Uncategorized

Çelik Kapı Nasıl Boyanır?

Çelik Kapı Nasıl Boyanır?

Çelik kapılar güvenilir ve hava koşullarına dayanıklı oldukları için tercih edilmektedir. Ancak uzun süre kullandığımız çelik kapımızdan kimi zaman sıkıldığımız için kimi zaman da aldığı hasarlardan ötürü bir değişiklik yapmak isteriz. Elimizden gelebilecek en kolay değişiklik nedir peki? Elbette boyama işlemi! Peki ya çelik kapılar nasıl boyanır?

Çelik Kapı Nasıl Boyanır?

Çelik Kapı Nasıl Boyanır?

Çelik Kapı Nasıl Boyanır?

Dış cephenin ayrılmaz bir parçası olan çelik kapı dekoratif açıdan önemlidir. Bu nedenle çelik kapıların boyama işlemine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu aşamada çelik kapı nasıl boyanır sorusunun cevabını bilmelisiniz. Çelik kapıları boyarken doğru prosedürü izlerseniz iyi sonuçlar elde edilir. Doğru prosedürleri takip ederek boyalı kapı yüzeyindeki kusurları önleyebilirsiniz. Kapıyı sökerek çelik kapıyı boyamaya başlayabilirsiniz. Boyama işlemine başlamak için kapı kollarını ve menteşeleri çıkarmanız gerekir. Kapı yüzeyi yağ çözücü ve nemli bir bezle temizlenmelidir. Temizlendikten sonra birkaç saat içinde kirin çıkması beklenebilir. Boyama işlemine geçmeden önce eski boyayı çıkarmak ve kapı yüzeyini düzeltmek önemlidir. Boyayı sökerken kullandığınız ürünün kapıya zarar vermemesine dikkat etmelisiniz. Kapıyı çıkarmak için boya sökücü yerine ısı tabancası kullanabilirsiniz. Bu sayede ısı tabancasının yaydığı dumandan kendinizi koruyabilirsiniz. Boyayı çıkardıktan sonra zımparalamaya başlayabilirsiniz. İyi bir zımpara ile cilalamak, boya ve astarın kapıya iyi yapışmasına yardımcı olacaktır. Zımpara yapıldıktan sonra ise kapı nemli bir bez kullanılarak silinmelidir.

Çelik bir kapıyı boyamadan önceki ilk adım, bir astar uygulamaktır. Astar, çelik kapıyı boyamak için kullanılan renge göre seçilmelidir. Yağlı boya ve lateks kullanıldığında, çok yüzeyli astarlar istenilen etkiyi vermeyebilir. Hazırlama aşamasında, ana gözün yuvarlanan köşesinde bir fırça kullanabilirsiniz. Çelik kapı boyama işleri için dış mekan için tasarlanmış saten veya yarı parlak bir yüzey seçebilirsiniz. Ayrıca iki kat boya uygulayarak uzun süreli bir kullanıma erişebilirsiniz. Ancak ilk boya kuruduktan sonra çelik kapı üzerinde ikinci boyamaya başlamanız gerekir. Çelik kapı boyandıktan sonra kapı yaklaşık 12 saat kurutulmalıdır. Tüm bu adımları daha detaylı olarak öğrenmek için ise çelik kapı nasıl boyanır sorusunun adım adım cevaplarını aşağıdan görebilirsiniz.

Kapıyı yerinde tutan menteşe pimlerini gevşetin

Çelik kapı boyamanın ilk adımı menteşe pimlerini gevşetmektir. Bu, tüm süreci çok daha kolay hale getirecek, ulaşılması zor olan bölümlerle ilgili sorun yaşamayacaksınız ve üzerinde çalışmak istemediğiniz kısımlarda boya bulaşmasını önlemek daha kolay olacaktır.

Kapıyı çerçeveden dışarı çekin

Kapıyı çerçevesinden dışarı çekmek oldukça önemlidir. Bu gerekli bir adım olmasa da boyama işlemini hızlı ve kolay bir hale getirir.

Yüzeyi yağ giderici bir temizleyici ile silin

Pürüzsüz görünümler için yüzeyin temiz olması gerekir. Bu yüzden yağ giderici kullanarak kir, yağ, gres veya kiri temizlemeniz gerekir. Kapıyı temizledikten sonra kuru bir bezle silmeniz de önemlidir. Buna ek olarak bir veya iki saat beklemeniz de gerekir.

Tüm donanımı çelik kapıdan çıkarın

Çelik kapı nasıl boyanır sorusu için en iyi sonucu elde etmek adına tüm donanımı çelik kapıdan çıkarmalısınız. Bu öğelerin etrafını kötü bir şekilde boyamak sizi yavaşlatacaktır.

Boyamak istemediğiniz alanları bantlayın

Tüm donanımı çelik kapıdan çıkardıktan sonra, kapının boyamak istemediğiniz bölümleri varsa, bu alanları bantlamanız gerekir. Bu işlemi, çıkaramadığınız tüm bağlantı parçalarını kapatmak için de yapabilirsiniz.

Kapı yüzeyindeki tüm girintileri düzeltin

Çelik kapı boyamak için gerekli olan bir diğer adım ise tüm girintileri düzeltmektir. Eğer kapıda eski boyalar varsa, ısı tabancası ile çıkarmanız gerekir.

Zımpara kağıdı ile zımparalayın

Kapı kuruduğunda, tüm yüzeye hafif bir zımpara yapmalısınız. Bu, yeni boyanın daha etkili bir şekilde yapışmasına yardımcı olacak ve ayrıca hala ona yapışmış olan eski boyayı da kaldıracaktır. İşlem bittiğinde kapının tamamen tozdan arındırılmış olduğundan emin olun – nemli bir havluyla silmeyi bile tercih edebilirsiniz, bu durumda devam etmeden önce tekrar kurumaya bırakmanız gerekecektir.

Kapıyı yağ bazlı bir astarla astarlayın

Boyanın kalıcı olmasını istiyorsanız ana kat boyayı sürmeden önce astar uygulamalısınız. Silindiri kullanın ve kapının tüm yüzeyine eşit bir kat astar uygulayın. Bitirdiğinizde ikinci bir kat eklemeden önce astarı kurumaya bırakın. Tüm astarlar farklıdır, bu nedenle ne kadar kuruması gerektiğini görmek için talimatları dikkatlice okumalısınız. Kuruması yaklaşık bir saatten üç saate kadar sürmelidir. Parmağınızla hafifçe dokunarak test edebilirsiniz. İlk kat kuruduğunda ikinci kat için aynı işlemi tekrarlayın.

Bir kat boya uygulamak için bir rulo kullanın

İkinci kat astar kuruduğunda kapıyı boyamaya geçebilirsiniz. Bu aşamada ise rulo veya sprey boya kullanabilirsiniz. Rulo kullanıyorsanız rulo ile ulaşılması zor olacak noktaları boyamak için bir fırça kullanarak başlamalısınız. Bunlar bittiğinde, işin ana kısmını silindirle yapabilirsiniz.

İkinci kat boya uygulayın

Kalıcı bir bitiş sağlamak adına birçok kişi ikinci kat boyayı tercih eder. Ancak bunu yapmadan önce ilk katın tamamen kuru olmasından emin olmalısınız. Kapının her iki tarafını da boyuyorsanız, her seferinde bir taraf üzerinde çalışmanız gerekir. Bunun nedeni ise ıslak boyanın başka bir yüzeyle temas etmesi durumunda herhangi bir bozulmayı meydana getirmesidir.

Kapının her iki tarafını da boyamak istiyorsanız, her iki tarafa da tamamen kuruması için bolca zaman verin

Eğer ikinci bir kat uygulamak istiyorsanız uygulama öncesi boyayı tamamen kurumaya bırakmanız gerekir.

Boyanın tamamen kurumasını sağlayın

Geri takmadan önce kapının tamamen kuru olması gerekir. Aksi takdirde, hafifçe ıslak boya bile, dokunursanız parmak izi veya başka bir şeyle kolayca işaretlenebilir. Kapıyı tekrar takmadan önce 12 saate kadar kurumaya bırakmalısınız.

Kapıyı tekrar monte edin ve çerçeveye tekrar takın

Çelik kapı nasıl boyanır sorusunu adım adım yanıtladık. Şimdi ise son adım olarak kapıyı tekrar monte edebilirsiniz. Kapı gerektiği gibi her iki tarafı da boyanıp kurumaya bıraktıktan sonra artık bantları çıkarmaya başlayabilirsiniz. Bu yapıldığında, kapı kolu veya tokmak gibi parçaları yeniden takın. Ardından, tek yapmanız gereken onu menteşelere geri asmak, menteşe pimlerini yerine takmak, gerekirse tekrar çekiçlemektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir