Mimari&Tasarım

Hayatınızı Değiştirecek Ev Yenileme İpuçları

Hayatınızı Değiştirecek Ev Yenileme İpuçları

Evinizin şu anki halinden memnun değilseniz ya da daha farklı yenilikler yapmayı planlıyorsanız, ev yenileme ipuçları ile minimum maliyette istediğiniz eve kavuşabilirsiniz. Ev yenilemek için bir mimarla anlaşmak alternatif bir seçenektir. Ancak oldukça masraflı bir sonuçla karşılaşabileceğiniz gibi daha uygun maliyetle kendiniz de evinizde yenilikler yapabilirsiniz. Değişim işlemlerine güvenlik ve dizayn açısından pencere ve kapılardan başlayabilirsiniz. Bu süreçte dayanıklı ve daha uzun ömürlü olduğu için çelik kapı seçebilirsiniz.

Büyük bir ev tadilatına ya da değişime girecekseniz bu süreçte izlemeniz gereken rotayı planlamanız önemlidir. Aynı zamanda değişim ve yenilikler için ne kadarlık bir bütçe ayırabileceğinizi belirlemeli, gerekli araştırmalı sağlamalısınız. Bununla birlikte evinizde kendi başınıza da yapabileceğiniz yenileme ipuçlarını değerlendirebilirsiniz. Bu sayede hem fazla masraf etmekten kaçınmış olursunuz hem de tamamen istekleriniz doğrultusunda bir ev yenileme sürecini tamamlayabilirsiniz.

1.Planlama Yapın

İlk olarak ev yenileme sürecine geçerken nasıl bir boyutta yenilik istediğinize karar vermeli ve buna göre bir planlama hazırlamalısınız. Planlama yapmadan bir değişime gitme durumu yaşanırsa aslında sizin için çok güzel sonuçlar doğuracak olacak yenilikler büyük bir dert gibi gözükebilir. Bu nedenle ilk etapta evinizde nelerin değişmesini istediğinizi, hangi aşamalarla başlayıp devam etmeniz gerektiğini planlamalı ve kendinize bir güzergâh oluşturmalısınız.

Herhangi bir işe koyulurken planlama yapmak her zaman daha sistemli ve pratik bir şekilde istediğinize ulaşmanızı sağlar. Bu doğrultuda evinizde yenilik yapacaksanız istediğiniz değişime uygun bir planlama ve tasarım sürecini oluşturabilirsiniz. Bu sayede hayatınızı değiştirecek türden ev yenileme işlemine kolayca ve sıkılmadan geçiş yapabilirsiniz.

2.Bütçenizi Ayarlayın

Eve yeni bir eşya alırken, evde herhangi bir değişikliğe giderken öncelikle planlama aşamasında istediğiniz değişiklikler için bütçe belirlemeniz gerekir. Özellikle de ekstra bir masraf sizi istediğinizden çok daha uzaklara götürecektir. Bu nedenle de ilk etapta planlamanızın ardından ne kadarlık bir bütçe ile evinizi yenileyebileceğinizi, evde bakım yapabileceğinizi veya değişikliğe gidebileceğinizi düşünmelisiniz.

Herhangi bir yıkım gerektiren yenilik sürecinde fiyat ve piyasa araştırması da bütçe belirlemede önemlidir. Aynı zamanda yeni bir mobilya almayı planlıyor veya boya badana yapmayı düşünüyorsanız da bu işlemler için de ihtiyacınız olacak bütçeye hâkim olmalısınız. Böylelikle ev yenileme aşamasında herhangi bir problem ile karşılaşmadan dilediğiniz gibi planlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

3.Araştırma Yapın

Ev yenilerken bütçenizi aşmamak açısından fiyat ve piyasa araştırmasında bulunmak oldukça etkilidir. Evinizde kullanmak istediğiniz yeni bir mobilyanın aynısını başka bir yerde çok daha uyguna denk getirebilirsiniz. Aynı zamanda aksesuar olarak seçtiğiniz bir ürünü daha kolay ve masrafsız yolla kendiniz dahi yapabilirsiniz. Bu doğrultuda evde değişikliğe gidecek olan tüm alanlarda bir piyasa ve fiyat araştırması yapmanız, bütçenizi de daha kolay bir şekilde değerlendirebilmenizi sağlar.

Hem ekonomik hem de tam da istediğiniz gibi bir ev yenileme için evinizde neler olmasını istediğinize göz atabilirsiniz. Böylece araştırmalarınız sonucunda uygun maliyetleri ürünleri belirleyerek yenilikleri uygulama aşamasına geçmeye başlayabilirsiniz.

4.Evinizi Boyayın

Renklerin insanların ruh halinde ve duygu düşüncelerinde değişiklik sağladığı bilinen bir gerçektir. Bu doğrultuda ev yenileme ve değiştirme işlemlerinize duvarlarınızı boyayarak başlayabilirsiniz. Mobilyalarının yeri dahi değişmeyen bir odada yapacağınız boyamayla bile bambaşka bir atmosferi yakalayabilmeniz mümkündür. Bu bağlamda evinizin hangi bölgelerinde yeniliğe gideceğinize karar verdikten sonra sıkıldığınız duvarlarınızı istediğiniz renkte boyamaya karar verebilirsiniz.

Duvar boyaları bulunduğu ortamın aydınlatmasını etkilediği gibi istenilen illüzyon oluşumuna da katkı sağlar. Daha büyük bir alan oluşturma izlenimi vermek ve ferah hissetmek için açık tonlarda boya tercih edebilirsiniz. Eğer daha farklı bir dekorasyon fikri deneyimlemek istiyorsanız, birden fazla boya ile duvarınızda farklı geometrik şekiller dahi oluşturabilirsiniz.

5.Mutfağınızı Yenileyin

Genellikle mutfak dolapları veya mutfaklarda bulunan mevcut olanaklar her zaman yeterli olmayabiliyor. Özellikle de bu sebeple depolama alanlarının düzenlenmesi ve ev yeniliğine karar veriliyor. Bu kapsamda mutfağınızı yenileyerek bambaşka bir sonuca ulaşabilirsiniz. Hem maksimum depolama alanına sahip olabilir hem de mutfağınızda farklılık oluşturarak ev yenileme sürecinizde mucizevi sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Evinizde kendinizin yapabileceği çeşitli mutfak dolapları vardır. Buna gücünüzün yetebileceğini düşünüyorsanız mutfak dolaplarınızı kendiniz yaparak depolama alanınızı arttırabilirsiniz. Aynı zamanda ikinci el mağazalardan da ekstra bir depo görevi görebilecek mobilyalar bulabilirsiniz. Bu sayede mevcut mutfak dağınıklığından ve depolama alanı eksikliğinden de kurtulabilmeniz mümkündür. Dilerseniz geri dönüştürülmüş malzemeleri de mutfak yenileme sürecinizde değerlendirebilirsiniz.

6.Salon ve Yatak Odalarınızı Dekore Edin

Ev yenileme sürecinde özellikle de salon ve yatak odasında daha farklı bir dekorasyon fikri cazip gelir. Salonunuzda değiştirmek istediğiniz mobilyaları boyayabilir ya da uygun fiyatlı daha farklı mobilyalar alabilirsiniz. Aydınlatmalar konusunda da daha farklı yollar izleyerek farklı bir dekorasyon fikri yakalayabilirsiniz. Bunun için salonunuzda ne tür bir dekorasyon tasarımı düşündüğünüze göre mobilya alımı ya da değişim sürecine geçebilirsiniz.

Sadece salon değil aynı zamanda yatak odanız veya evinizin diğer odalarında da farklılıklar yaratabilirsiniz. Bunun için kendiniz de yapabileceğiniz aksesuarları değerlendirebilir, duvarlarınızda değişikliğe gidebilir ve yeni dekorasyon fikirleri ile yatak odanızı bambaşka bir hale getirebilirsiniz.

7.Banyonuzu Yenileyin

Banyolar ve tuvaletler gün içinde sıklıkla kullanılan alanlardan biridir. Bu bağlamda ev yenileme sürecinizde banyonuzda değiştirebileceğiniz yerleri de gözden geçirebilirsiniz. Özellikle banyo fayanslarında, duş kabinlerinde ya da banyo mobilyalarında yeniliğe gidebilirsiniz. Duş alırken küvet mi yoksa duş kabini mi tercih ettiğinize karar vererek bu konuda da değişim yapabilirsiniz.

Banyonuzdaki dolapları boyayabilir ya da yeni banyo dolapları alarak banyonuzdaki depolama alanını da genişletebilirsiniz. Banyo fayanslarınızdan sıkıldıysanız da daha farklı tonlarda ve renklerde fayans alabilir, çeşitli aydınlatmalar ile banyonuzda farklılık oluşturabilirsiniz.

8.Zeminleri Gözden Geçirin

Evin tüm havasını değiştiren duvarların yanı sıra zemin de oldukça önemli ve etkilidir. Eskimiş ya da artık istediğiniz atmosferi sağlamayan zeminlerinizden belki de kurtulma vakti gelmiştir. Bunun için hangi odanızda zemin değişikliğine gideceğinize karar verebilir, istediğiniz türden bir zemin yapısı bulabilirsiniz. Salon veya yatak odanızın zeminlerinde farklı tonlarda parke kullanabilir, mutfak ve banyonuzdaki fayanslarda değişikliğe gidebilirsiniz. Daha az masraflı bir uygulama olarak da zeminlerinizi boyamayı ve farklı şekillerle süslemeyi de deneyebilirsiniz. Bunun için çeşitli fayans boyaları kullanabileceğiniz gibi ahşap parkeler için de cila ve boya tercih edebilmeniz mümkündür.

9.Pencere ve Kapılarınızı Yenileyin

Evin aydınlatılmasında ve güvenliğinde en önemli olan noktalar pencereleri ve kapılarıdır. Hem iç kapı hem de dış kapınızı yenileyerek güvenliğinizi sağlayabileceğiniz gibi farklı bir değişime de gidebilirsiniz. Bu süreçte tercih edebileceğiniz modeller arasında çelik olan kapılar fazlasıyla dikkat çeker. Dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları da çelik kapıların kullanımı için başlıca etkendir.

Kapıların yanı sıra pencerelerinizden evin daha çok ışık almasını isteyebilir, daha farklı bir pencere modeli tercih edebilirsiniz. Farklı dekorasyon fikirlerini de değerlendirerek pencerelerinizi büyültebilir, çerçeve kısımlarını boyayabilir ya da tamamen farklı bir pencere kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle evin tüm havasını ve bölümlerini istediğiniz gibi dekore ederek ev yenileme sürecinizi de tamamlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir