Mimari&Tasarım

Pop Art Dekorasyon Evlerde Nasıl Kullanılır?

pop art dekorasyon evlerde nasıl kullanılır

Yeni nesil bir tasarım fikri olarak pop art dekorasyon sıklıkla evlerde tercih edilmeye başladı. Popüler sanat olarak da belirtilen pop art tasarımlarda canlı renklerin bir arada kullanılması dikkat çeker. Aynı zamanda ilginç stillere sahip dekorasyon fikirleri de bu dekorasyon tarzında karşımıza çıkar. Özellikle de Amerika’da popüler olan pop art fikirleri günümüzde Avrupa ve dünya genelinde de yoğun bir şekilde ilgi görmektedir.

İlk etapta minimal boyutlardaki resim ve figürlerin kullanılmaya başlanması ile pop art dekorasyonlar daha fazla gelişim gösterdi. Duvar kâğıtlarında, giyim ürünlerinde ve posterlerde de bu tür resim ve figürlerin kullanımı ortaya çıkar. Ev dekorasyon tarzları arasında bulunan pop art dekorasyonunun başlıca özelliği de bu doğrultuda çeşitli posterler ve figürlü baskılara sahip mobilyalardır.

Pop Art Dekorasyon Nedir?

Orijinal detayların işlendiği ve sıra dışı olan fikirlerin yer aldığı pop art dekorasyon fikri oldukça beğeni toplar. Enerji dolu ve parlak bir atmosfer sunan pop art tasarımlarında benzersiz formlar yakalayabilmeniz de mümkündür. Canlı renklere de yer verilen bu dekorasyon düşüncesinde en çok mobilyaların farklı renk paletlerine sahip olduğu görülür.

Rahatlığın ön plana çıktığı ve biraz salaş bir atmosfer sağlayan pop art dekorasyonlarda ayrıca aydınlatmalar da bilinenin dışında farklı renklerde tercih edilir. Açık tonların hâkim olduğu pop art tasarımlarda ilgi çekici görünen ve sıra dışı bir tasarıma sahip olan mobilyalar da başlıca tercih edilen unsurlar arasındadır.

İç Dekorasyonda Pop Art Tarzının Özellikleri

pop art ev dekorasyonu

Her ev dekorasyon fikrinin kendine has bazı özellikleri ve kendini belli eden unsurları bulunur. Pop art dekorasyon fikri için de bu tarzı yansıtan belli başlı özellikler yer alır. Özellikle de renk seçimi pop art tasarımlarda oldukça önem verilen ve başlıca pop art tarzını yansıtan bir öğedir. Zengin renklerin kullanıldığı bu dekorasyon tasarımında pembe, kırmızı ve sarı gibi sıcak renkler dikkat çeker. Bunun yanı sıra pop art tasarımlarında tercih edilen malzemeler maliyet açısından da uygundur. Plastik, sentetik veya suni deri gibi ürünlerin kullanıldığı görülür.

Pop art tasarım fikirlerinde duvarlar için de grafiti ya da posterler tercih edilir. Aynı zamanda sıradanlıktan uzak renklerde mobilyalar, farklı renk modlarına sahip ışıklar ve iç dekor aksesuarları da pop art tasarım etkisinin başlıca özellikleri olarak sıralanabilir.

Pop Art Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Duygusal ve görselliğe önem veren bir tarz olarak pop art dekorasyon fikri uygulanması oldukça basittir. Genellikle pop art tasarımına sahip dekorasyon ürünleri uygun bir maliyette sunulur. Aynı zamanda muadil ürünlerin çokluğu da dekorasyon oluşturma sürecinde kolaylık sağlar. Genellikle genç odalarında veya evlerinde ilgi gören pop art tasarım fikrini uygulamak için belli başlı adımları izlemek yeterlidir.

Duygusallığın ve renk cümbüşünün ön plana çıktığı bu dekorasyon tasarımlarında öncelik duvarlar için poster veya tablo seçimindedir. Direkt olarak ortamın hareketliliğini arttıracak olan bir diğer adım ise renkli mobilya seçimidir. Bu sayede pop art fikrini yakalamaya başlamış olursunuz. Ayrıca metal ve çelik aksesuarların kullanımı da bu tür iç dekorasyon yapılarında sıklıkla tercih edilir.

Duvarlarınızı poster ve tablolar ile donatın

Poster ve tabloların duvarlarda yer alması pop art tasarımının kendini en çok belli ettiği özellikleri arasındadır. Özellikle de bir pop art dekorasyon stili yakalamayı planlıyorsanız ilk adım olarak duvarlarınızı süslemeye başlayabilirsiniz. Puantiye desenli, pop art tabloları, pop art tarzını yansıtan baskılar ve diğer duvar süslemeleri ile duvarlarınızı doldurabilirsiniz. Bu süreçte tablo ve posterlerin farklı boyutlarda tercih edilmesi daha samimi bir atmosfer oluşturmanızı da sağlayacaktır.

Renkli mobilyalar tercih edin

pop art dekorasyon

Pop art tasarımlarında ön plana çıkan başlıca unsur sıra dışılıktır. Buna bağlı olarak mobilyalarda sıra dışı bir konsepte yer vermek istediğiniz iç dekorasyon fikrine sizi daha çok yaklaştıracaktır. Özellikle de canlı renklere sahip olan, farklı renk tonlarının bir arada kullanıldığı veya puantiyeli, desenli tarzda mobilyalar da tercih edebilirsiniz. Böylelikle pop art dekorasyon stilini en temiz şekilde yansıtmayı başarabilirsiniz. Mobilya seçiminde herhangi bir takım seçme durumu da söz konusu değildir. Beğendiğiniz ve birbirinden farklı olan mobilyaları da dekorasyon sürecinde kullanabilmeniz mümkündür.

Mutfağınızı ilgi çekici hale getirin

Özellikle de 1950 yıllarında evlere girmeyi başaran pop art tasarım fikri mutfaklarda da kendini göstermeyi başarır. Mutfağınızın daha ilgi çekici ve iştah açıcı bir estetiğe sahip olmasını istiyorsanız, bu dekorasyon fikrinden ilerleyebilirsiniz. Amerikan mutfak tasarımlarında rahatlıkla kullanabileceğiniz bir fikir olarak metal iskelete sahip olan sandalyeler tercih edilir. Yüksek oturma kısımlarının olduğu yerlerde metalle birlikte pofuduk bir oturma alanı kullanabilirsiniz. Böylece yemek esnasında daha rahat ve konforlu, canlı bir hava oluşturabilirsiniz.

Rahatlığı ön plana çıkarın

Rahat olmak için genellikle ev dekorasyonlarında keskin hatları veya çizgileri olmayan aksesuar ve mobilyalar tercih edilir. Buna bağlı olarak rahatlığı evinizde ön plana çıkarmak için pop art dekorasyon fikrine de uygun olan pofuduk oturakları tercih edebilirsiniz. Özellikle de armut koltuklar rahatlığı simgeleyen başlıca pop art tasarım fikirlerinden biridir. Minderlerin de kullanıldığı bir oturma odası istediğiniz dekorasyon fikrini ve rahatlığın ön plana çıktığı bir sonuca ulaşmanızı da sağlar.

Halı ve perdeleri geometrik baskılı tercih edin

Sadece pop art tasarımlarında değil aynı zamanda diğer ev dekorasyon fikirlerinde de halı ve perdelerde geometrik baskı kullanımı söz konusudur. Ancak özellikle de pop art sanatının icra edilebilmesi için tekstil parçalarında da bu tarz geometrik unsurlar kullanmanız tavsiye edilir. Battaniye, kırlent, perdeler ve halılarınızda rahatlıkla tercih edebileceğiniz geometrik desenlerde pek çok farklı ürün vardır. Çizgilerin ve puantiyelerin hâkim olduğu tekstil tasarımlarını farklı baskı modelleri ile de birleştirerek kullanabilirsiniz. Canlı renklerin bulunduğu, desenli ve baskılı tekstil ürünlerini evinizde tercih edebilirsiniz.

Aydınlatmalarınızı renkli seçin

Pop art dekorasyon fikirlerinde aydınlatmalar da oldukça önemli bir yer tutar. Özellikle de farklı renklerin ayarlanabilir olduğu led ışıklar başlıca tercih edilebilir pop art tasarım fikirlerinden biridir. Hem uygun maliyetlere sahip olması hem de farklı ve enerjik bir atmosfer oluşturması bakımından pop art tasarım çalışmalarında aydınlatmalarınızda renkliliğe doğru yönelebilirsiniz. Bunun yanı sıra lambader, gece lambası ve duvar aydınlatmalarında da renkli tonların hâkim olduğu türde ışıklandırma öğelerinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede odanızda, salonunuzda veya evin istediğiniz herhangi bir alanında kolayca pop art kültürünü ve tarzını kolayca elde edebilirsiniz.

Dış kapınızın rengi için canlı bir ton tercih edin

bluu 147

Ev dekorasyonlarında göz ardı edilen ancak evin dekorasyon fikrini başlıca yansıtacak olan alanların başında kapılar gelir. Kapı tercihinizi daha çok çelik kapılar ve renkli kapılardan yana kullanarak canlı bir ton kullanabilirsiniz. Böylelikle tam anlamıyla evinizin her köşesinde istediğiniz pop art fikrini en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Dilerseniz mevcut kapılarınızı da kapı ya da ahşap boyası ile boyayarak bu atmosferi yakalayabilmeniz de mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir