Uncategorized

Evlerimiz İçin En Güvenli Kilit Sistemleri Nelerdir?

Evlerimiz İçin En Güvenli Kilit Sistemleri Nelerdir?

Güvenli kilit sistemleri, çelik kapı ile birlikte ev güvenliği için en önemli unsurların başında gelir. Tüm kilitler, kapınızı kapalı tutmak için tasarlanmıştır. Ancak her kilit aynı verimlilikle çalışmaz. Bazı kilitler pratiktir istenmeyen erişime karşı basit bir koruma sağlarken bazıları ise daha detaylı ve hırsızlar tarafından çözülmesi güç güvenlik önlemlerine odaklanır. Eviniz için en güvenli kilit sistemleri hangisi ise onu seçmeniz daha uygun olacaktır.

Peki en iyi güvenliği hangi kilitler sağlıyor? Güvenliğin, tanımını yapmak bazen çok da kolay olmayabilir.  Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) güvenliğin nasıl sağlanacağını belirlemiş ve tüm kilitler için bir güvenlik derecesi oluşturmuştur. Buna göre en güvenli kilitler 1. dereceye sahip olanlardır. Çoğu konut mülkü, 2. dereceli bir kilitle iyi bir şekilde güvence altına alınabilir ancak en güvenli kilitler her zaman 1. derecede değerlendirilir.

Kapı Kilidi Çeşitleri

Kapı Kilidi Çeşitleri

Kapı Kilidi Çeşitleri

Asma kilitlerden karmaşık kilitlere kadar iki düzineden fazla farklı kilit türü mevcuttur. Hemen hemen her türlü nesne için bir kilit türü bulunmaktadır diyebiliriz. Kapı kilitleri söz konusu olduğunda neyse ki seçenekler bir miktar daralmaktadır. Bununla birlikte kapı kilidinin kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Bu özellikleri sayesinde güvenli kilit sistemleri içerisinde kapı kilidi seçimi için ihtiyacınız olanı seçmeniz daha kolay hale gelmektedir.

1. Sürgü Kilitler

Sürgü kilitler güvenli kilit sistemleri içerisinde genellikle en güvenli kilit türü olarak kabul edilir. Sürgüleri benzersiz kılan şey, kilitli konumdan kilitsiz konuma kolayca hareket ettirilememesidir. Tüm sürgülerde, kilidi devreden çıkarmak için bir tür döndürme hareketi gereklidir. Kilidin çalışma biçimi, hangi tür sürgü olduğunu gösterir.

2. Tek Silindirli Kilitler (Sürgü)

Tek silindirli sürgü kilitleri en yaygın güvenli kilit sistemleri çözümleri arasındadır. Bunlar, bir tarafında anahtar deliği, diğer tarafında elinizle döndürebileceğiniz sürgü bulunan kilit sistemidir. Kapının hangi tarafında olduğunuza bağlı olarak hem anahtarlı hem de anahtarsız kullanıma izin verir. Genellikle, elle kontrol edilen kısım kapının iç kısmında bulunur. Bu, anahtara ihtiyaç duymadan kapının içeriden emniyete alınmasını sağlar.

3. Çift Silindirliler(Sürgü)

Çift silindirli sürgüler, tek silindirle hemen hemen aynı şekilde görünür ve çalışır. Ancak iki sistem arasında dikkat edilmesi gereken önemli bir fark mevcuttur. Sürgüyü kapının her iki tarafından kilitlemek veya kilidini açmak için bir anahtar gereklidir. Çift silindirli kilitlerin en büyük riski, acil bir durumda sürgü kilidini açmanın başka bir yolu olmamasıdır. Bu nedenle bu tür sürgüler birincil girişlerde veya yangın çıkışlarında nadiren tercih edilir.

4. Barel Kilit

Kapı bareli  hırsızlar tarafından kolaylıkla kırılabilir bir yapıdadır. Barelin kırılmasını önlemek için tuzaklı barel olarak da adlandırılan barel kilit sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistem dışarıdan zorlandığında barelin dışarıda kalan kısmının kırılmasını sağlayarak dışarıdan yabancı bir cisimle barele ikinci bir müdahaleyi imkansız hale getirir. Kırıldığında bile çalışır olma özelliği ile mekan sahibinin kapıda kalmasını engellemektedir.

5. Kapı Kolu Kilidi

Kapı kolu kilitleri, uzun, çubuk tarzı bir tutma çıkıntısı sahibi olması dışında düğme kilitleri gibi çalışır. Kapı kolu kilitleri genellikle okullarda ve kolay kavrama özelliği sebebiyle fazla el becerisi gerektirmeyen ortamlarda tercih edilir.

6. Düğme Kilitleri

Düğme kilitler, yuvarlak kapı koluna yerleştirilir. Düğme kilitler, anahtarla veya elle açılabilir. Bazı düğme kilitlerde ayrıca düğmedeki delikten kilidi açmak için özel bir pim kullanılan gizli bir kilit açma özelliği bulunur.

7. Zincir Kilit Sistemi

Zincir kilit sistemleri çok sınırlı güvenlik sağlar. Bir silindiri manuel olarak kaydırarak veya bir zincir takarak çalışır. Bu tür kilitlerin kullanım alanı genellikle çocukların erişimini önlemek istediği yerler olacaktır. Ancak güvenli kilit sistemleri arasında dış mekan çözümü olarak düşünmek doğru bir tercih olmayacaktır.

8. Elektronik Kilit Sistemleri

Elektronik kilitler, günümüz teknolojisinde kullanılan en iyi kilit sistemidir. Kilidin içine yerleştirilmiş geniş teknoloji yelpazesiyle sunulan bu elektronik kilitler hayatı kolaylaştıracak çözümler sunmada oldukça yüksek başarı oranına sahiptir.

8.1. Sensörlü Kilitler

Otomatik kilitler olarak da adlandırılan sensörlü kilitler, hareketi algılama ve kilidi çalıştıracak sinyali algılama için genellikle kızılötesi teknolojisini kullanır. Bu tür kilitler genellikle otel odalarında kullanılır. Kart okutulduğunda kilidin açılması için mekanizma tetiklenir ve kapı açılır.

8.2. Akıllı Kilit Sistemleri

Akıllı kilitler, en yeni kilit sistemidir. Marka ve modele bağlı olarak yüksek teknoloji özelliklerine sahiptir. Akıllı kilitlerin çoğu uzaktan erişim özelliklerini kullanır. Bu hiçbir şeye dokunmanıza gerek kalmadan akıllı telefonunuzu veya bir anahtarlığı kullanarak kapının kilidini açabileceğiniz anlamına gelir.

Akıllı kilitler genellikle video ve ses bileşenleri, dokunmatik yüzey pin erişimi ve sesle kontrol gibi ek özelliklere sahiptir. Tüm akıllı kilitler, sizin veya bir başkasının kapının kilidini açacak akıllı cihaza sahip olmaması durumunda da geleneksel anahtar erişimi içerir.

8.3. Bluetooth Kilit Sistemleri

Güvenli kilit sistemleri içinde bluetooth kilitleri, en popüler akıllı kilitlerden biridir. Yakınlığınızı ( örneğin akıllı telefonunuzu) otomatik olarak algılar ve kapının kilidini açmak için Bluetooth teknolojisini kullanırlar.

Bluetooth kilidinin en büyük dezavantajı, akıllı telefonunuzdaki Bluetooth’a bağlamış olabileceğiniz diğer cihazlarla etkileşime girme ihtimalidir. Bluetooth özellikli bir akıllı kilit satın alırsanız, parazitlere karşı daha entegre korumaya sahip en son Bluetooth teknolojisine sahip olduğunuzdan emin olmanızda fayda vardır.

8.4. Wifi Kilitleri

Wi-Fi kitleri, kilidi çalıştırmak için internetinizi kullanan başka bir güvenli kilit sistemleri akıllı kilit türüdür. Wi-Fi kilidiyle, kilidinizi akıllı telefonunuzdan kilitten uzaktayken bile çalıştırmanıza olanak tanıyan uzaktan erişim özelliğine sahip olursunuz. Wi-Fi kilitleri, çoğu akıllı kilit gibi, güç kesintisi veya Wi-Fi arızası durumunda geleneksel anahtar erişimine sahiptir.

8.5. Parmak İzi Kilit Sistemleri

Parmak izi kilit sistemi kişinin kimliğini oluşturan ve kimliğe göre giriş çıkış izni veren sistemdir.

Parmak izi tanıma işlemi 1 sn gibi çok kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Bu sistemler güvenliği en yüksek seviyede tutarlar. Parmak izi ile giriş veya çıkış sağlayan kişinin bilgileri kayıt altında tutulur ve kullanılan yazılım sayesin de bilgisayara kaydedilir. Parmak izi sistemlerinin en önemli avantajı ise kullanımının kolay olmasıdır. Yanınız da herhangi bir kart taşımanıza veya giriş çıkış yaparken imza atma gibi işlemler yapmanıza gerek yoktur.

Kilit Kalitesi

Bir kilidin gücü ve güvenliği TSE tarafından verilen dereceler ile standardize edilmiştir. Bir kilidin sağlayabileceği güvenlik düzeyine değer tanımlayarak, kilit satın almayı düşünen ev sahiplerine yardımcı olurlar. Derecelendirmeler, bir kilidin dayanıklılığını ve ayrıca zorla giriş yapılmak istenirse ne kadar dayanabileceğini dikkate alınarak puanlanmıştır. Buna TSE tarafından yapılan değerlendirmeler aşağıdaki gibidir.

Derece 1 : Bu, bir kilidin alabileceği en yüksek derecedir. 1. sınıf sürgülerin kullanımı önceden endüstriyel binalar ile sınırlıyken günümüzde konutlarda daha popüler hale gelmiştir.

Derece 2: Evlerimizde bulunan birçok kilit, 2. Derece kilitlerdir. Yüksek kaliteli çelikten yapılmış 2. sınıf kilitler çoğu davetsiz misafiri caydırır. 2. sınıf kilitler konut ihtiyacı için yeterli sayılabilir.

Derece 3: 3. derece kilitler standartın biraz daha altında kalan malzemelerden yapılmıştır. Bir dereceye kadar koruma sağlasalar da daha düşük kaliteli malzemeler, dayanıklılık ve güç açısından test edildiğinde genellikle başarısız olur.

Teknoloji ve Güvenlik

Teknoloji ve Güvenlik

Teknoloji ve Güvenlik

Akıllı teknoloji, teknolojiyi ve güvenliği entegre etme şeklimizi geliştirirken, kilitleri kullanma şeklimizin de gelişmesi doğaldır. Akıllı kilitler bağlantı şekillerine göre ele alınabilir.

  1. Sesle Çalışan Kilit Sistemleri

Bu günlerde, ışıklarımızdan televizyonlarımıza ve hatta arabalarımıza kadar pek çok şeyi kontrol etmek için etkinleştirilmiş cihazlarla bağlantılı olarak sesimizi kullanabiliyoruz. Alexa veya Siri gibi birçok sanal asistan yazılımındaki gelişmiş ses tanıma özelliği sayesinde ses teknolojisi güvenli kilit sistemleri için de hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

  1. Akıllı Ev Bağlantısı

Akıllı teknolojilerin en büyük odak noktası, bir akıllı ev cihazları ağına bağlanabilme becerisidir. Akıllı kilitleri satın alırken, sahip olduğunuz mevcut cihazlarla veya ek donanıma ihtiyaç duyduğunuzda entegre olacağından emin olmanızda fayda vardır.

  1. Akıllı Kilit Sistemleri Güvenli Mi?

Özellikle bilgisayar korsanlarının neredeyse her gün kişisel hesaplara girdiğini duyduğumuzda, güvenli kilit sistemleri içinde akıllı bir kilidin ne kadar güvenli olduğunu merak etmek de olasıdır. Güvenlik uzmanları, akıllı kilitler ve güvenlik düzeyleriyle ilgili konularda ikiye bölünmüş durumda. En büyük sorun ise kilit ve akıllı teknolojinin nasıl entegre edildiği.

3.1. Standart Kilitler vs. Akıllı Kilitler

Akıllı kilitler, doğrudan geleneksel kilitlerle karşılaştırıldığında bir hırsızın kilidi açabilmesi için daha az beceri gerektiren geleneksel kilitler olacaktır.

Güvenli kilit sistemleri içinde akıllı kilit sistemleri güvenlik eşiğinde çıtayı her geçen gün arttırmaktadır. Yedek kilitleme sistemi, anahtarı veya kilidi kullanmanın birçok yolunu kullanır, ancak bunlar genellikle gizlenir veya yalnızca kilidin korumalı tarafından erişilebilir özelliktedir. Bu durum sayesinde hırsızının kilidi açması neredeyse imkansız hale gelir.

3.2. Teknoloji Gelişiyor

Akıllı teknoloji ilerlemeye devam ettikçe akıllı kilitler her yıl gelişmeye devam etmektedir bununla beraber suçlular da kilitleri açmanın yeni yollarını bulmaya devam edeceklerdir.

Kilit Güvenliği Hakkındaki Gerçekler

Gerçek şu ki, bir kilit yalnızca kapıdan içeri girmeye çalışan birisini uzak tutabilecektir. İçeri girmeyi kafasına koymuş bir suçluyu tek başına kilit uzak tutmak için yeterli değildir. Banka kasalarında bile nadiren de olsa hırsızlık vakaları görülmektedir. Birileri gerçekten evinize girmek istediğinde tüm yolları deneyecektir. Bunun için yapılması gereken en iyi şey vazgeçmelerini için tüm ihtimallere karşı önlemler almaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir