Mimari&Tasarım

Evinize Farklı Bir Dokunuş: Loft Tarzı Ev

Evinize farklı bir dokunuş loft tarzı ev

Loft tarzı ev, 1970’li yıllarda ortaya çıkan konut problemine bir alternatif olarak sunulmuştur. Ambarlar, eski depolar ve endüstriyel alanlar yeni bir eve dönüştürülmüş. Loft tarzı ev özellikle özgür ruhlu bireylerin ilgi odağı olmuştur. İlerleyen dönemlerde modern şehir yaşamının vazgeçilmez bir parçası olan loft evler, küçük alanlardan sıkılanlar ve evlerinde değişim isteyenler için cazip bir seçenektir. Evin doğal haline çok fazla müdahalede bulunulmayan bir tarzdır. Çatı katı veya çatının altındaki kat olarak bilinen bu dekorasyon stilindeki en önemli özellik yüksek tavanlardır. Çeşitli mimarilerin karışımı, bu stilin temel konseptidir. Bir loft stili evde ilgili çekici bir villa kapısı, ham tuğla duvarlar, metal merdivenler, aydınlatma sistemleri ve modern mobilyalar beraber kullanılabilir.

Loft Ev Nedir?

Loft stili evler ilk olarak 1970’li yıllarda görülmektedir. Şehirlerde gittikçe artan nüfusa yeterli sayıda ev sağlanamayınca kullanılmayan fabrika ve depo gibi alanlar restore edilmeye başlanmıştır. Mimaride loft kelimesi tavan arası ve depo gibi yerleri tanımlar. Bunun dışında loft tarzı bir evin eski bir fabrika ya da depo olması gerekmiyor. Endüstriyel özellikleri olan ve bu stile uygun dizayn edilmiş ev de loft kategorisine girebilir. Loft stili evler çoğunlukla asma kata sahiptir ve tavanları yüksektir. Ayrıca loft stili evlerin bir başka özelliği geniş olmalarıdır.  Loft stili ev en az yüz metrekaredir ve pencereler geniş ve yüksek olur. En dikkat çeken özelliği evin içerisinde yüksek tavanlar olması ve fazla duvar olmamasıdır. Dolayısıyla yatak odası ve mutfak gibi farklı bir odada bulunan alanların aynı ortamda ama farklı bölümlerde olduğu anlamına gelir. Loft tarzı ev içerisinde odanın karşıt köşesini rahatlıkla görebilirsiniz. Bu tarz endüstriyel alanda yalnızca yatak odası ve banyo gibi odalar duvarlarla izole edilir. Banyo doğrudan yatak odasına bağlıdır.

Loft Tarzı Ev Dekorasyonu Nedir?

Loft evler en çok tercih edilen dekorasyon stillerinde biridir. Modern şehir hayatının vazgeçilmez tarzlarından biri olarak görülmektedir. Yüksek tavanlı ve geniş alanlarıyla huzur veren bir tarzdır. Son dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkan Loft tarzı ev, şehir hayatının cezbedici ve ilham veren yanını gösteriyor. Sıradan yapıların karşısında duran Loft evler modern zamanın bir simgesi olarak dünyada gittikçe yayılıyor ve birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Şimdilerde yaratıcılığın ve özgürlüğün bir ifadesi olan loft tarzı ev tasarımı açık alanları, büyük pencereleri, ham beton kullanımı ve çıplak strüktürleri ile estetik bir görünüme sahiptir.

Loft Tarzı Ev Nasıl Dekore Edilir?

Loft tarzı ev dekorasyonu daha spesifik bir stile hitap ettiği için seçenekler de değişmektedir. Modern ev oldukları için ahşap mobilya kullanımı iyi bir seçenektir. Ahşap kullanımıyla birlikte metal ayrıntılara yer verilirse modern ve harika bir ev dekorasyonu ortaya çıkacaktır. Ahşap ve metal uyumunun dışında bu tarz evlerin vazgeçilmezi elbette tuğla duvarlardır. Yıpranmış duvar yüzeyleri evinize hoş bir ambiyans katacaktır. Bu evlerin mutfak dekorasyonu da benzer bir şekilde tasarlanır. Genel olarak çelik mutfak araçları kullanabilirsiniz. Aydınlatmanın evin tasarımına uyması için büyük fener tipi ışıklandırmalar tercih edebilirsiniz. Loft evler büyük oldukları için az sayıda ama geniş mobilyalar kullanmakta fayda var. Dolayısıyla L tipi geniş koltuklar seçebilirsiniz.

Loft Tarzı Evlerin Öne Çıkan Özellikleri

Loft tarzı ev genel olarak açık bir düzen içindedir. İç duvarların az kullanımı bu tarzın temelini oluşturur. Bu tarz evlerde geniş pencereler olur. Odaya olabildiğince güneş ışığının girmesi için perde kullanılmaz. Loft evlerde soba veya şömine kullanılabilir. Bu ürünler dekoratif açıdan fark katacaktır. Bu tarzda modern mobilyalar eski dönemlerden kalma endüstriyel ayrıntılarla birleştirilir. Renk olarak genellikle nötr tonlar tercih edilirken metal aksesuarlar da kullanılabilir.

Yüksek Tavan

loft tarzı ev dekorasyonu

Endüstriyel tarz bir evde genellikle ahşap veya metal kirişler, açıkta olan havalandırma yapıları ve yüksek tavanları ön plandadır. İç alanda evi ayıran duvarların kullanılmaması ve açık alanda ferahlığın elde edilmesi bu evlerin en önemli özelliğidir. Büyük pencereler, asma kat, tuğla ve brüt beton gibi ayrıntılar da bu evlerin olmazsa olmazlarındandır.

Tuğlalar

Ham sıva ve tuğlalar endüstriyel tarzı vurgulayan en önemli unsurlar. Tuğla duvarlar bu tarzın vazgeçilmezi olarak bilinir. Bazı alanlarda tahrip olmuş tuğla duvarlar kullanarak evinizi daha çekici hale getirebilirsiniz.

Merdivenler

loft tarzı ev

Tavan yüksekliği ve alanın genişliği çoğunlukla ikinci ara katın olmasını sağlar. Merdivenler bir çalışma alanı için kullanılabilir. Merdiven tasarımı için en çok tercih edilen malzemeler ahşap ve metaldir.

Loft Tarzı Dekorasyon İçin Öneriler

Loft tarzı ev tasarımlar olabildiğince özgün fikirlerin kendilerini özgürce yansıtabildikleri bir stildir. Son yıllarda modern mimarinin bir parçası olarak hızla yayılmaktadır. Ve birçok kişi tarafından ferah ve yaratıcılığa açık dekorasyonu sayesinde tercih edilmektedir. İşte, loft tarzı dekorasyon için öneriler. Özgür bir tasarımın ön planda olduğu loft stili ev dekorasyonunda en dikkat çeken detaylar bir araya geldiklerinde harika bir uyum sergileyen ahşap ve metal mobilyalar olmuştur. Modern dokunuşlarıyla kendini gösteren loft evlerde metal ve ahşap uyumunu öne çıkarmak oldukça önemlidir. Çalışma alanında ahşap ve metalin birleştiği bir kitaplık tercih edebilirsiniz. Tavana kadar uzanan, yüksek kütüphaneler muhteşem bir görüntü oluşturacaktır. Loft tipi evlerin çoğunda sanayi tipi mutfak tasarımı kullanılır. Metal dokuyu tasarıma eklemek için uzun aydınlatmalar veya büyük fener aydınlatmalar tercih edilebilir. Çelik mutfak araçları da mekâna endüstriyel bir hava katacaktır. Masif ahşap masa ile mutfağa rafine bir görüntü katabilirsiniz. Tasarım bir avizeyi mekana ekleyerek sofistike bir tarz yaratabilirsiniz. Loft ev dekorasyon için dönüştürülmüş bir yapıda yaşıyorsanız, mekândaki bazı ayrıntıların olduğu gibi kalmasını sağlamalısınız. Örneğin evin bir duvarını boyamadan bırakabilirsiniz. Evden geçen su borularını ve tuğlaları olduğu gibi kullanabilirsiniz. Loft tarzı ev tasarımında mobilya tercihinde özenli davranmak gerekir. Minimal bir stilin hâkim olduğu bu dekorasyonda geniş L tipi kanepeler seçebilirsiniz. Aynı şekilde büyük sehpalar kullanabilirsiniz. Loft evlerde en çok kullanılan ahşap kütüphaneler ya da duvara asacağınız büyük tablolar ile ev dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

Loft Tarzı Ev Örnekleri

En çok tercih edilen dekorasyon trendleri arasında yerini alan Loft tarzı ev sıra dışı bir tasarım anlayışı sergiliyor. Siz de Loft ev tasarımının inceliklerini merak ediyorsanız aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz.

Salon

loft ev tasarımları

Loft ev tasarımı için deri kaplamalı koltuklar kullanabilirsiniz. Aksesuar olarak modern heykeller tercih edebilirsiniz. Brüt beton kullanımı, evinize havalı bir etki kazandıracaktır. Evinizin içinden geçen su borularını değiştirmeden kullanabilirsiniz. Bu parçaların sade ve gösterişten uzak olması Loft bir stil oluşturacaktır.

Yatak Odası

loft yatak odası tasarımı

Loft evlerde, karışık bir iç mekân dekorasyonundan kaçınmalısınız. Sade ahşap veya metal bir karyola harika bir seçim olacaktır. Ayrıca kullanacağınız bitkiler ve tablolar ile ortama samimi bir ambiyans katabilirsiniz.

Mutfak

loft tarzı ev dekorasyonu

Loft stili evlerin olmazsa olmazı sanayi tipi mutfaklardır. Bu mutfaklarda kullanacağınız çelik araç ve gereçlerle ahşap bir masayı bütünleştirebilirsiniz. Yüksek tavandan sarkan büyük aydınlatmalardan da faydalanmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir