Güvenlik

Tatile Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

tatile çıkmadan önce yapılması gerekenler

Yazın gelmesiyle ve okulların ara tatile girmesiyle pek çok kişi aileleriyle ya da arkadaşlarıyla dinlenebileceği bir tatile çıkmak için hazırlık yapıyor. Uzun ve yorucu bir senenin ardından tatil yapmak en doğal hakkınız. Güneşleneceğiniz, eğleneceğiniz, kitap okuyacağınız ve denizin tadını doyasıya çıkaracağınız bir otelde ve yahut yazlığınızda uzun süreli bir tatil planı her insanın hayali. Bilet alma işlemleri ya da bavul hazırlama telaşında birçok kişi evlerinin bir süre boş kalacağını unutuyor. Bir evi boş bırakmak, sizlere karşılaşabileceğiniz birtakım problemler yaratabilir. Tatile çıkarken evde üzerinde durmadığınız elektrikle ilgili veya su sızıntısı gibi öngörülemeyen sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca çelik kapı anahtarını bir yakınınıza vererek evi kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Bu yüzden yaz tatili için planlama yapıyorsanız, seyahate çıkmadan önce yapmanız gereken önemli şeyler var. Dolayısıyla belirli bir süre boş bırakacağınız için evinizi olası durumlara hazırlamanız gerekir. Ne yapılması gerektiğinden emin değilseniz, evinizi hazırlamak için tatile çıkmadan önce yapılması gerekenler her şeyin bir listesini hazırladık. Peki, beklenmedik risklerden kaçınmak için tatile çıkmadan önce yapılması gerekenlere bir göz atalım. İşte tatile çıkmadan önce yapılması gerekenler yazımızda sizleri bekliyor. Siz de merak ettiklerinize bu yazı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Elektrikli Cihazları Fişten Çekin

Yangın gibi öngörülemeyen zararlardan kaçınmak için ütü, düzleştirici ve ısıtma cihazları gibi elektrikli cihazların fişini çektiğinizden emin olun. Seyahatinizden önce bilgisayarınızı, tost makinenizi, kahve makinenizi, çay makinenizi ve diğer elektronik cihazlarınızı kapatıp fişten çekmeyi unutmayın. Siz uzaktayken herhangi bir elektrik sorunu meydana gelirse, bilgisayarlar ve cihazlar zarar görebilir. Aynı zamanda fişe takılı olmayan elektronik cihazlar enerji harcamaz ve bu sayede elektrik faturanızda tasarruf etmenizi sağlar. Bunun dışında şalteri çekmeyi düşünebilirsiniz ama bazı durumlar için şalteri kapatmak doğru olmayabilir. Bu yüzden cihazların fişlerini çekmek daha iyi olacaktır. Yaşanabilecek bir elektrik kaçağında ya da kısa devre durumunda elektronik cihazların hasar almaması için prizleri çekerek sahip olduğunuz elektronik ürünleri güvence altına alabilirsiniz.

Buzdolabındaki Yiyecekleri Kontrol Edin

Çürük yiyecekler elektrikli cihazlar gibi maddi kayıp verecek kadar ciddi değildir fakat seyahat dönüşü eve geldiğinizde küflü besin artıklarının o kötü kokusuyla karşılaşmak keyfinizi kaçıracaktır. Tezgâhta unuttuğunuz meyve ve sebzeler siz tatildeyken çürüyebilir ya da sinekleri ve diğer zararlı canlıları çeker. Sonuç olarak mutfakta kurtçuklar görülebilir. Bir haftadan daha fazla evde olmayacaksanız, taze ürünleri kullanın ve özellikle süt ürünlerini buzdolabına yerleştirin. Uzun süreli bir seyahat planınız varsa tatile çıkmadan önce yapılması gerekenler arasında buzdolabındaki yiyecekleri düzenlemeniz oldukça önemli olabilir. Çabuk bozulabilecek ürünleri dondurabileceğiniz bir alana yerleştirebilir ya da buzdolabını boşaltabilirsiniz.

Pencereleri Kontrol Edin

Güzel bir tatil planından önce evinizi hazırlamanın bir başka önemli yolu perdelerinizi ve pencereleri kapattığınızdan emin olmaktır. Pencereleri kontrol etmek tatile çıkmadan önce yapılması gerekenler arasında önemli bir noktadır. Perdeleri kapatmak, güneş ışığını dışarıda ve odanızı serin tutmanıza yardımcı olacaktır. Eğer pencereleriniz güneş ışığını fazla geçiriyorsa ışığı tamamen engellemek için perdelerinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Su Tesisatını Kapatın

Tatile çıkmadan önce yapılması gerekenler arasında en önemli şeylerden bir de su tesisatını kapatmanız gerektiğidir. Çünkü su tesisatını kapatmamak, sızıntılara veya pek çok maddi hasara neden olabilir. Uzun bir süreliğine tatile çıkmadan önce suyu ana vanadan kapatın. Su tesisatınızda muhtemelen bir problem olmayabilir ancak riske girmeye gerek yoktur.

Mobilyalarınızın Üzerini Örtün

Tatile çıkmadan önce yapılması gerekenler listesinde bir başka önemli ayrıntı ise seyahate çıkmadan önce oluşabilecek tozlardan korumak için bütün mobilyalarınızı çarşaf ve bezlerle üzerini örtmektir.  Evinizdeki her mobilyanın üzerini kapatın. Böylelikle eve geldiğinizde herhangi bir ekstra iş yapmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca yatağınızdaki çarşaf ve yastık kılıflarını çıkarıp dolaba koyabilirsiniz. Ve yataklarınızı da örtülerle kaplamayı unutmayın.

Evi Temizleyin

Tatile çıkmadan önce yapılması gerekenler arasında aslında seyahat sonrası sizi en rahat ettirecek maddelerden biri de evi temizlemektir. Seyahate çıkmadan önce evinizi hazırlamak için önemli bir adımdır. Uzun bir tatil için evden çıktığınızda eviniz bir süre kapalı kalacaktır. Bu yüzden herhangi bir küf oluşumuna karşı evin içindeki açık yiyecekleri ya da çöpleri temizlemeyi unutmayın. Bu madde istenmeyen haşerelere karşı önlem almanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra tatil için evden ayrıldığınızda istenmeyen kokular oluşturabileceğinden, evdeki kirli veya nemli çamaşırları kesinlikle yıkayın ve kurulayın. Bu durum mutfak eşyalarınız için de geçerlidir. Kirli bulaşıklarınızı yıkamak seyahate çıkmadan önce yapmanız gereken önemli işler arasında yer alır. Harika bir tatile çıkmadan önce evinizde yapacağınız temizlik seyahat dönüşü size fayda sağlayacaktır. Düzenli bir şekilde bıraktığınız evinize seyahat yorgunluğuyla dönmek rahatlatıcı bir his oluşturacaktır. Ayrıca yıkanmış güzel kokan nevresimler, örtüler ve perdeler ile evinize girerken ferah bir kokuya rastlamanız mümkün. Bunun yanı sıra siz evden uzak tatil yaparken bitkilerinizi sulaması veya sahip olduğunuz evcil hayvana mama vermesi için anahtar bıraktığınız yakınlarınız için de düzenli ev kolaylık sağlar.

Dış Kapınızı Kontrol Edin

Keyifli bir tatilin hayaliyle evden heyecanla çıkarken son dakika kilitleri kontrol etmeyi unutmak kaçınılmazdır. Yalnızca bir pencereyi ya da kapıyı kilitlemeden unutmak hırsızların evinize girmesini kolaylaştırabilir. Dış kapınızı kontrol etmeyi tatile çıkmadan önce yapılması gerekenler listesine ekleyin. Bu sayede kendinizi son dakika telaş içinde bulmazsınız. Dışarıda da eğer sakladığınız kapı anahtarları varsa onları da çıkarmayı unutmayın.

Elbette evde oluşabilecek beklenmedik acil durumlar için hemen eve dönmeniz mümkün olmayabilir. Bu yüzden evinizin anahtarını güvendiğiniz bir yakınınıza verebilirsiniz. Böylece bitki sulama, kedi veya köpeğinizle ilgilenme, evde karşılaşılabilecek sorunlarda evi kontrol etme gibi durumları kontrol altına alabilirsiniz. Sulanması gereken bitkiler için bu yararlıdır. Evcil hayvanınızı evde tek başına bırakmayın, tatile çıkıyorsanız onları bir barınağa ya da güvendiğiniz bir arkadaşınıza bıraktığınızdan emin olun. Keyifli bir tatil sonrası evinize geri döndüğünüzden rahat etmek için siz yokken anahtarları bir arkadaşınıza veya komşunuza vermeyi düşünmüyorsanız bu seçeneği düşünebilirsiniz. Evinizin güvenliği için seyahat öncesi evin bütün kapılarını kilitleyin. Bununla beraber değerli eşyalarının olduğu odaları ya da balkonlu odaları da kilitleyebilirsiniz. Ayrıca kilitlenebilir büyük pencereleri de kilitlemeniz de fayda var. Balkona açılan bu pencereler de önemli bir noktadır. Kilitli balkon kapılarının dışında pencere ve diğer alanların da içeri girmeye fırsat vermeyeceğinden emin olun. Seyahate çıkmadan önce eğer posta kutunuzu boşaltmazsanız dışarıdaki kişiler için evde olmadığınız izlenimini verebilir. Bu tarz durumlar için güvenliği sağlamak ve karşılaşılabilecek bir hırsızlık problemi yaşamamak adına posta kutununuz önceden tamamen boşaltarak küçük de olsa bir güvenlik önlemi alabilirsiniz.

Seyahat öncesi tatile çıkmadan önce yapılması gerekenler listesini tamamladığınız için artık planladığınız keyifli yolculuğa çıkmaya hazırsınız. Nasıl ki yaşam büyüleyici ve gizemli bir yolculuk ise, bu seyahatte yapılacakların da bir sınırı yok. Bu yüzden tamamlanmayan listelerin canınızı sıkmasına ya da zihninizi meşgul etmesine izin vermeyin. Henüz yola çıkmadan eve döndüğünüzde yapacaklarınızı düşünüp enerjinizi boşa harcamayın. Sevdiklerinizle keyifli anılar biriktirdiğiniz ve kendinizi yenilediğiniz mutlu tatiller dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir