Mimari&Tasarım

Ofis Kapısı Nasıl Seçilir? Ofis Kapısı Modelleri

Ofis Kapısı Nasıl Seçilir? Ofis Kapısı Modelleri

Ofisiniz için doğru ofis kapısı seçmek önemlidir. Çünkü ofisiniz müşterilerinizi karşılayacağız bir yerdir. Ayrıca çalışanlarınız her gün ofise girerken bu kapıyı görür. Bu nedenle özellikle potansiyel müşterilerinizin sizinle iş yapmasını sağlayacak bir kapı seçmek büyük bir öneme sahiptir. Ancak rehberlik olmadan hangi kapı tipini seçeceğinizi bilmek genellikle zordur. Bu aşamada ise rehber niteliğinde olan yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ofis Kapısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ofisiniz sadece iş yaptığınız yer değildir. Ayrıca potansiyel müşterileri, var olan müşterileri ve diğer iş bağlantılarını burada karşılayacağınız yerdir. Bu nedenle ofisinizin mümkün olduğunca profesyonel göründüğünden emin olmalısınız. Zarif ve profesyonel bir ortam, iş yaparken doğru tonu belirlemenize yardımcı olur ve ziyaretçilerinizin geldiklerinde alacağı ilk izlenimin bir parçasıdır. Renk düzeni, mobilya ve aydınlatmaların yanı sıra ofisin tasarımında önemli bir rol oynayan başka bir parçası daha vardır. Burada devreye ofis kapısı girer. Ofisiniz için doğru kapıyı seçmek, tüm tasarımı oldukça güzel gösterebilir veya ofisinizin görünümünü bozabilir. İşte bu aşamada ofis kapısı seçerken dikkat edilmesi gerekenlerin ne olduğunu bilmelisiniz.

Kapının Tarzı

Kapının tarzı genellikle tercihe ve bütçeye bağlıdır. Ancak asla göz ardı edilmemesi gereken bazı şeyler vardır. İlk olarak nötr bir renge sahip bir kapı seçmek en iyisidir. Nötr renkler diğer mobilyalarla daha kolay uyum sağlar ve ofisinizin renk düzenini değiştirmeye karar verirseniz kapıyı değiştirme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Örneğin açık renkli çelik bir kapı, hepsi olmasa da çoğu renk şemasıyla güzel görünür. Mevcut tüm renklerin en çok yönlü olanlarından biridir. Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta da kapının tarzını basit tutmaktır. Yıllar önce geniş detaylara ve oymalara sahip kapılar çok modaydı. Ancak günümüzde, insanlar daha minimalist bir yaklaşımı tercih etme eğilimindedir. Pürüzsüz ve nispeten basit tasarım, zarif bir estetik çekicilik sunmakla kalmaz aynı zamanda daha kolay bir temizlik süreci de sağlar.

Kapının Dayanıklılığı

Her gün işe gitmek, ofis kapınızın her gün kullanılacağı anlamına gelir. Kapınızı çoğu zaman kapalı tutmanız gerekiyorsa bu menteşelerin kapının sorunsuz bir şekilde açılıp kapanmasını sağlamak için çok çalıştığını fark edebilirsiniz. Birkaç yıl sonra bitişin yapışkan görünmesini istemiyorsanız yüksek kaliteli bir kapı satın almanız önemlidir. Benzer şekilde kapı donanımı da üstün kalitede olmalıdır. Çünkü en çok ihtiyacınız olduğu anda bir kolun düşmesini veya bir kilidin arızalanmasını istemezsiniz. Bundan dolayı seçeceğiniz kapının dayanıklı olmasını göz önünde bulundurmalısınız.

Kapının Materyali

Günümüzde üreticiler ofis kapıları için çelik, alüminyum, ahşap, fiber cam ve daha fazlası gibi farklı malzemeler kullanmaktadır. Modern bir ofis kapısı muhtemelen çelik, alüminyum, porselen, ahşap, cam, beton veya cila malzemelerinin iki veya daha fazlasının bir kombinasyonu olabilir. Ancak bu malzemeler arasında çelik ofis kapıları hem pratik hem de görsel olarak çekici olma özelliğine sahiptir.

Kapının Rengi

Doğal vernikli ahşap güzel görünse de çelik ile birlikte kırmızı, turuncu, mavi ve yeşil gibi cesur renklerle büyük bir değişim yapmayı düşünebilirsiniz. Üstelik bu cesur tonların çelikle kombinasyonu oldukça popülerdir. Aynı zamanda bir çelik kapı satın alacaksanız bu kapıyı daha sonradan boyayabilirsiniz. Bu açıdan ilk satın aldığınız rengi bir süre sonra beğenmezseniz değiştirme imkanınıza sahip olduğunuzu unutmamalısınız.

Kapının Güvenli Oluşu

Ofis kapılarının her zaman daha iyi güvenlik sağlaması önemlidir. Ahşap, çelik ya da cam gibi malzemeler, mukavemet açısından nispeten eşittir. Ancak bu malzemeler arasında çelik ofis kapısı daha dayanıklı olduğu için daha fazla güvenlik sağlar. Ayrıca çelik kapılar uzun süreler boyunca dayanıklılık gösterdiği için daha güvenli bir ofis ortamında çalışmanızı kolaylaştırır.

Ofis Kapısı Çeşitleri

Ana giriş kapıları tipik olarak kalın çelik çerçeveli veya daha büyük metal / ahşap kapılara sahip cam kapılardan oluşur. İç ofis kapıları ise normal standart boyutlu kapılar şeklindedir. Genel olarak ofis kapıları aşağıdaki çeşitlerde karşınıza çıkar:

Ahşap Ofis Kapısı

Sıklıkla kullanılan bir malzeme olan ahşap, kapılarınızı süslemek için bin bir şekilde kullanılabilir. Meşeden köknarlara ve egzotik ağaçlara kadar çok farklı yönler alabilir. Beklentilerinize bağlı olarak renklerle de dekore edilebilir. Boyutları da çok genişletilebilir, çünkü bunları ölçmek mümkündür. Ancak genel olarak bir ofis için ahşap kapılar çok fazla tercih edilmez.

Camlı Ofis Kapısı

Cam kapılar harika görünse de bakımları oldukça maliyetlidir. Üstelik cam ofis kapılarını her gün temizlemeniz gerekir ve ihtiyacınız olacak kilitleme mekanizmaları daha pahalıdır. Cam kapılar, sizi odaya davet eden şeffaf bir etki yaratır. Pencereler gibi ışık sağlarlar. Örneğin mola odası, yemek odası veya toplantı odası için idealdirler. Ayrıca ahşap kapılar gibi dilediğiniz ölçülerde yapılabilir. Ancak ofisinizin güvenliğini düşünüyorsanız camlı ofis kapısı dışında bir kapı çeşidi düşünmelisiniz.

Çelik Ofis Kapısı

Çelik kapılar çok güçlü olan özel bir kapı türüdür. Bu, genellikle güvenliğin öncelikli olduğu yerlerde (örneğin havaalanları, ofisler ve depolar) kullanıldığı anlamına gelir. Ayrıca bu kapıların içerisine poliüretan veya polistiren koyularak sıcak ve soğuk hava dışarıda tutulur. Bunun yanı sıra çelik kapılar, camlı kapılara göre daha az bakım gerektirir. Bundan dolayı ofisiniz için çelik kapı tercih etmeniz daha avantajlıdır.

Ofisiniz için Neden Çelik Kapı Tercih Etmelisiniz?

Bir kapı için malzeme seçerken pek çoğunun çelik kadar faydası olmadığını görebilirsiniz. Son derece güvenli olmaktan hatta potansiyel olarak enerji faturalarınızı düşürmeye yardımcı olmaya kadar çelik kapıların birçok faydası vardır.

Ayrıca çelik ofis kapıları, diğer kapı çeşitleri arasında en güvenli olanlardır. Güvenlik, birçok ofis sahibi için öncelikler listesinin başında yer almak zorundadır.

Kapıların, özellikle de dışarıya açılanların genellikle gözden kaçan bir rolü, ısının ofisten kaçmasını ne kadar iyi önleyebildikleridir. İster kapılardan ister pencerelerden veya duvarlardan olsun ofisinizden ne kadar fazla ısı kaçmasına izin verilirse merkezi ısıtma sisteminin çalışması o kadar zor olacaktır. Bu, istenen sıcaklığa ulaşılması için merkezi ısıtmanın daha uzun süre açık kalması gerektiği anlamına gelir. Ancak çelik kapıları tercih etmeniz durumunda ısı ofisinizden dışarı çıkmaz.

Bir metal olarak çelik, inanılmaz derecede etkili bir yalıtkandır. Hatta saf keresteden yaklaşık 5 kat daha etkili olduğu düşünülmektedir. Çelik kapıların yalıtım özelliklerine ek olarak orta kısım genellikle bir köpükle donatılır. Bu, elektrik faturalarınızı düşürmenize ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olur.

Yeni kapılarınızın uzun yıllar değiştirilmesi gerekmeyeceğini bilmek, sizi rahatlatacak bir gerçektir ve bunu çelik kapılarla elde edebilirsiniz. Çelik, çoğu metal gibi son derece dayanıklı bir malzemedir ve her türlü hava koşuluna dayanabilir. Sonuç olarak tüm bu nedenlerden dolayı ofisiniz için çelik bir kapı tercih etmek en mantıklı seçenek olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir