Uncategorized

Smart Home Rehberi

Smart Home Rehberi: Üzerine İnşa Edebileceğiniz Temel Nasıl Atılır?

Günümüzde akıllı bir ev inşa etmenin yolu, sensörler, akıllı ampuller, güvenlik kameraları, kameralı dürbün sistemi, hoparlörler ve benzeri smart home sistemleri satın almak ve hepsini akıllı telefonunuz aracılığıyla birbirleriyle ve sizinle iletişim kurmalarını için tek bir merkeze bağlamaktır. Ancak gerçekçi olmak gerekirse bu kadar büyük bir yatırım için hatırı sayılır oranda bütçe ve zaman ayırmanız gerekecektir.

Bazı kişiler bu kadar sistemi bir arada kullanmayı biraz aşırıya kaçmak olarak görebilir. İstekleriniz ve ihtiyaçlarınız daha basitse, yalnızca birkaç ucuz ürün kullanarak da  smart home sistemleri dünyasına bütçenizi fazla zorlamadan katılabilirsiniz.

Satın aldığınız smart home sistemlerinin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat edin bu ilerde yeni bir sistem almak istediğinizde diğer ürünlere entegre çalışabilmesi açısından evinizde sağlam bir temel oluşturmanızı sağlar. Tüm bunlarla beraber sahip olmanız gereken bir tek şey bir kablosuz ağ bağlantısıdır. Daha yüksek verim alabilmek ve evinizin her köşesinde çeken bir ağ bağlantısı için bir dağıtıcı kullanabilirsiniz.

Smart Home Aydınlatmaları

Akıllı evlerde yaşayan birçok insan için smart home aydınlatmaları oldukça önemlidir. Akıllı aydınlatma sistemlerinin çoğu tek bir merkeze bağlı kalmadan da sorunsuz çalışır. Amazon Echo ve Google Nest gibi akıllı hoparlörler ve ekranlar da dahil olmak üzere diğer akıllı ev çözümleriyle entegre çalışabilir. Örneğin; Cree, LIFX ve TP-Link’in akıllı ampulleri Wi-Fi üzerinden iletişim kurarken, son çıkan Philips Hue ampuller gibi bazı akıllı aydınlatma çözümleri telefonunuzda bulunan bluetooth teknolojisini kullanarak radyo frekansları üzerinden iletişim kurmaktadır.

Bu akıllı ampullerin aydınlatma ayarlarını ve kontrolünü akıllı telefonunuzda veya tabletinizde bulunan uygulama üzerinden sağlayabilirsiniz.

Evinizde bulunan aydınlatmaların çoğu tavandaysa ve duvardaki bir anahtarla kontrol ediliyorsanız bunu smart home sistemleri ile değiştirme vaktiniz gelmiş olabilir. Lutron Caseta veya Wemo Mini gibi akıllı priz çözümleri ile tek bir telefon uygulaması üzerinden ışı aşıp kapatabilir, dilediğiniz programa göre şiddetinin ayarlayabilirsiniz.

Smart Hoparlörler ve Ekranlar

Smart Hoparlörler ve Ekranlar

Smart Hoparlörler ve Ekranlar

Diyelim bir film izliyorsunuz tam da kuruldunuz ve ışığı kapatmak için birisinin ayağa kalkması gerekiyor. İşte tam da bu anda ayağa kalkmak yerine akıllı telefonunuza “Işıkları kıs” demek ve akıllı aydınlatmanıza bağlı bir akıllı hoparlöre sahip olmak tüm sorununuzu çözecektir.

Amazon Echo ve Google Home serisi smart home sistemleri alanında pazar lider konumda yer alır.  Çok daha büyük kurulu taban sitemine ve ekranlı tek akıllı hoparlörlere sahip olan Amazon liderliği uzun süredir elinde tutmaktaydı ancak yakın zamanda Google’ın oldukça güçlendiği açıkça görülmektedir.

İki şirketin de dijital asistanlarının  (Amazon Alexa ve Google Asistan) üçüncü taraf ürünlerinde kullanımı artık daha sık karşımıza çıkmaktadır. Lenovo Smart Display serisi ile tamamı ekranlarla donatılmış Google Home cihazlarını piyasaya süren ilk şirket olmuştur.

Akıllı hoparlörlerin kullanımı, smart home sistemleri üreticileri tarafından hızla benimsendiğinden, akıllı ışıklardan ev güvenlik kameralarına kadar her şey için merkezi bir etkileşim noktası özelliği edindiler ve hizmet etmeye başlamışlarıdır. Örneğin; ev güvenlik kameralarından gelen görüntüleri bağlı cihazlarda (Apple TV gibi) gösterilmesini sağlamaktadırlar.

Smart Termostatlar

Smart termostatlar evlerde hem konfor hem de maliyet ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla kullanılan efektif smart home sistemleri arasında sık kullanımı ile dikkat çekmektedir. Bu cihazlar sadece  istediğiniz sıcaklık için ayarlama yapmakla kalmaz, bunu yaparken konumuzu takip eder ve eve ne kadar uzakta olduğunuzu algılayarak ona göre bir ısıtma ya da soğutma işlemi yapabilirler. Bu sayede smart termostatlar yalnızca ihtiyaç duyulduğunda çalışacak ve enerji israfının önüne geçmiş olacaktır.

Dilerseniz tüm bu ayarları özelleştirme yetkisine de sahip olacaksınız. Termostatlar için sık kullandığınız odalara sensörler koyabilir, bu sayede evin tamamı için ısıtma-soğutma döngüsü yaratmak yerine yalnızca konumuza göre çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Smart termostalarınızı smart hoperlörleriniz ile entegre hale getirebilir ve sesli komut özelliği ile çalışmasını sağlayarak zamandan tasarruf ederken hızlı çözümler elde edebilirsiniz.

Smart Home Çelik Kapı Sistemleri

Smart home sistemleri ile uyumlu modern çelik kapı güvenlik sistemleri ile evinizin güvenliğini arttırabilirsiniz. Tasarım odaklı üretim anlayışı ile Boyut Çelik Kapı, dört mevsim güvenli bir şekilde ev ve mekanlarınıza katkı sunmaktadır. Hırsızlığa karşı güvenliği artırılmış kilit sistemi, parmak izi kilit sistemi ve kameralı dürbün sistemi ile modern mekanların güvenlik unsuru olarak öne çıkmaktadır. Diğer akıllı ev sistemleri ve akıllı cihazlarınızla uyumlu bu sistemler sayesinde hem çelik kapının güvenliği ve sağlamlığından faydalanabilir hem de cihazlarınızla anlık olarak paylaşılabilen veya sizin rahatlıkla takip edebileceğiniz güvenlik önemleri sağlayabilirsiniz.

Smart Home Güvenlik Kameraları ve Görüntülü Kapı Zilleri

Son teknoloji ev güvenlik kamerası ile uzaktayken bile evinize göz kulak olabilirsiniz. Smart home sistemleri güvenlik kameraları iç mekan modelleri ile işteyken ya da dışardayken evcil hayvan ve çocuklarınızı izleyebilme olanağı sunar.

Kapı zillerine entegre edilmiş kameralar ile verandanızı izleyebilir ve gelen ziyaretçilerle ister evde olun ister dışarda olun etkileşim kurmanıza olanak sağlayabilirsiniz. En gelişmiş yapay zeka modelleri ise evcil hayvanları tespit edebilir ve kargo paketin varlığını tanımlayabilirler.

Çok Odalı Ses Sistemleri

Çok odalı ses sistemleri ile koleksiyonunuzdan veya Spotify gibi çevrimiçi müzik listenizden evinizin birçok odasında yayın yapabilirsiniz. Sonos, Yamaha (MusicCast) ve Denon (HEOS) gibi markaların smart home sistemleri için gelişmiş çözümleri bulunmaktadır. Birçok şirketin koleksiyonlarında ses çubukları bulunur ve müzik dinlemediğiniz zamanlarda bu özellikten film veya TV izlerken de faydalanabilirsiniz. Tüm bu sistemleri kontrol etmek için ise ihtiyacınız olan tek şey bir akıllı telefon veya tablet olacaktır.

Akıllı Duman ve Karbon Monoksit Dedektörleri

Geleneksel duman dedektörlerinden evde kimse yokken fayda sağlamak biraz güç olabilir. Böyle bir durumda akıllı duman dedektörleri evde birileri yokken de tehlike algılandığında akıllı telefonunuza veya acil durumlarda belirlediğiniz irtibat numarasına uyarı göndermektedir.

Nest Project gibi bazı smart home sistemleri çözümleri, tüm ev dumanla dolduğunda acil durum ışıkları ile size çıkış yolunuzu bulmaya yardımcı olacak akıllı duman alarmlarıdır.

Akıllı Ev Sulama Sistemleri

Su en değerli kaynağımızdır. Akıllı bir sulama sistemi ile suyunuzu boşa harcamadan çimlerinizin ve bahçenizin sağlıklı ve canlı olması için yeterli nemi almasına yardımcı olabilirsiniz. Smart home sistemleri arasında akıllı sulama sistemleri ile peyzaj düzenlemenize fayda sağlarken sürdürülebilir bir dünya ve çocuklarınıza bırakacağınız miras için geleceğinize de yatırım yapmış olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir