Uncategorized

Modern Evler İçin En Kullanışlı Kapı Modelleri

Modern Evler İçin En Kullanışlı Kapı Modelleri

Modern evler için hem dekorasyon ruhuna uygun hem de kullanışlı ve sağlam bir çelik kapı modeli bulmak önemlidir. O halde bu konuda merak ettiklerinizi yanıtlandıracağımız ve modern evler için en kullanışlı kapı modellerini detayları ile anlatacağımız yazımız için şimdiden keyifli okumalar dileriz!

Kapı Nedir?

Kapılar bir alandan başka bir alana giriş veya çıkış sağlamak için kullanılan hareketli yapılardır. Bir binanın ve/veya bir odanın içine erişim sağlamak için bir duvar açıklığında sağlanan erişilebilir bir bariyerdir. Bir binanın iç kısımlarını birbirine bağladığı gibi şık dış mekan çözümleri olarak da kullanır. Kapı eğer evin girişinde bulunuyorsa evinizin stili ve mimarinin konseptini yansıtan nitelikte olabilir. En kullanışlı kapı modelleri, örneğin çelik kapı gibi, girişte misafirlerinizi etkileyici biçimde karşılarken istenmeyen ziyaretçilere karşı da evinizi korumak görevi üstlenir. Bunun yanında apartman kapısı da sağlam ve güvenlikli olması önem taşır.

Kapıların Önemi

İlk izlenim nereye giderseniz gidin kiminle tanışırsanız tanışın her zaman önemli olmuştur. İlk kez karşılaştığınız şey her ne ise muhtemelen onu yeniden hatırladığınız an ilk gördüğünüz zamandır. Bundan dolayı evlerin kapı girişleri de özenli, etkileyici ve evin ruhuna özgü seçildiğinde şüphesiz misafirlerin zihninde kalıcı bir izlenim yaratacaktır.

Kapılar için önemli olan tek şey, estetik kaygı değildir. En kullanışlı kapı modelleri sağlamlık, ısıya ve suya dayanıklılık gibi özellikleri de içinde barındırmalıdır.

En Kullanışlı Kapı Modelleri

En Kullanışlı Kapı Modelleri

En Kullanışlı Kapı Modelleri

Bileşenlerin yerleşimine, yapım yöntemine, çalışma biçimine ve kullanılan yapı malzemesine göre sınıflandırılan farklı kapı türleri bulunmaktadır. En kullanışlı kapı modelleri aşağıdaki gibidir:

1. Menteşeli Kapılar

Menteşeli kapı çeşitleri genellikle masif ahşap panel kapıdan veya iki veya daha fazla menteşeli kapı pervazına yapıştırılmış  içi boş yapıdan meydana gelir. En kullanışlı kapı modelleri arasında oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Bir kapının gerekli olduğu hemen hemen her uygulamada kullanılabilir. Bu kapılar genellikle ön giriş, arka giriş, iç ve gardırop kapıları olarak kullanılmaktadır.

Menteşeli kapılar, çoğu insanın geçiş kapıları olarak bildiği kapılarılardır. Bu kapıların bir ucu menteşelere takılıdır. Böylece odaya gidip gelebilirler. Evinizdeki her odada menteşeli bir kapı olması muhtemeldir.

2. Hollanda Kapıları

Hollanda kapı, genellikle giriş noktası kapıları için seçilen bir dış kapı türüdür. Yarıya bölünürler böylece üst ve alt bağımsız çalışır. Hollanda kapılar, bir mutfağın hava alması için veya evcil hayvanların veya çocukların dışarı çıkmasına izin vermek için verandaya açılan kapı olarak idealdir.

Günümüzde Hollanda kapıları, eski dünya hissinin yanı sıra pratiklikleri sebebiyle de en kullanışlı kapı modelleri arasında oldukça popülerdir. Bu kapılar aynı zamanda iç kapılar için de en iyi seçimdir ve çocukları ve hayvanları evin belirli bir bölümünde veya dışında tutarken onlara göz kulak olmanızı sağlar .

3. Stor Kapılar

Stor kapı çeşitleri diğer tanımıyla seksiyonel açılır kapılar olarak da bilinir. Genellikle daha çok garajlar ve depolar için kullanılır ancak bir oturma odası için de son derece modern bir detay olabilmektedir. Çok fazla alan gerektirmeyen stor kapılar, evinizin tarzına kolayca uyum sağlayabilecek farklı malzemelerle yapılma imkanına da sahiptir. Açıldıklarında tavana kadar çıkabilen bir mekanizma üzerinde hareket ederler.

4. Sürgülü Kapılar

Sürgülü kapılar, genellikle evin arka veya yan alanlarında kullanılır. Çoğunlukla verandaya veya bahçeye açılan dış kapılar olarak karşımıza çıkarlar, ancak evin iç kısmına dolaplarda, yatak odalarında veya kilerde de kullanım örneklerini görmek mümkündür. Sürgülü kapılan en kullanışlı kapı modelleri arasında oldukça popülerdir. Sürgülü kapıları ittiğinizde bir ray üzerinde hareket ederek açılma ve kapanma fonksiyonlarını sağlarlar.

Sürgülü kapılar sallanarak açılmaz , ray üzerinde hareket ettirmeniz gerekir bu sayede özellikle dar mekanlarda diğer bileşenlerin işlevini kısıtlamaz ve kullanım kolaylığı sağlar. Bununla beraber tek seferde yalnızca bir tarafında açıklık sağlanabileceğinden açıklığın sadece bir kısmından erişim sağlanabilir.

5. Döner Kapılar

En kullanışlı kapı modelleri arasında yer alan döner kapılar dikey eksenleri etrafında dönecek şekilde tasarlanmıştır. Bu kapıların stoperli ve stopersiz olmak üzere seçenekleri mevcuttur. Bu kapılar kendi etrafında 360 derece zahmetsizce dönebilmektedir ve mekana şık bir görünüm sağlamaktadır.

6. Fransız Kapılar

Fransız kapılar cam bölmelerden oluşan çift kapılardır. İki kapı içe doğru açılır ve birlikte veya bağımsız olarak açılabilirler. Fransız kapılar, odalara bol miktarda ışık sağladığı için genellikle dış kapı olarak kullanılır. Yine de alanı kapatmadan odaları bölmek için kullanışlıdırlar, bu nedenle yaşam alanının daha geniş görünmesine yardımcı olur.

Farklı ve göz alıcı bir şey arıyorsanız Fransız kapılar ideal bir seçim olacaktır. Her iki yan kapı açıldığında engelsiz bir görüş sağlarlar.

Malzemelere Göre Kapı Modelleri

Malzemelere Göre Kapı Modelleri

Malzemelere Göre Kapı Modelleri

Eviniz için farklı kapı tiplerine bakmanın bir başka yolu da malzemelerdir. Her birinin, nerede kullanmak istediğinize bağlı olarak avantajları ve dezavantajları vardır.

1. Ahşap Kapılar

Ahşap, uzun zamanlar boyunca dış kapılar için tercih edilen malzeme olmuştur ancak iç mekanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Evin her yerinde kullanılabilecek klasik bir seçimdir. Boyamaları, renklendirmeleri veya stil vermeleri çok kolay olduğu için stilinize ve dekorunuza kolayca uyum sağlayabilirler. Ahşap, yüksek dayanıklılığı nedeniyle ön kapı için mükemmel bir seçimdir.

Kapılarda kullanılan en eski malzeme ahşaptır ve ahşabın modası asla geçmez .Ses yalıtımı, yalıtım ve güvenlik sağlayan ahşap kapılar gibi ahşabın kullanılmasının birçok iyi nedeni vardır. Kurulumu ve temizliği kolaydır. Uzun bir ömürleri var. Doğal malzemeler oldukları için farklı bir çekiciliği sunar. Zarif görünümleri sebebiyle de en kullanışlı kapı modelleri arasında ilk sıralarda yer alırlar.

2. Fiberglas Kapılar

Bazı kapı türleri yüksek bakım gerektirirken, fiberglas kapılar daha az bakım gerektirir. Oldukça dayanıklı ve yüksek yalıtımlı bir yapıya sahiptir. Ezilmelere karşı dayanıklıdır. Bu kapılar piyasada boyalı veya ahşap panelli olarak bulunabilmektedirler. Bu da onları hem iç hem de dış kapılar için mükemmel seçenekler haline getirir. Fiberglas kapılar, istenen dizayna uyacak şekilde özenle tasarlanabildikleri için tasarımcılar için esneklik sunmalarından dolayı en kullanışlı kapı modelleri arasında yer almaktadır.

3. Cam Kapılar

Cam kapılar temelde ahşap, çelik veya alüminyum çerçevelere yerleştirilmiş cam panellerdir. Bunlar, doğal ışığın içeri girmesine olanak sağladığı için genelde evin arka veya yan cephelerinde kullanılır.

4. Alüminyum Kapılar

Alüminyum kapılar, sağladığı güvenlik, estetik ve yalıtım özellikleri nedeniyle çağdaş mimari için en kullanışlı kapı modelleri arasında sıklıkla tercih edilirler. Menteşeli veya sürgülü kapı olmak üzere farklı ayarlara sahiptir. Alüminyum son derece çok yönlüdür ve alüminyum kapılar, ön kapıdan yatak odasına her odada estetik bir etki yaratabilir. Alüminyum dayanıklı ve sağlam bir malzemedir, bundan dolayı fazla bakım gerektirmez ve kullanıcılar için pratik çözümler sunar.

5. Çelik Kapılar

Çelik kapı hem iç hem de dış mekanlarda kullanılmaktadır. Daha ekonomik olabileceğinden ahşap kapılar yerine sağlam bir alternatif olarak sıklıkla karşımıza çıkmaktadırlar. Çelik kapılar son derece dayanıklıdır ve minimum bakım ihtiyacı gerektirir. Endüstriyel iç tasarım trendlerine mükemmel şekilde uyar ve mekanda modern bir görünüm elde edilmesini sağlar. Çelik kapılar günümüzde mağazalarda, okullarda, ticari binalarda ve konutlarda kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir