Mimari&Tasarım

Son Zamanların Trendi: Maksimalist Ev Dekorasyonu

son zamanların trendi maksimalist ev dekorasyonu

Son zamanların dekorasyon trendi olarak karşımıza çıkan maksimalist ev dekorasyonu, minimalizmin karşısında durarak sınırları kabul etmek istemeyen bir anlayışa sahiptir. Maksimalist dekorasyon oturma odanızdan evinizin girişindeki çelik kapı dekorasyonunuza kadar her alanı kapsar. Temelini dışavurumculuk, yani ekspresyonizmden alan bu dekorasyon; edebiyattan resme, grafik tasarımdan müziğe, modadan dekorasyona, sanatın neredeyse her alanında kendini bulmuş bir akımdır. Bu dekorasyon azla yetinemeyenlerin tarzıdır. Çokluğu, görsel zenginliği, kendi ifade biçimleri ile tasarıma taşıyan bu tarzın şifrelerini çözüyoruz. Maksimalist ev dekorasyonu, yaşam alanında dokunma isteği hissettiren malzemeler, canlı tonlar ve şık bitişleriyle kendini gösterir. Mekânda lüks ve fantezi arasındaki denge önemlidir. Sanat eserleri, gezilerden getirilmiş objeler ve koleksiyonlar bireyselliği arttıran ayrıntılardandır. Maksimalist kişilikler çeşitli renk ve desenleri kendi has seçimlerine uygun bir araya getirebilme ustasıdırlar. Maksimalist karakterlere göre eşyanın işlevi, konforu ve ergonomisi önemlidir. Fakat estetik ve görünüş bazen bütün bunların önüne geçer. Benzersiz ve özgün formlar, dalga görünümlü çekmeceler, kıvrımlı sehpalar, heykeller ve sanat eserleri hayal gücünün muhteşem kombinasyonlarını oluştururlar. Fransızca’da maksi sözcüğünden gelen maksimal kavramı en fazla, azami anlamına gelir. Bilim ve sanatın birçok farklı alanına kendini uyarlayabilecek bir ifade olan maksimal var olanı en üst düzeyde, en çok kullanmak anlamı ile örtüşebilir. Minimal dekorasyonda yaşam alanında yalnızca işlevi olan, yani gerekli olan mobilyaları dekorasyonda kullanırken; bu dekorasyon yaşam alanındaki boşluklardan en fazla verimi almaya çalışır. Dolayısıyla maksimalist dekorasyon minimalizmin aksine, bireyin zevklerini ön planda tutan bir dekorasyon çeşididir.

Maksimalist Ev Dekorasyonu Nedir?

Maksimalist ev dekorasyonu, yaşam alanındaki en karakteristik ve en cesur tasarım stilidir. Üst seviye maksimalist dekorasyon, canlı renkler, desenler, dokular ve anlamlı eşyalardan oluşan parçaları birleştirir. Maksimalist dekorasyon, kişisel tercihlerinizi ve sevdiğiniz sanat, mobilya, hazine ve dekor ürünlerini bir araya getirir ve koordineli bir şekilde hepsini sergiler. Dolayısıyla bu durum her bir maksimalist stildeki evi, onu tasarlayan birey için önemli ölçüde benzersiz kılar. Bazıları maksimalizmi rengarenk bir karışıklık olarak görebilir. Ancak daha fazlası maksimalist tasarımın temel ilkesidir ve bu sadece daha fazla eşya eklemek değil, kişiliğinizi ve en sevdiğiniz ürünleri iç tasarımınıza dahil etmekle ilgilidir. Maksimalizmde ustalaşmanın önemli noktası, yaşam alanınıza biraz odaklanma ve planlama yapmaktır. Bu dönem ayrıntılı olacaktır ancak çok da zorlayıcı değildir.

Maksimalist Ev Dekorasyonu Tarihi

Maksimalist dekorasyonun tarihi, Viktorya döneminde karşılaştığımız ve birkaç yüzyıla uzanan köklere sahiptir. O zamanlar maksimalist dekor çoğunlukla hazineleri, lüks eşyaları, dekorları ve koleksiyonları sergileyerek zenginliği ifade etmekle ilgiliydi.

Maksimalist Ev Dekorasyonu Özellikleri

Maksimalist ev dekorasyonu, tasarımın arkasındaki bireyin kişiliğini ve zevkini yansıtan özel ve bireysel bir tarzdır. Maksimalist tasarımların çok kişisel olmasıyla, yaşam alanınızı sevdiklerinize görkemli, ihtişamlı hatta yumuşak bir şekilde göstermenin pek çok yolu vardır. Kendiniz gibi hissetmek için maksimalist tasarımınızda neşe yaratın. Tutkularınızı ve ilgi alanlarınızı yaşam alanınızda nasıl şekillendirdiğinize bakın. Konfor ve kişisel zevklerinizi her şeyden önde tutun. Maksimalist dekorasyon çoğunlukla büyüleyici bir renk ve dekor skalasına sahiptir. Maksimalist dekorasyon, yaşam alanınızı ev gibi ve rahat hissettirmek içindir. Bu yüzden birçok unsurun bulunduğu bir ortamda çok fazla dağınıklık olabilir. Bu göz alıcı unsurlar canlı renklere sahip peluş mobilyalar, süslenmiş kitaplıklar, süslenmiş ahşap dolaplar, bir aydınlatma, bir galeri duvarı, sanat eserleri ve hatta bitkiler olabilir. Maksimalist bir dekorasyon oluştururken bitkilerden, doğal malzemelerden, sanattan, koleksiyonlardan, seyahatlerdeki hediyelik eşyalardan ve yaşam alanınızda görmek istediğiniz her şeyden evinize bir dokunuş ekleyin.

Renk Paleti

Maksimalist ev dekorasyonu gerçekten de sınırların çok ötesinde bir dekorasyon anlayışıdır. Bu duruma yaşam alanının ilk bakışta karakterini ölçmemizde etkili olan renk tonlarından örnek verebiliriz. Renk kullanırken kendi zevkinizden başka bir şeyi düşünmenize gerek yoktur. İstediğiniz renkte mobilyalar, yine dilediğiniz tonda bir duvar kâğıdı gibi. Hatta bir kilimin iki farklı rengini beğendiyseniz birbirleri üzerine geçecek bir şekilde kullanabilirsiniz.

Maksimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Maksimalist dekorasyon ile yaşam alanınızı kişiselleştirmenize ve en üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını inceleyelim.

1. Tutkularınızı Öne Çıkarın

maksimalist dekorasyon

Maksimalist bir yaşam alanı tasarlarken unutmamanız gereken en önemli nokta, tasarım tercihlerinizi kişiliğinize ve tutkularınıza göre birleştirmektir. Sevdiğiniz eşyaları sergileyin. En sevdiğiniz renkleri, kumaşları ve aksesuarları ön plana çıkarın.

2. Ortak Bir Konu Bulun

Yaşam alanınızdaki dekorunuzu ve mobilyalarınızı ortak bir şarkının melodisi gibi düşünün. İster bir renk paleti, ister doku ya da sevdiğiniz bir desen olsun. Maksimalist ev dekorasyonu için evinizdeki ortak bir konu alanınıza uyum katacak, böylece çok fazla gelişigüzel hissettirmeyecektir.

3. Öncelikle Rahatlığı Tercih Edin

Rahat mobilyalar kullanarak maksimalist ev dekorasyonu tasarımını evinize taşıyın. Peluş kanepeler, desenli yastıklar ya da battaniyeler rahatlık hissini arttırır. Rahatlamak için iyi hissettiren kumaşları ve dokuları tercih edin.

4. Desenli Fayanslar Seçin

Maksimalist görünümün her noktada olmasını sağlamak için desenli karolar, alana renk ve hoş bir ambiyans katacaktır. Bu döşemeler özellikle maksimalist banyolarda etkili olabilir.

5. Evinizi Kilimlerle Canlandırın

Yaşam alanını pek çok şey katabilir; konfor, desen ve renk. Sevdiğiniz renkli ya da desenli kilimlerle zemininizi çeşitlendirin. Kilimler çok daha ince bir tasarımla alanınızdaki diğer temaları birleştirmeye yardımcı olabilir. Halılar, zemini yumuşatmak ve alanı renklendirmek için döşemenizi güzelleştirecektir.

6. Duvarlarınızı Boş Bırakmayın

maksimalist ev dekorasyonu

Maksimalist ev dekorasyonu tasarımında boş duvarlar çok nadir görülür. İster destekleyici bir özellik olsun, ister nötr bir tuval ya da bir ana tema olsun, boyadan duvar kağıdına kadar bir duvarı istediğiniz şekilde kullanmanın, kişiliğinizi duvarlarınız ile sergilemenin pek çok yolu vardır. Duvarlarınızı benzersiz ve rengârenk şekillerde kullanmaktan çekinmeyin. İç tasarıma yakışan cesur bir canlılık eklemek için harika bir başlangıç ​​noktası duvar kâğıdıdır. İster çiçekli ister desenli olsun duvar kâğıdı en iyi seçimlerden biri olacaktır. Tek bir duvara, bir odaya ya da tavana kadar uygulanabilir. Parlak çiçek desenleri bu dekorasyonu tasarımları arasında oldukça popülerdir.

7. Bitkilere Yer Verin

Evinize daha fazla yaşam ve canlılık katmak için alanınızı bitkilerle çeşitlendirin. Yeşil sizin için harika bir renkse kullanmayı asla unutmayın. Maksimalist ev dekorasyonu için tasarımınıza seçtiğiniz bir renk paletine uygun küçük saksıları boyayın veya duvara yerleştirin. Bitkiler maksimalist tarzda ne kadar çok kullanılırsa o kadar iyidir.

8. Biraz Parıltı Ekleyin

Cam, metaller, çerçeveler, aydınlatmalar ve aynalar maksimalist yaşam alanınıza ışıltı ve zenginlik katmak için pek çok seçeneğiniz var.

9. Desenli Kırlentler Tercih Edin

maksimalist stil

Maksimalist ev dekorasyonu için tasarımınıza daha fazla konfor ve renk katmak için kanepenize ya da oturma koltuğunuza renkli veya desenli kırlentler ekleyin. Unutmayın, maksimalist dekorasyonlarda rahatlık çok önemlidir.

10. Renk Paletine Göre Bir Çelik Kapı Tercih Edin

Dış cephenize maksimalist bir etki katmak için renk paletinize uygun bir kapı kullanabilirsiniz. Böylece evinizin içerisinden dışına kadar bir uyum yakalamış olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir