Mimari&Tasarım

Dubleks Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

dubleks ev dekor

Dubleks Ev Nedir?

Katların birbirine içten bağlandığı iki birimli evlere dubleks ev denir. Kat planı evden eve farklılık gösterse de eve dubleks ev diyebilmek için birbirine bağlı iki birim olmak zorundadır. Dubleks evler iki katlı evlerle karıştırılmamalı, zira iki kat genellikle birbirinden ayrıdır. İki katlı evlerde birbirinden bağımsız iki ayrı giriş mevcuttur. Oysa dubleks evlerde birbirine bağlı katlar söz konusudur. Birbirine bağlı bu iki katın girişinde sizi bir villa kapısı ya da tercihiniz ışığında daha sade bir giriş kapısı karşılar. Dubleks ev, birbirine bağlı ama bağımsız alanlara sahiptir. Ne birbirine tamamen bağlantılıdır ne de tamamen bağımsız.

Dubleks Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Dubleks ev dekorasyonunun seçimlerinize ve iç mekana istinaden birçok farklı yolu olabilir. Şık bir merdiven, güneşin tadını çıkarabileceğiniz büyük pencereler, sizi rahatlatacak renkler ve tarzınızı ortaya koyan minik objeler gibi kullanabileceğiniz birçok şey mevcut.

Ortamı daha sağlıklı ve zengin hale getirmek için ihtiyacınız olan yeşil bir dokunuş. Dubleks evinizi dekore ederken, evin iç kısmına ekleyeceğiniz yeşil dokunuş, çok daha ferah bir alan yaratmanızı sağlayacak. Mekanın çıplak olmamasına ayrıca gereksiz dolu olmamasına dikkat edin. Aşırıya kaçmak mekanın dağınık gözükmesine sebep olur. Bu nedenle ev dekorasyonunda denge sizin en büyük anahtarınız olacak.

1. Merdivenlerinizi Öne Çıkarın

dubleks ev dekoru

İki ya da daha çok birimi birbirine bağlayan merdivenler dubleks evin ve dubleks ev dekorasyonunun en önemli özelliğidir. Neden biraz kişiselleştirmeyelim? Dilerseniz alanı biraz yeşillendirmek için iç mekan bitkilerinden faydalanabilirsiniz. Daha doğal bir görüntü yakalamak isterseniz merdiven basamaklarını odun gibi doğal malzemelerden elde edebilirsiniz.

Desteği ihmal etmemelisiniz. Dubleks evinizi dekore ederken tarzınızı yansıtmak adına dilerseniz desteği sağlam bir metal korkuluk kullanarak ya da avangart bir görünüm elde etmek isterseniz altın renkli sarmal merdiven yoluyla da elde edebilirsiniz. Merdivenler dubleks ev dekorasyonunuzun odak noktası olabilir. Dekorasyonunuzu mükemmelleştirmek için merdiven malzemelerini evin geri kalanına da ilham olabilecek malzemelerden seçebilirsiniz.

2. Uzun Duvarları Kullanın

dubleks ev dekorasyonu nedir

Dubleks daireler her iki katı da kapsar ve dolayısıyla iki katı yükseklikte bir duvara sahiptir. Böylesine uzun duvarlar boş bırakıldığı takdirde alan son derece cansız ve mat görünebilir. Ama eğer doğru kullanılırsa sanatçının eserlerini sergilemek için sabırsızlandığı boş bir tuval görevi görürler. Dubleks ev tasarımında bu tuval işinize bolca yarayacaktır.

Dilerseniz size yer kazandıracak mobilyalar seçin ve ortamı büyük tablolarla renklendirin. Ama tablolar sizin tarzınızı yansıtmıyorsa aradığınız rengi duvar kağıtları ve dokulu boyalarla da yakalayabilirsiniz. Bunların aksine daha minimal bir görüntü elde etmek istiyorsanız basit bir kenarlık işinizi görecektir. Tüm bunlar dubleks ev dekorasyonunda sizin tarzınız ışığında şekillenecek.

3. Samimi Bir Sosyalleşme Alanı Yaratın

Dubleks dairelerde belirlenen ortak alanlar kimi zaman fazla büyük olabilir. Bu durum samimi bir alan yaratmak için dezavantaj olarak görülse de bu durumu değiştirebilirsiniz. Bir yer halısı ile alanı sınırlamak size daha samimi bir alan yaratacak. Dilerseniz sonrasında resmi bir yemek masası takımı ya da konforlu bir oturma grubu ile mekanı kişiselleştirebilirsiniz. Ayrıca seçeceğiniz sehpalar ev dekorasyonunuzda tamamlayıcı rol oynayacaktır.

Bu alanda seçeceğiniz farklı bir duvar rengi ile alanı dubleks ev dekorasyonunun geri kalan kısımlarından farklı bir hale getirebilirsiniz. Böylelikle göze çarpan ve insanları çeken bir alan yaratmış olacaksınız.

4. Açık Mutfak ve Yemek Odası

Evinizi dekore ederken sizin için ön plana çıkan şey rahat bir his yaratmaksa açık mutfak tam size göre olacaktır. Bu modüler mutfak tasarımı ile iki mekanı birbirine bağlar ve daha geniş bir alan elde edersiniz. Böylelikle misafirlerinizin kısıtlı hissetmez ve yemek alanından mutfak alanına kolaylıkla geçiş yapabilir.

Hazırladığınız keyifli sofraların her aşamasına misafirlerinizi dahil edebilirsiniz. Dubleks ev dekorasyonunda tercihiniz açık mutfaktan yana olacaksa sofranız bir anda pişirme alanına bile dönüşebilir. Bir yandan pişirip bir yandan yemek isterseniz açık mutfak fikrinde yoğunlaşmanızda fayda var.

5. Avizeleri Öne Çıkarın

Dubleks eviniz kuvvetle muhtemel birkaç çift yükseklikle bir tavana sahip olacaktır. Dubleks ev dekorasyonunda bu alana asılı ışıklar tercih ederek görkemli bir tasarım elde edebilirsiniz. Evinizde hakim olan temaya göre modern ya da vintage bir parça seçebilirsiniz.

Avizeler sizin için fazlaysa sarkıtlar iyi bir seçenek olabilir. Böylelikle yüksek tavanınız evinize ihtişam katacak.

6. Minimalist Zenginlik

dubleks ev dekorasyonu

Süslemesiz ve yalnızca ihtiyacınızı karşılayacak kadar mobilya seçerek dubleks ev dekorasyonunda minimal bir çizgi yakalayabilirsiniz. Daha fazla çıplak alanla sadeliği arttırın. İşlevselliği ön planda tutun ve seçimlerinizi buna yönelik yapın. Ev ofis tasarımları sizin tarzınızı yansıtıyor olabilir.

Saf yün, sert ağaç ya da kadife gibi zengin tercihler sade alanlarınızın daha kaliteli görünmesini sağlayacak. Ayrıca geri kalan kısımlar için tamamlayıcı ve şık tasarımlara göz atmayı ihmal etmeyin. Bu tercihler ışığında yapacağınız dubleks ev dekorasyonu, çokça tercih edilen Hint tasarımı görünümü elde etmenizi sağlar.

7. İç Mekanları Dış Mekanlara Bağlayın

 

dublex ev dekorasyonu

Dubleksinizin alt katı zemin seviyesinde olabilir. Bu durum size hol alanını açık olarak kullanmaya elveriş sağlar. Böylelikle misafirleriniz için hem iç hem de dış mekanda oturabilecekleri bir dubleks ev dekorasyonu sunmuş olursunuz. Dilerseniz dış mekanda bir havuz yada oturma alanı olarak ta kullanabileceğiniz bir bahçe tercih edebilirsiniz.

8. Zeminleri Renklendirin

Dubleks evinizi tek bir kişi için dekore edeceksiniz katları renklendirmek sizin için yararlı olabilir. Böylece bir katı iş ve çalışma alanı olarak kullanırken diğer katı dinlenme alanı olarak kullanabilirsiniz. Günümüzde sıkça tercih edilen evden çalışma size kolaylık sağlar ama dubleks ev dekorasyonunda bu alanları birbirinden ayırmak sizin için çok önemli. Böylelikle işe daha kolay odaklanacaksınız. Ayrıca işin stresini işte bırakıp dinlenme alanınızın da tadını rahatlıkla çıkarabileceksiniz.

Farklılaştırılarak tasarlanan ve odaklanmayı amaçlayan bu ev dekorasyonu fikri Hindistan’da oldukça popülerdir. Bu durum yalnızca evden çalışanlar için değil eğitimlerine çevrimiçi devam eden çocuklar için de etkili bir yöntemdir. Dilerseniz standart bir seçim yapıp yatak odalarının bulunduğu katı rahatlatıcı olması açısından bej ya da açık griye boyayabilirsiniz. Oturma odası ve çalışma alanlarının bulunduğu katta ise tarzınızı yansıtacak renkler tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir