Mimari&Tasarım

Evinizi Kış Dekorasyonuna Uygun Hale Getirin!

kış ev dekorasyonu

Kış mevsiminin iyice kendini göstermesiyle pek çok kişi genellikle sıcak evinde zaman geçirmeyi tercih eder. Ev dekorasyonunda yapacağınız ufak dokunuşlar sayesinde bu havalardan ve soğuktan kaçıp evlerimizde vakit geçirmekten keyif aldığımız bir ortam yaratmak mümkün. Siz de evinizi kışa hazırlayan birkaç kış dekorasyonu fikri ile daha sıcak, rahat ve samimi bir hava yakalayabilirsiniz. Özellikle bu aşamada çelik kapınızı öne çıkarmayı düşünebilirsiniz.

Soğuk kış mevsimini geçirmek için rahat ve huzurlu bir ortam yaratmanızı sağlayacak pek çok öneriyi bu yazımızda sizler için bir araya getirdik. Kış dekorasyonu yazımızda eviniz için ilham verici bir liste hazırladık. Kış dekorasyonu nasıl yapılır, kış dekorasyonu önerileri nelerdir ve hangi unsurlara dikkat etmeniz gerekir gibi konuyla ilgili önemli noktaları araştırdık. Eğer siz de eviniz için farklı kış dekorasyonu listesine göz atmak istiyorsanız bütün sorularınızın yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kış Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Kış aylarının kötü hava koşulları ile beraber kasvetli ve bir o kadar da soğuk havası, çoğunlukla dışarıda vakit geçirmeyi seven kişileri oldukça olumsuz etkiliyor. Rüzgârlı ve karlı hava durumu günün çoğunu evde geçirmemize sebep olduğu için psikolojik olarak da fazlasıyla yıpratabiliyor. Peki, kış mevsiminin bütün bu olumsuzluklarını bir anda üstünüzden atmak ister misiniz? O halde evinizi ufak dokunuşlarla kış mevsimine hazırlayarak yaşadığınız alanı daha huzurlu ve eğlenceli hale getirmek için hemen işe koyulmalısınız. Günün yorgunluğunu evinizde bir kahve ile geride bırakabileceğiniz kış dekorasyonu ise düşünülenin aksine düşük maliyetlerle yapmak mümkün. Dolayısıyla işten veya okuldan dönerken hevesle sizi evinize getirecek kış dekorasyonu önerilerine birlikte göz atalım.

1. Dekora Özel Kış Renkleri

kış dekorasyon fikirleri

Kış mevsiminin ruhunu dekorasyona yansımak için pek çok renk kombinasyonları vardır. Bu çeşitli renk kombinlerinde, kışın oluşan karanlığı önlemek için özellikle beyaz renge sık sık rastlanır. Beyaz rengi lacivert, koyu gri, bordo ve koyu yeşil gibi tonlarla bir araya getirmek harika olacaktır. Bu şekilde kış döneminin zenginliğini ve asilliğini ev dekorasyonuna taşıyabilirsiniz. Eğer seçiminiz sıcak tonlardan yanaysa kahverengi tonları, krem rengi, tarçın ve kırmızı tonlarını dekorasyona eklemeyi deneyebilirsiniz. Bu tonlar sıcaklığı ve ateşi çağrıştırdığı için samimi bir atmosfer oluşturmanızı sağlayacaktır.

2. Kışa Özel Kumaşlar

kış evi dekoru

Soğuyan havalarla birlikte kış dekorasyonunda özellikle tekstil ürünlerini artırmak kaçınılmaz olmaktadır. Evi yumuşacık kumaşlarla donatmak ve dinlenme alanında konforu artırmak huzurlu hissetmenizi sağlayacaktır. İlk gerçekleştirebileceğiniz tavsiyemiz, yastık kılıflarını değiştirmeniz olacak. Oturma grubu ve yatak gibi bütün günün yorgunluğunu attığınız mobilyalarda pelüş, kaşmir ve yün gibi yastıklarla beraber olmak ve sıcak bir ortam oluşturmak dinlenirken aldığınız keyfin artmasını sağlayacaktır. Mobilyaların üzerine çeşitli dokulara sahip battaniye ve örtü yerleştirmek görünümün zenginleşmesini sağlarken daha samimi bir hava yaratmaya imkân tanır.

Dekorasyonda koltuk şalı olarak kullanabileceğiniz pelüş postlar ve yün örtülere evinizde yer vermenizi öneririz. Ek olarak koltuk üzerinde çeşitli battaniyelere yer vererek hem dekorasyonu zenginleştirip hem de üşüdüğünüzde üzerinize alabileceğiniz ürünü kolay ulaşılabilir bir yerde bulundurabilirsiniz. Elbette en çok tercih edilen ekose battaniyeler olsa da her stile uygun pek çok battaniye modeli mevcut. Tekstil düzenlemeleri için bir başka önerimiz perdelerde farklı doku ve renk düzenlemeleri yapmanız olacak. Kalın kumaştan yapılmış, koyu renkli perdeler sizi kış soğuğundan korur. Daha önceden söylediğimiz gibi kış aylarını yansıtan koyu renk alternatifleri, perde seçimi esnasında göz önünde bulundurmanız gereken noktalardan biridir.

3. Dekoratif Aksesuar Seçimi

Mumlar, kış dekorasyonunda ilk akla gelen ürün olarak bilinir. Kokulu ve kokusuz çok sayıda çeşidi olan mumlar arasında yapacağınız tercihlerle dekorasyonda bu objelere yer vermek evinizi kış mevsimi için düzenlemenin en güzel adımlarından biri olabilir. Mumları evinizde dilediğiniz noktalara yerleştirebileceğiniz gibi çeşitli dekoratif ürünlerle bir araya getirerek bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Örneğin ufak dekoratif tepsiler içinde mum düzenlemeleri, son dönemlerde çokça yapılan bir uygulama. Bunun yanı sıra mumları dekorasyon stiline göre fenerler, kafesler ve şamdanların içine koyabilirsiniz. Sıradaki önerimiz dekorasyonda doğal unsurlara yer vermek isteyen kişilerin işine yarayacaktır. Kış aylarını en güzel yansıtan doğal unsurlardan olan çam yaprağı, kozalak, kuru yaprak ve bitkiler ile harika bir dekoratif düzenleme oluşturabilirsiniz. Bu düzenlemeleri çeşitli dekoratif vazo, tepsi ve tabak ile bütünleştirmek bütün objelerin bir arada durmasını sağlayacaktır. Dekorasyona bitkileri dâhil etmek isteyen fakat kış döneminde bakımını yapmaktan çekinen kişiler için oldukça kolay bir önerimiz var. Kışın önemli sembollerinden biri olan çam ağacının bir dalını su dolu vazoya yerleştirmek, kış dekorasyonuna minimal ve ayrıca doğal bir dokunuş eklemeni sağlayabilir. Bir sonraki önerimiz ise mutfak dekorasyonuyla ilgili. Kış döneminde sürekli sıcak içecekler tüketmekteyiz. Dolayısıyla mutfağınızda yaratacağınız basit bir düzenleme sayesinde kışın daha çok kullanmaya başladığın kupaları, bardakları eğlenceli ve daha pratik bir biçimde kullanabilirsiniz. Böylece var olan mutfak ürünlerini dekorasyonun bir parçası haline getirmiş olacaksınız.

4. Aydınlatma

Kış mevsiminde gündüzler kısalıyor ve geceler uzuyor. Bu durumda enerjik bir yaşam alanı yaratmak için aydınlatma daha önemli bir unsur haline geliyor. Kış dekorasyonu konusunda şık bir alan oluşturmak ve tasarruflu bir aydınlatma ihtiyacını karşılamak önemlidir. Ev dekorasyonunuzla uyumlu sıcak renklere veya ahşap detaylara sahip ürünleri tercih edebilirsiniz. Bunun dışında ahşap tonlarının ağırlıkta olduğu dekorasyonunuz varsa metal ürünler kışa uygun bir hava oluşturmanıza yardımcı olabilir. Abajur, aplik ve lambader gibi ürünle ışığın gücünden yararlanmanızı sağlayarak bu dönemi daha enerjik geçirmenize yardımcı olabilir.

5. Bitki Kullanımı

kış dekorasyonu nasıl yapılır

Salonda yapacağınız bitki köşesi, size yazın güzel günlerini hatırlatırken aynı zamanda canlı renkleri ve kokularıyla modunuzu da yükseltebilir. Çuha çiçeği ve açelya gibi bitkileri oturma odası dekorasyonunda kullanabilirsiniz.

6. Mumlar

kış dekorasyon önerileri

Kış aylarının en güzel tarafını oluşturan mumlar yaşam alanınıza keyifli hale getirmeye yardımcı olur. Yatak odanızda ya da salonunuzda mobilyalarınıza uygun tarzda satın alabileceğiniz dekoratif mumlarla evinizde sıcak ve huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz.

7. Ahşaba Yer Verin

kış dekorasyonu

Ahşap mobilyaların sıcaklığını kış mevsiminde evinize yansıtın. Yalnızca kış mevsimi değil her zaman kullanabileceğiniz ahşap mobilyalar evinize estetik ve samimi bir doku kazandıracaktır. Mobilyalarınızı ahşaba dönüştürmek istemiyorsanız satın alabileceğiniz ahşap aksesuarları evinizde kullanarak kış mevsimini keyifli bir hale getirebilirsiniz.

8. Tüylü Mobilyalar

Soğuk kış mevsiminde evinizde rahat ve huzurlu bir ambiyans yaratacak yumuşak ve tüylü aksesuarlarınızı artık dolabınızdan çıkarın. Yaşam alanınızda samimi ve sıcak bir his yaratan bu aksesuarlar ile evinizi kış günlerine hazırlayabilirsiniz.

Kış Dekorasyonu Önerileri

Evinizin duvarlarını canlı renklere dönüştürmeye başlayın. Özellikle kış mevsiminde daha az güneş alan odalarınızı aydınlık hale getirmek için duvarlarınızı açık renklerle boyayarak mümkün olabilir. Yaz aylarında genellikle hafif kilimler tercih edilir ama kış mevsiminde halı olmazsa olmaz. Evinizde şık bir atmosfer oluşturmak için dekorasyon tarzına uygun halı seçimini yapmanız gerekir. Oda dekorunuz geleneksel motiflere sahipse yapay kürk görünümlü puf kilimler kullanabilirsiniz. Kış mevsimi demek elbette yeni yıl demektir. Evinizde kullanacağız çam ağacı dallarına benzer objeler, odanıza sıcaklık katabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir