel parça yıpranabilir. Sonuç olarak evinizin estetik çekiciliğinde azalma görebilirsiniz ve bir kapı değişimi yapmak isteyebilirsiniz. Müstakil evlere, bağ evlerine ve villalara uygun bir villa kapısı seçmek görünüm, güvenlik ve itibar açısından önem taşır.

Kapı Değişiminin Gerekliliği ve Önemi

Bir evin belirli aralıklarla belirli bir yerinin değiştirilmesi evin enerjisini ve atmosferini değiştirmekle kalmaz aynı zamanda dinamizmini de artırır. Bu anlamda bir fark yaratmak için hem iç hem de dış kapıları değiştirebilirsiniz. Dekoratif anlamda eve katkı sağlayan bu değişiklik ve yerleştirmeler kişisel bir dokunuşla da gerçekleştirilebilir. Belirli teknik ve prosedürlerle kolaylıkla gerçekleştirilebilen kapı değişimi işlemi, aynı zamanda kapının şekline de bağlıdır. Bu aşamada kapının nasıl değiştirileceğini bilmeniz gerekir.

Kapı Değişimi Nasıl Yapılır?

Kapı değişimi için ilk olarak kasa önüne ölçüm için yeni bir kapı konulmalıdır. Bu ölçüm, fazladan boşluk olduğunda bu kısımları işaretleyerek işlem sırasında kolaylık yaşamanıza yardımcı olur. Ek parçaları çıkardıktan sonra yeni kasa seçerken kasayı duvara dayamanız gerekir. Menteşeleri matkap ile sıktıktan sonra kapıya tam olarak uyan ölçümler yapmak faydalı olabilir.

Ardından kapı kama ile alttan itilerek sabitlenir ve menteşe sabitlenir. Sonrasında kapı çerçeveye vidalanır. Bu aşamada vidaların çıkmasını önlemek için vidaları kapı veya çerçeveye uyacak şekilde aynı tarafa yerleştirmeniz önemlidir.

Giriş Kapınızı Değiştirmeniz Gerektiğine Dair 8 İşaret

Kapılar bir evde çok önemli bir işleve sahiptir. Ayrıca kapılar düzgün açılıp kapanarak hayatınızı kolaylaştırır. Ancak kapılar çok fazla hasar alabilmektedir. Bu aşamada ise kapı değişimi gerektiğine dair bariz işaretleri takip etmeniz önemlidir. Daha az belirgin olan sorunlar da vardır. Kapı değiştirmeye karar vermek, ev tadilatının zaman, para ve zahmetinden dolayı biraz düşünmeyi gerektirir. Ancak bu sekiz işaret, kapı değişimi gerektiğini açıkça gösterir:

#1 Kapılar Artık İşlevsel Değil

Kapılarınızı açarken, kapatırken veya kilitlerken zorlanıyor musunuz? Arızalı veya eski bir kapı, kapınızın değiştirilmesi gerektiğinin bir numaralı işaretidir. Çünkü kapıların fazla güçlük çekmeden çalışması gerekir.

Bazı açma ve kapama sorunları, kapı değişimi yapılmadan çözülebilir. Bununla birlikte kapı kilidinin ayarlanması veya kilidin değiştirilmesi gibi sorunların temel bakımdan çok daha ciddi olduğu birçok durum vardır. Hızlı onarımlar yapabilseniz bile zaman içinde onarımlara harcanan bakım miktarı yorucu hale gelebilir.

#2 Kapı Gözünüzün Önünde Parçalanıyor

Kapınıza baktığınızda görünüşü hakkında ne düşünüyorsunuz? Kapı değişiminin bariz belirtileri arasında çatlama, soyulma ve eğrilme gibi sorunlar yer alır. Bir kapıyı boyamak, görünümünü güzelleştirmeye yardımcı olabilir. Ancak özellikle ahşap kapılarla ilgili diğer sorunlar, birkaç ayar ve yeni bir kat boya ile ortadan kaldırılamaz.

Kapılar, ev sahipleri tarafından yoğun bir şekilde kullanıldığından ve hem dış hem de iç unsurlara maruz kaldıklarından çok fazla yıpranabilirler. Çelik gibi bazı kapı türleri bakım için daha iyidir ve daha dayanıklıdır. Ancak kapınızı değiştirmeniz gerektiğine dair işaretler açıksa kapınızı değiştirmenizin zamanı gelmiş demektir.

#3 Kapınızın Tipi Eski

Eski veya retro olan bir şeyin modası geçmiş bir kapıdan farklı olduğunu unutmamak gerekir. Eski kapılar artık standart ve modern evlerde bir amaca hizmet etmez. Hala ahşap kapılarınız varsa değişiklik yapma ve modern bir kapı değişimine geçme zamanı gelmiş olabilir. Her ne kadar kapılarınızı değiştirmek yüksek bir maliyet gerektirse de uzun vadeli çözümler, ilk değiştirme ve kurulum maliyetinden daha önemlidir.

#4 Kapılar Gürültüyü Engellemiyor

Kapılar sert açılıp kapandıklarında yüksek bir ses çıkarırlar. Bununla birlikte değiştirilmesi gereken eski kapılar, yakınlarındaki gürültüyü artık engellemediği için zamanla daha da gürültülü hale gelir.

Örneğin eski ahşap kapılarınız varsa özellikle şehir içi veya otoyollar gibi gürültülü yerlerde dışarıdan çok fazla ses duyabilirsiniz. Evden çalışmaya veya geceleri dinlenmeye çalışıyorsanız bu dikkat dağıtıcıdır. Bu açıdan çelik kapılar, yoğun noktalarda bile gürültüyü azaltmada çok daha etkilidir. Vinil kapılar da ahşap kapılara göre gürültü azaltmada daha etkili bir özelliğe sahiptir.

#5 Güvenlik Bir Endişe Haline Gelmiş

Bir kapının kilitlenme şekli, kapı çerçevesine nasıl oturduğuna bağlıdır. Gevşek ve tam oturmayan eski kapılar bir güvenlik sorunu yaratır. Bu açıdan hırsızların evinize girmesi daha kolay olabilir.

Ucuz ve eski kapılar birçok soruna da neden olur. Biri evinize girmek isterse bir yolunu bulacaktır. Ancak çelik kapılar daha yüksek bir güvenlik sunar. Bu nedenle sevdiklerinize ve eşyalarınızı korumaya önem veriyorsanız kapı değişimi ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

#6 Küçük Sorunlar Yaygınlaşıyor

Zamanla daha da önemli hale gelen küçük sorunlara dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca pas ve çürümeyi de gözden kaçırmamalısınız. Böcek hasarının küçük kanıtlarını incelemek de önemlidir. Haşere kontrolü, kapılarınız için yalnızca kısa vadeli bir seçenektir. Termitlerin ve diğer canlıların ilk kez görülmesi, birçok ev sahibinin gözden kaçırdığı kapı değişimlerine önemli bir katkıda bulunur.

#7 Kapılarınızın Menteşeleri Gevşemiş

Kapınızı açıp kapatırken gıcırdadığını fark edebilirsiniz. Bazen gıcırdayan bir kapıyı bir tornavida ve biraz yağlayıcı ile düzeltmek kolaydır. Öte yandan kapınızın menteşelerinde sık sık onarım yapmanız gerekiyorsa kapınız arızalanıyor olabilir. Arızalı bir kapı, evinizi davetsiz misafirlere karşı daha savunmasız bırakır ve bu tür bir kapının kullanımı zordur. Bu durumda ön kapınızı sağlam ve işlevsel bir kapıyla değiştirmeniz gerekir.

#8 Kapılarınızda Çatlaklar Var

Görünür çatlaklara ve kırılmalara sahip bir kapı, evinizin çekiciliğini azaltır ve evinizi hırsızlıklara karşı daha açık hale getirir. Çatlak veya kırık kapı çerçeveleri ayrıca iç mekan yaşam alanınıza hava akımı girmesine izin verir. Pas, ezik, çatlak veya delik gibi herhangi bir hasar belirtisi varsa giriş kapınızı değiştirmeniz gerekir. Ayrıca kapınız doğru şekilde kilitlenmiyorsa da kapınızı değiştirme zamanı gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir