Mimari&Tasarım

Ahşap Ev Dekorasyonu Fikirleri İle Evinizi Canlandırın

Ahşap ev dekorasyon fikirleri ile evinizi canlandırın

Ahşap ev dekorasyon fikirleri ile yaşam alanlarınızı dizayn ederken evinizde yansıtmak istediğiniz tarzla ilgili size birkaç öneri sunacağız. Ayrıca ahşap görünümlü eşyalar da kullanabilirsiniz, örneğin ahşap kaplamalı kapılar çelik kapı malzemesine kıyasla duvar ve mobilya renklerine daha kolay uyum sağlar. Tasarım tercihi ne olursa olsun, kullanılan ana malzeme elbette ahşap olacaktır. Ahşap materyal bazen renklendirilerek kimi zaman da farklı tonlarından tercih edilerek renk kullanımı noktasında size alternatif sunar. Ama sade görünümlü ve boyasız ahşap bile damarlı yapısı ve çizgileri ile her daim dikkat çekicidir. Ahşap görünümlü eşyalar sade yapısıyla insana huzur verir. Çünkü tabiatı da çağrıştıran bir havası vardır. Ahşap ev dekorasyon fikirleri arasında özellikle iç mekanlarda sade ve doğal bir ambiyans yaratmak isteyen kişilerin ilk tercihleri arasında ön plana çıkıyor. Mobilyalarda her zaman görmeye alışkın olduğumuz ahşap, son zamanlarda aksesuardan mutfak eşyalarının kullanımına kadar yükselen bir trend olarak kendini gösteriyor. Peki, aradan senenler geçse dahi modası geçmeyen, yaşam alanlarına önemli bir doku kazandıran ahşap malzeme ile evlerinizi en baştan tasarlamaya ne dersiniz? Ahşap ev dekorasyon fikirleri ile ahşap malzemeye yer verdiğimiz bu yazımızda sizin için evlerinizde inanılmaz bir şıklık yaratmanıza yardımcı olacak tasarım sırlarını paylaşıyoruz.

Ahşap Ev Dekorasyonunun Avantajları

Ahşap ev dekorasyon fikirleri ahşap kullanımı yaşam alanınıza sıcak, samimi ve doğal bir hava katacaktır. Her bir ağacın diğerinden daha farklı bir dokusu olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla ahşap kullanımı dekorasyonda rastlayabileceğiniz en özgün materyallerden biridir. Peki, niye ev dekorasyonunda da bu eşsiz ahşabın etkisini kaçıralım? Ahşap dekorasyonunda çoğunlukla ev tasarımı için büyük değişimler yapmanıza ihtiyaç yoktur. Yalnızca evinizde renk uyumunu yakalamanız ve ahşap malzemeyle uyum içinde olan dokuları keşfetmeniz yeterli olacaktır. Ahşap dekorasyon ile evinizi renklendirmek için yaşam alanınızda rustik tarzın hâkim olmasına da gerek yok. Örneğin endüstriyel bir tasarıma sahip evde ahşap ve metalin, gri ile kahverenginin buluşmasıyla harikalar yaratabilirsiniz. Ahşap ev dekorasyon fikirleri son yıllarda tüm dünyada tercih edilen bir trend olmasının dışında Anadolu kültürünün de önemli örnekleri arasında yer alır. Anadolu Selçuklu zamanında sanatsal bir duruş sergileyen ahşap dekorasyonu Osmanlı döneminde de aynı etkiyi devam ettirmiştir. Şimdilerde de ev dekorasyonunda yerini bulmaya devam etmektedir. Peki, ahşap ev dekorasyonunun sağladığı hangi avantajlar ahşap eşya kullanımını daha da tanınır hale getirmiştir? Ahşap mobilya ürünleri çok fazla toz çekmedikleri için her zaman ışıldayan mobilya çeşitlerindendir. Dolayısıyla gösterişli bir tarz ortaya koyar.  Bunun yanı sıra ahşap rutubeti emer ve havadaki nem dengesini kurmaya destek olur. Bu nedenle özellikle şirketlerde ve çalışma alanı dekorasyonlarında bu tarz mobilyaların tercih edilmesi tavsiye edilir. Ahşap materyalin sürdürülebilir bir malzeme olması da ayrıca tercih sebebidir. Ahşap dekorasyon malzemelerinin bir başka avantajlı tarafı oldukça kaliteli bir yapıya sahip olmalarıdır. Ahşap malzemeden yapılan mobilyalar ısıya ve suya karşı dayanıklı olmaları sayesinde uzun bir zaman ilk günkü halini koruyabilir.

Ahşap Ev Dekorasyon Fikirleri

Doğallığını hiçbir zaman kaybetmeyecek şekilde dizayn edilmiş ve iç mekânlara huzur getiren ahşap, dekorasyon tutkunları tarafından en fazla kullanılan dekorasyon stillerinden biridir. Daha önce de söylediğimiz gibi her dönem trend olmayı devam ettiriyor. Ahşap ev dekorasyon fikirleri ile doğallığı sevenlerin gözdesi olan bu tasarım, ahşap mobilyalarla ve farklı stillere göre dizayn edilmiş mobilya çeşitleri ile harika bir uyum gösterdiği için yaşam alanlarına doğal ve tarz sahibi bir karakteristik özellik kazandırıyor. Peki, ahşap ev dekorasyon fikirleri ile ahşabın ana malzeme olduğu evler nasıl dizayn edilmelidir? Tabiatı evlerinize taşıyarak ahşap mobilya dekorasyon tasarımları nelerdir? İşte yanıtı! Gelin ahşap dekorasyon ürünleri ile yaşam alanına göre değişim aşamalarına göz atalım ve tabiata dönüş sizin evinizden başlasın.

1. Ahşap Koltuklar

Salon ve oturma odaları, aile üyelerinin veya misafirlerin gün içerisinde sürekli bir araya geldiği yaşam alanlarının merkezini oluşturur. Bu ortamlarda ahşabın o doğallığını hissettirecek bir tarz oluşturmak ise yalnızca sehpa koltuk ya da yemek masası gibi önemli parçalarda ahşap kullanımıyla yapılabilir.   Örneğin ahşap ayaklı bir koltuk takımı veya ahşap ayrıntılarla donatılmış gösterişli bir berjer kullanımıyla ahşap dekorasyon havasını rahatlıkla elde edebilirsiniz. Şık ahşap mobilyalar ile ahşap ev dekorasyon fikirleri hayata geçirirken hayalini kurduğunuz bir tarz sizi bekliyor olacak.

2. Ahşap Pencereler

ahşap ev dekorasyon fikirleri

Yaşam alanındaki dekorasyonlarda ufak detaylar, ilk bakışta fazla etkili değillermiş gibi görünebilir. Fakat alandaki havayı doğrudan farklılaştırabilir. Bu durumda perdelerin arkasına saklandığı için dekorasyonda fazla ön planda olmadığını düşündüğünüz pencerelerinizi, ahşap dekorasyon tasarımına dâhil ederek muhteşem bir ortam yaratabilirsiniz. Eğer olanağınız varsa pencerelerin çerçevelerini ahşap malzemeyle kaplattırabilirsiniz. Bunun yanı sıra ahşabın doğallığını ve sıcaklığını arttırmak için pencerenin önüne ahşap malzemeyle uyum içinde olacak saksı bitkiler veya çeşitli aksesuarlar yerleştirebilirsiniz.

3. Çalışma Alanları

ahşap ev dekorasyon aksesuarları

Ahşap ev dekorasyon fikirleri arasında ahşap malzemenin en çok yakıştığı ortamlardan biri de çalışma odalardır. Özellikle uzaktan çalışma kültürünün birçok alanda yaygınlaştığını göz önünde bulundurursak, çalıştığınız ortamları motivasyonunuzu yükseltecek ve dikkat dağıtmayacak bir şekilde dekore etmeniz oldukça önemlidir. Ahşap malzemeden yapılmış bir çalışma masasını yine ahşap rengi kitaplıklar ile beraber kombinleyerek ağaç dokusunun yarattığı sade görünümü güçlendirebilirsiniz.

4. Ahşap Yatak Başlıkları

Yaşam alanınızda tamamen size özel olan yatak odalarının istediğiniz konforu yakalamanız için estetik ve fonksiyonel çözümler sunan mobilyaları ile donatılması önemlidir. Peki, yatak odanızı ahşap ev dekorasyon fikirleri ile ahşap malzemeden yenilemeye ne dersiniz?  Yatak odası takımları içinde ahşap dokulu eşyaları tercih ederek veya var olan mobilyalarınızı ahşap ayrıntılarla dikkat çeken ürünler ile kombinleyerek istediğiniz sadeliği rahatlıkla yaratabilirsiniz.  Örneğin ahşap bir şifonyer ve ahşap çerçeveli bir ayna harika bir dekoratif stil yaratacaktır. Diğer yandan özellikle geçmişte unutulmaya yakın olsa da son zamanlarda tekrar trend olan rattan yatak başlıkları, ahşap detaylarıyla büyüleyen komodin ve gardıroplar ile muhteşem bir tarz oluşturabilirsiniz.

5. Ahşap TV Ünitesi

ahşap ev dekoru

Televizyon üniteleri yaşam alanlarında fonksiyonel bir öneme sahip olmasının dışında estetik bir görünümün de önemli parçalarından biri olduğu söylenebilir. Dolayısıyla evinizin salon veya oturma alanlarında ahşabın ön planda olduğu bir dekorasyon tarzına yer vermek için televizyon ünitelerinden yararlanabilirsiniz. Diğer mobilyalarınızın stiline uygun olmasına dikkat ederek tercih ettiğiniz televizyon üniteleriyle ahşap ev dekorasyon fikirleri konusunda ahşap malzemeyi kolaylıkla hayata geçirebilirsiniz.

6. Ahşap Aydınlatma

ahşap ev dekorasyon

Rustik dekorasyonun vazgeçilmez ürünlerinde biri olan ağaç formlu ve ahşap aydınlatma ürünleri, ahşap ev dekorasyon fikirleri arasında en çok tercih edilen eşyalardır. Ahşap ayaklı lambader, ahşap ayrıntılar ile donatılmış bir sarkıt lamba veya ahşap abajur ve avizeler yaşam alanınızı dizayn ederken otantik bir hava yaratabilir.

7. Ahşap Görünümlü Kapılar

Ahşap kaplamalı kapıların tercih edilmesinin en önemli sebebi dayanıklı olmasıdır. Bunun dışında bakımının kolaylık sağlaması ahşap görünümlü kapıların tercih edilmesindeki bir diğer nedendir. Bu özellikler ahşap görünümlü kapıların kullanılmasındaki önemli noktalardır. Siz de ahşap ev dekorasyon fikirleri arasında kendi tarzınıza uygun olanları ev dekorasyonunuza dâhil edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir