Mimari&Tasarım

Rezidans İç Dekorasyonu Nedir, Neden Önemlidir?

rezidans iç dekorasyonu

Rezidans İç Dekorasyon Nedir?

Rezidans iç dekorasyon; müşterinin zevkini, tarzını, ihtiyaçlarını ve bütçesini gözeterek yaşayabilecekleri iç mekânlar yaratmakla ilgilenir. Bir rezidans iç dekorasyonunda mekanın maksimum düzeyde yaşanılabilir ve ev işlevine uygun tasarlanması dikkat edilmesi gereken hususlardır. Bu bakımdan ticari iç dekorasyondan oldukça farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Ticari iç dekorasyonunda standartlar dahilinde hareket edilebilirken rezidans iç dekorasyonda söz sahibi sizsiniz. Nihai hedefiniz ve tarzının dahilinde beklenti ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak proje kapıları, zevkinizi ortaya koyan tablolar veya güneşi karşılayabileceğiniz büyük bir pencere; rezidans iç dekorasyonda ipler sizin elinizde.

Neden Önemlidir?

Şaşırtıcı olsa da evinizi nasıl dekore ettiğiniz ile evinize duyduğunuz aidiyet hissi doğru orantılıdır. Eviniz sizi ne kadar yansıtıyorsa kendinizi o eve ancak o kadar ait hissedebilirsiniz. Bu rezidans iç tasarımı neden önemlidir sorusuna verilebilecek en temel yanıttır.

Aslına bakarsanız dünyanın her yerindeki insanlarla paylaştığımız çok temel ve kişisel bir problemimiz var; stres. İnsanlar tabiri caizse bir stres salgınına yakalanmış durumda. Nitekim bu durum Dünya Sağlık Örgütü’nün de dikkatini çekmiş olacak ki 21. Yüzyıl sağlık salgını olarak sınıflandırıldı. Peki ya siz? Siz de bunalmış ve stresli hissediyor musunuz?

Bu sorulardan daha önemli sorular var aslında. Tüm bu stresli koşuşturmanın yanında eve gelmek sizi rahatlatıyor mu? Kendinizi stresten ve tüm o koşuşturmadan arınmış, huzurlu hissediyor musunuz? Ev sizin için bu noktada rahat bir nefes alacak alan sağlıyor mu? Ya da tüm bunların aksine evdeki uyumsuzluk ve hissedemediğiniz o aidiyet hissi sizi daha fazla mı geriyor?

Tüm bu sorulara gelin beraber yanıt bulalım.

Rezidans İç Dekorasyon ve Çevrenize Etkisi

Yaşadıklarımız, hissettiklerimiz ve gördüklerimiz hem bizi hem de sağlığımızı tahmin edemediğimiz bir boyutta etkiler. İnanması zor gelebilir ama belirli renkleri görmek bile ruh halinizin değişmesine yeterli olabilir.

Bu güçlü bir yargı olduğundan ülkeler mimarilerine ‘yeşil alanlar’ ve ‘mavi alanlar’ dahil etmeye çalışıyorlar. Bunun o şehirlerde yaşayan popülasyonun ruh sağlına iyi geleceği fikri oldukça yaygın. Tabi ki bu fenomen yalnızca renklerden yararlanmaz, bunu besleyen çok ciddi bir doğa unsuru da mevcut fakat renklerin derin ve güçlü etkisini yok saymamalıyız.

Bu demek değildir ki evinizi mavi veya yeşile boyalamalısınız. Bu oldukça radikal bir karar olabilir. Ama bu renklerin ön planda olduğu ögeler kullanarak ortamı daha hoş ve derin hale getirebilirsiniz.

Genellikle görme duyumuzu ön plana çıkarak rezidans iç tasarım dekorasyonunun etkilerinden bahsettik fakat çevrenin sizi etkilemesinin tek yolu görme duyunuz değildir. Elbette beş duyumuzun tümü ruhsal sağlığımız üzerinde oldukça etkilidir.

Rezidans iç dekorasyon mevzu bahis ise, her bileşen fark yaratır. Mesela aydınlatma; özelikle doğal aydınlatma, mekânın görüntüsünü doğrudan etkiler. Doğru bir aydınlatma ile küçük bir alan çok daha konforlu bir hale gelebilir. Ayrıca kullanılacak geniş pencereler size bol miktarda doğal ışık sağlayacağından mekânın daha geniş hissedilmesine sebep olabilir. Bunun aksine kötü aydınlatma ise tüm bileşenler mevcut olsa dahi mekânı dar, rahatsız hatta belki kirli hissetmenizi bile sağlayabilir.

Yalnızca görme duyumuzu değil diğer duyu organlarımızı da cezbetmemiz gerektiğinden bahsetmiştik; dokunma ve ses duyularımızı etkilemenin en kesin yolu doğru tekstil ürünleri kullanmaktır. Özellikle perde ve halı sokak gürültüsünü azaltmakta size yardımcı olacak ve eviniz böylece daha huzurlu bir hale gelecek. Mekandaki her sesin çıplak duvarlara çarparak yankılanmasını duymadığınızda çok daha rahat ve stressiz hissedeceksiniz.

Rezidans iç dekorasyonu etkili hale getirmek için dokunma duyunuzu es geçmeyin. Mobilya seçimizde dokunma duyunuzun sizi yönlendirmesine izin verin. Bunun yanı sıra konfor, rahatlatıcı bir ortamın kilit noktasıdır. Dokunmaktan hoşlanacağınız kumaşlar ve ayrıca size konfor sağlayan ve oturmaktan keyif alacağınız mobilyalar seçmek, rezidans iç dekorasyonunda sizi nihai hedefinize bir adım daha yakınlaştırır.

Tüm bunlara ek olarak evinizden alacağınız hoş bir koku, evi çok daha keyifli ve huzurlu bir hale getirir. Sizi hoş kokulu bir mumun karşılamasına veya sevdiğiniz çiçeklerden bir buketin hoş kokusuna hayır diyemezsiniz. Bu sizde daha derin bir nefes alma istediği uyandıracak ve gerginlik yerini gevşemeye bırakacaktır.

Rezidans İç Dekorasyonunda Güzellik ve Uyum

Rezidans iç tasarım, baştan sona sizin zevk ve önceliklerinize uygun bir ortam yaratmak ile ilgilidir. Zevkler ve tarz kişiden kişiye taban tabana farklılık gösterebilir. Fakat en nihayetinde karar mercii sizsiniz. Çünkü eviniz sizin en kişisel en mahrem alanınızdır.

Rezidans iç dekorasyon söz konusu olduğunda önemli olan yalnızca sizsiniz. Zira tüm bunların nihai amacı sizi memnun etmek. O yüzden başkasını değil kendinizi memnun etmek için uğraşmalısınız.

Bu aşamada bilgisine başvurduğunuz iyi bir tasarımcı, sizin istekleriniz doğrultusunda duyularınızın nasıl olumlu yönde etkileneceğini analiz eder ve sizi buna istinaden yönlendirir. Başarılı bir iç mimar sizin için seçmesi gereken doğru ögeleri bilir ve evinizi, mabedinizi sizin için en konforlu alana dönüştürmek için çabalar.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Rezidans iç dekorasyon için proje üzerinde çalışırken düşünülmesi gereken ilk etken müşterinin tasarlanması planlanan mekânda nasıl yaşadığı sorusudur. Alan dinlenilmek için mi kullanılıyor, çalışmak için mi? Yemek odası olarak mı tasarlanmalı ya da bir hobi odası olarak mı? Mekânda yaşayacak kaç kişi var, geniş bir aile mi yoksa çekirdek aile mi veyahut müşteri yalnız kendisi için mi bir tasarım düşünüyor? Eğer bir aile için düşünülüyorsa bu ailede çocuk var mı ya da yakın gelecekte böyle bir plan var mı? Tasarlanacak bu alan müşterinin şahsi alanı olduğundan rezidans iç dekorasyonunu doğru bir şekilde kişiselleştirmek için bu sorulara yanıt alabilmek önemlidir.

Tüm bunlar ışığında müşterinin beklentilerini karşılayabilmek için rezidans iç dekorasyonu sürecinde müşteriyle iş birliği içerisindeyiz. Günümüzdeki şartları düşündüğümüzde yakın gelecekte evden çalışmak çoğu iş alanı için mümkün bir ihtimal. Müşteri için böyle bir seçenek söz konusu olacaksa rahat, konforlu ve üretken bir alan ihtiyacı doğar. Bunun yanı sıra bu tasarımın yapılması planlanan ev kısmen küçük bir evse bu alanın ayrıca misafir odası olarak değerlendirilebilmesi yine müşteriyle yapılacak bir istişare sonrası gerekli görülebilir.

Çoğu insan için mutfak evin en temel alanıdır. Peki bu durum müşteri için de böyle mi? Bu sorunun cevabı bize mutfak tasarımının nasıl olacağı ile ilgili yön çizer. Kimi için mutfak yemek yapmaktan ziyade keyifli sohbetlere ev sahipliği yapan bir alan olduğundan mutfağa yönelik yapılacak rezidans iç dekorasyonunun bu yönde olmasını bekler ve mutfakta bir bar alanı ya da yemek alanı olmasını talep eder. Bunun aksine kimi müşteri ayrı bir yemek alanı isteyebilir. Tüm bu etkenler neticesinde rezidans iç tasarımında müşterinin taleplerine karşılık vermeye odaklanırız.

Bunun yanı sıra müşterilerin kişisel zevkleri, tercihleri, kişilikleri, sevdikleri renkler ve stiller müşteriyle rezidans iç dekorasyon sürecinde istişare halinde olup yanıt bulmaya çalıştığımız sorular ve ana konulardan yalnızca birkaçı. Ayrıca bu ana konuşma noktalar, müşterilerin günlük yaşamları, ihtiyaç duyabilecekleri depolama alanları ve rezidans iç tasarım projesi bittikten sonraki süreçte tasarlanan alanların onlar için nasıl çalışacağı da kapsar.

İşin özü, müşteriler için kişiliklerini ve zevklerini en naif şekilde ön plana çıkararak kendilerini ait hissedecekleri ve uzun vadede onlara hizmet eden bir alan yaratmak bizim işimiz. Bu çalışmanın etkili ve kalıcı olmasını sağlamak için hep müşterinin yanındayız.

Konut iç mimarları genellikle erişilebilirlik tasarımı ya da eko tasarım gibi belli başlı alanlarda uzmanlığa sahip olur. Şayet bu müşteri veya proje için önemli bir husus ise araştırılabilir. Size ve eviniz için öngördüğünüz rezidans iç tasarım planınıza yönelik uygun tasarımcıyı bulabilmeniz için BIID gibi web sitelerini kullanmanızın faydası olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir