Mimari&Tasarım

Küçük Evler için Evde Depolama Alanı Oluşturma Rehberi

evde depolama alanı oluşturma

İster evinizin boyutunu küçültün ister daha rahat bir apartman dairesinde yaşayın küçük evde yaşamanın çoğu zaman kendi zorlukları vardır. Bunlardan en önemlisi depolama alanı sorunudur. Evde depolama alanı oluşturmadan kompozit kapı değişimine kadar konuyla ilgili merak ettiğiniz her detaya yazımızda yer verdik.

Küçük evinizin temiz, derli toplu ve düzenli olmaya ihtiyacı varsa daha fazla depolama alanı yaratmanın pratik yolları aradığınız cevap olabilir. Yaşam tarzlarını kolaylaştıran ürünlerin çeşitliliği arttığı için evin daha büyük bir depolama alanına ihtiyacı vardır. Emlak fiyatlarındaki artış nedeniyle evler küçüldükçe bu durum bir sorun haline geldi. Dolayısıyla işler de zorlaştı. Evinizde yeterli dolap veya depolama alanı yoksa evinizdeki dağınıklık sorununu çözmenin pek çok yolu vardır. Derli toplu bir evin ilk kuralı, her eşya için bir yere sahip olmak ve her ürünü yerine koymaktır. Eğer depolama alanınız yoksa o zaman bunu başarmak daha da zorlaşabilir. Evlerimizde her zaman daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyarız. Bu yüzden evde depolama alanı oluşturma önerileri size önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Evde depolama alanı oluşturma içeriğimizde sizin için ilham verici bir yazı hazırladık. Eğer siz de evinizle ilgili bir değişiklik yapmak istiyorsanız bütün sorularınızın yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Evde Depolama Alanı Oluşturmak için Yapmanız Gerekenler

 1. Yatağın altını kullanın

En önemli mobilya parçaları çok fazla yer kaplamaktadır. Bu yüzden bu durumdan en iyi şekilde yararlanmak gerekir. Yatak yükselticileri kullanarak yatak altı saklama ve düzenleme işini halledebilirsiniz. Aynı zamanda depolama alanına sahip bir kanepe de kullanabilirsiniz.

 1. Evdeki boşlukları bulun

Evinizde etrafa bakarken muhtemelen çok fazla boşluk görebilirsiniz. Yaratıcı olunduğu zaman bunlar küçük bir eve fazladan depolama alanı eklemek için ideal yerler olabilir. Örneğin mutfak dolaplarının üzerindeki boşluğa bir sepet ekleyebilirsiniz. Tekerlekli dar bir raf, buzdolabı ve dolaplar arasına mükemmel bir şekilde oturur. Küçük köşe rafları, banyoda tezgâh alanı imkânı sunar. Evinizdeki boşlukları bulmalı ve onu depolama alanı için kullanmalısınız. Büyük ihtimalle kuru baklagilleri depolamanız için dar bir çekmeceyi bu alana sıkıştırabilirsiniz. Küçük girintili alanlar ya da bir pencere sırasının altında gibi boş alanlar raf ve bölme eklemek için harika yerlerdir. Odanın çevresinde asılan raflar, eşyaları gözden uzak tutarken ekstra depolama alanı yaratmanın harika bir yoludur.

 1. Pratik eşyalar satın alın

Evde depolama alanı oluşturma için pratik eşyalar satın alabilirsiniz. Örneğin askı kullandığınızda elbiselerinizin dolapta kapladığı alanı yarı yarıya azaltabilirsiniz. Bu sayede içine bir dolap alanını boşaltabilir veya daha iyi düzenleme seçenekleri için bir raf sistemi kurulabilir. Bunun yanı sıra basit bir kanca da pratik bir depolama alanı sunar. Kapıların üstüne kancalı raflar ekleyerek fazladan depolama alanı oluşturabilirsiniz. Mutfakta pişirme kaplarını ve kahve fincanlarını asmak ve o çok sevilen tezgâh alanını boşaltmak için harika olabilirler. Elbette her alana kanca yerleştirmek zorunda değilsiniz. Belirli alanlara yerleştirilmiş bir kanca, ekstra depolama alanı yaratmak için harikalar yaratabilir. Bu alanda yapabileceğiniz depolama seçenekleri aşağıdaki gibidir;

 • Bir bitki asabilirsiniz.
 • Ofis malzemelerinizi koymak için bir sepet asabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun sevdiği oyuncakların olduğu bir çanta asabilirsiniz.
 1. Sepetler ve kutulardan yararlanın

Evde depolama alanı oluşturma için kullanacağınız bir sepet size çok yardımcı olacaktır. Sepetleri açık rafların içine şifonyerlerin üstüne, sehpanın altına veya kullanılmayan başka herhangi bir yere yerleştirerek ekstra saklama alanı oluşturabilirsiniz. Sepetlerin içine koyduğunuz eşyaları çok daha düzenli tutabilirsiniz. Anahtarları, kumandaları, notları saklamak için ideal olan dekoratif kutuları, kâseleri, kapaklı kavanozları içine koyduğunuz sepetleri bir masaya veya rafa yerleştirdiğinizde stil katmak için kullanabilirsiniz. Sürekli bulması zor olan ve düzenli tutulması gereken diğer küçük eşyaları da sepet yardımıyla depolayabilir ve istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Dokuma sepetleri bir rafta veya kitaplıkta bir ürünü saklamak için kullanmayı düşünebilirsiniz. Sepetler mücevherleri ve yatak odalarında depolama alanı için şifonyerlerin üzerinde her zaman harika görünür. Dekorunuza uyuyorlarsa açık kitap raflarında da kullanabilirsiniz. Birkaç farklı saklama alanı ve şık bir görünüm yaratmak için birden fazla seçeneği tercih edebilirsiniz.

 1. Mobilyaları depolama alanı olarak kullanın

Genellikle tam depolama olanaklarına sahip yatak kullanmak her zaman daha faydalıdır. Yatağınızın altındaki alana paketlerinizi yerleştirmek, kutulara mevsimlik giysiler koymak, alanınızı kaplayan bazı valiz gibi eşyaları saklamak için kullanabilirsiniz. Hatta bunu bir adım öteye götürebilir ve çekmeceli bir karyola satın alabilirsiniz. Nevresim takımlarınızı, mevsimlik çarşaflarınızı, battaniyelerinizi, büyük çantalarınızı veya valizlerinizi, yatak altındaki çekmeceyi basitçe kaydırarak açabileceğiniz yatak dolabınıza koyabilirsiniz. Kanepe, çekildiğinde yatak ve altında depolama ünitesi olarak birden fazla kullanımı olan küçük evler için de en iyi seçenektir. Örneğin çocuk odalarında yatağın altı masa oyunları veya diğer büyük oyuncaklar gibi oyunları saklamak için harika bir yerdir. Kapıların arkasına da depolama çözümleri eklemek için çeşitli raflar, düzenleyiciler ve kancalar kullanabilirsiniz. Sehpalar, çekmeceli veya raflı masalar, küçük sandıklar, sandalye saklama üniteleri, portatif mutfak adası gibi kullandığınız diğer birçok eşyayı depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kitaplıklar diğer ev eşyalarını sergilemek ve saklamak için hala harikadır. Bazı ünitelerde uyumlu çekmece ve kapaklar bulunur, böylece kitaplığınızı açık tutacak şekilde özelleştirebilir ve diğer eşyalar için gizli depolama alanı oluşturabilirsiniz.

 1. Merdiven altına depo oluşturun

Büyük evlerde çoğunlukla kullanılmayan merdiven altı alana gerekli eşyalarınızı saklamak için dikey çekmeceler ekleyerek bir depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Evde depolama alanı oluşturma için bu alanlar oyuncak, kitap, çarşaf ve dosya gibi eşyaları saklamak için kullanılabilir. Bu uygulama aynı zamanda iç mekânınıza benzersiz bir görünüm kazandırır.

 1. Duvarlarınıza daha fazla raf ekleyin

Eviniz için depolama alanını arttıracak birçok fikir vardır. Evde depolama alanı oluşturma için yatağınızın başlığının üstüne daha fazla raf ekleyerek kitap, dergi ve aksesuarlarınızı kolayca yerleştirebileceğiniz bir alan oluşturabilirsiniz. Komodin koyacak yeriniz yoksa yatağınızın yanına tekli raf asabilirsiniz. Ayrıca size daha fazla depolama alanı sağlayacak tavana kadar uzanan raflara sahip olabilirsiniz.

 1. Portatif eşyalardan faydalanın

Evde depolama alanı oluşturma için raflı bir mutfak adası yemek kitaplarını, havluları ve diğer sık ​​kullanılan eşyaları saklamak için harika bir yerdir. İşlevsel bir alan olarak da avantajlı olan bu mutfak adaları, ek çalışma alanı ile birlikte anında depolama sağlayacaktır. İhtiyacınız olduğunda yemek hazırlamak veya mutfak eşyalarını saklamak için kullanabilirsiniz.

 1. Yüksek bir depolama alanı oluşturun

Evde depolama alanı oluşturma için küçük alanlarda daha kullanışlı olan yüksek bir depolama alanından her zaman yararlanmalısınız. Eski evlerde genellikle depolama alanı için açık tutulan çatı katını düzgün bir görünüm ve değerli eşyalarınızı saklamak için kullanabilirsiniz.

 1. Kapılardan yararlanın

Evde depolama alanı oluşturma için kapılardan faydalanın. Kancalar kullanarak veya yapışan kancalar ve saklama sepetleri ile depolama alanı oluşturabilirsiniz. Banyo dolabınızın kapısına kullanışlı bir saç kurutma makinesi tutacağı ekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir