Mimari&Tasarım

Nostaljiyi Evinize Getirin: Vintage Ev Dekorasyonu

vintage ev dekorasyonu nedir

Vintage ev dekorasyonu son zamanlarda en çok konuşulan stillerden biridir. Herkes, evinin alışılmışın dışında görünmesi için daha farklı tasarımlar kullanmak ister. En iyi tasarım fikirlerini kullanarak evinizi daha şık göstermek mümkün. Evinize daha nostaljik bir görünüm vermek için vintage dekorasyonu tercih edebilirsiniz. Evinize vintage bir görünüm kazandırmak hiçte zor değil. Bu yüzden dekorasyona dair bazı ipuçlarını takip etmeniz yeterli. Vintage ev dekorasyonu yazımızda eviniz için ilham verici bir liste hazırladık. Vintage stili ev dekorasyonu nedir, özellikleri nelerdir, hangi unsurlara dikkat etmeniz gerekir gibi konuyla ilgili merak ettiğiniz önemli noktaları araştırdık. Eğer siz de eviniz için farklı ev dekorasyon tarzları listesine göz atmak istiyorsanız bütün sorularınızın yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Vintage Ev Dekorasyonu Nedir?

Vintage stil, eski dekorasyon fikirlerinin uygulamalarını kullanmaktadır. Dolayısıyla vintage bir görünümün, eski ve antika eşyalarla ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir dönemin mirasını, bir eşyayı evde kullanmak başlı başına bir sanattır. Pek çok kişi vintage ve rustik tarzın aynı şey olduğunu düşünür fakat öyle değildir. Vintage görünüm, evinizi geçmiş herhangi bir zamana ya da geçmişi olan kullanılmış bir öğeye götüren bir dekorasyondur. Rustik tarz ise evinize modern bir dokunuşla eski bir görüntü kazandırır. Her ikisi de doğru şekilde dekore edildiğinde evinizi bir başyapıta dönüştürebilir. Vintage görünüm, başka bir döneme ve o dönemin tasarım pratiklerine gönderme yapar. Bu dekoratif yansımalar herhangi bir çağdan ve onun mirasından ilham almaktadır. Dolayısıyla bu yansıma mobilyaların yerleşiminden odanın ortam rengine kadar devam eder. Evinize vintage ev dekorasyonu kazandırmak aslında dekorunuzun renkleri ile ilgilidir. Vintage bir görünüm, yumuşak ve daha çok asil renklerden oluşur. Çünkü renkler ilk bakışta oldukça dikkat çeker.

Neden Vintage Dekorasyonu Tercih Etmelisiniz?

vintage tarzı ev

Vintage tasarım, evinize gelen bir misafire geçmiş duygusu hissettiren ve aynı zamanda yeni bir alan yaratan, geçmişten bilinen öğelerin yerleştirilmesiyle eve yaşanmışlık hissi vermek için antikaların ya da el yapımı eşyaların kullanılmasına yönelik bir yaklaşımdır. Bu dekorasyon tarzı aslında tüm parçaların belirli bir şekilde bir araya getirilmesiyle oluşur. Vintage dekorasyon çoğunlukla rahatlığı ve sadeliği öne çıkan parçalardan oluşur. Çok fazla gösterişi olmayan ve samimi bir alan yaratmak isteyen kişiler için vintage dekorasyon harika bir stildir. Seçilen mobilyalar alanın en güzel köşelerine yerleştirilirken o dönemin aksesuarları ise evin kalan bölümünü tamamlamaya yardımcı olacaktır.

Vintage Ev Dekorasyonunun Özellikleri

Vintage ev dekorasyonunun dikkat çeken bir özelliği, önemli ölçüde dekorasyon ürünü içermesidir. Minimalist dekorasyon mobilyalarıyla vintage bir tasarım yaratmak neredeyse imkânsızdır. Vintage ev dekorasyonu ile odanızı istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Odanın her bölümü mümkün olan her şekilde yeniden tasarlanabilir. Mobilyaların rengi de alana uyumlu olmalıdır. Her birey odasının nasıl görünmesi gerektiğine dair kendi hayal gücünü kullanmalıdır. Bu yüzden vintage dekora sahip her oda diğerlerinden farklı görünebilir.

1. Modern Eski Tarzdır

Modern ev dekorasyonunun artık eski moda olduğu söylenebilir. Eskiden moderni seçmek daha yeni bir tarz yaratmaktı ama artık değil. Ofis alanları için modern dekorasyon harika bir seçim olabilir fakat eviniz için bir seçim yaparken dekorasyonu kişiselleştirilmeniz gerekir. Eski bir tema kullanmak, eve bir tür çekicilik getirecektir. Eski tema, dekorasyon sahibi hakkında pek çok detay verir. Bu dekorasyonlar tek örnek olduğundan, diğerleriyle hiçbir benzerlik taşımaz. Mobilyalardan renklere kadar her şey mükemmel bir şekilde uyumludur. Eviniz için eski bir tema planlamak, boş bir tuval üzerine resim yapmak gibi olacaktır. Dekorasyonu tamamlamak için gerekli tüm parçaları ve aksesuarları bir araya getirmelisiniz. Kilimden perdeye kadar her şeyin kendine özgü bir kimliği olmalıdır. Modern dekorasyon alana sofistike bir hava katar. Bu tür bir dekorasyonda kolayca sakinleşemez veya güzel vakit geçiremezsiniz. Vintage ev dekorasyonu kendi alanınızda rahat olmanızı sağlar ve tüm odaya daha sakin bir his verir.

2. Dikkat Çekici Renk Paleti

vintage ev modelleri

Evinize yeni bir görünüm vermek bütün havanızı değiştirecektir. Renk paletine özellikle dikkat etmek, evinizin dekorasyon bütünlüğünü korumak için oldukça önemli bir unsurdur. Tercih ettiğiniz renk paleti her zaman ilham aldığınız dönemle uyumlu olmalıdır. Yumuşak ve nötr tonlar modern çağın koşturmasından uzakta rahat bir atmosfer yaratacaktır. İlham aldığınız zamana uzanan bir renk tercih edin. Kiliminizden perdeye kadar her şey birbirinin uyumlu olmasına ve parlamasına yardımcı olmalıdır.

3. El Yapımı Eşyalar

El yapımı kilim satın almaktan evinizde harika bir görüntü oluşturacaktır. Zaman içinde evinizin daha iyi görünmesini sağlamanın pek çok yolu vardır. Sadece eski eşyaları satın almak odanızın vintage görünmesini sağlamaz. El yapımı mobilya satın almak evinize farklı bir kişilik kazandırabilir. Ancak önemli olan el yapımı ürünün kendi karakterini taşımasıdır. El yapımı ürünlerin yapımı uzun saatler aldığı için oldukça dikkat çekicidir. El yapımı halılar, kanepeler, masalar, sandalyeler ve masalar birbirini tamamlayan özelliklere sahiptir. Kanepeler ve masalar için mobilya yerleşimleri vintage ev dekorasyonunu tanımlar. Dolayısıyla bu parçalar kusursuz bir şekilde yerleştirilmelidir. Günün sonunda elbette el yapımı mobilyalar her zaman seri üretilen makine yapımı ürünlere karşı kazanacaktır.

4. Kullanılan Materyaller

vintage dekorasyon

Ahşap mobilyalar, botanik duvar kâğıtları, antika sanat eserleri, kabile desenleri eski tasarım stillerinden bazılarıdır. Klasik olarak da bilinen vintage iç mekân geleneksel dekordan daha esnek olsa da, ayrı bir zarafet ve çekiciliğe sahiptir.

5. Mobilya Seçimi

Eski sandıklar ve çok üniteli dolaplar, vintage ev dekorasyonunun gözdesidir. Bu parçalar, ortak bir oda ya da oturma odasında düzenli olarak kullanılan çok sayıda eşyayı koymak için avantaj sağlar. Mobilyalar yeni kumaşlarla kolayca onarılabilir ancak vintage stil sandalyelerin ve masaların ahşabın yaşlarını göstermesini beklenir.

Modern ve Vintage Dekorasyon Karışımı

vintage ev dekorasyonu

Evinizi vintage ve modern dekorasyon karışımıyla dekore etmek, verdiğiniz en iyi kararlardan biri olabilir. Bu iki dekor teması birbirine zıt kutuptur. Eski tema, evinizin farklı görünmesini sağlayacaktır. Modern tema, evinizin sofistike ve şık görünmesini sağlayacaktır. Bu iki temayı karıştırmadan önce üzerinde düşünülmesi gereken pek çok nokta vardır.

Hayal gücünüzü kullanın

Evinizin farklı görünmesini sağlamak için hayal gücünüzü kullanın. Öncelikle evinize bir göz atmalı ve bir plan yapmalısınız. Ardından alanı doldurmanız gereken öğeleri listeleyin. Eski temalardan ilham alın.

Her eşyanın uyumlu olması gerekmediğini hatırlayın

Dekorasyon da uyum önemlidir ancak her şey aynı temada olmayabilir. Vintage ev dekorasyonu daha çeşitlidir. Doğru bir şekilde dekora etmezseniz, başka bir temayla eşleşmeyecektir. Modern dekor öğelerinizi seçerken her zaman yumuşak ve parlak renkleri tercih edebilirsiniz. Bu durum vintage dekorun odaya kolayca yerleşmesini sağlayacaktır. Her eşyanın kendi alanında farklı ve zarif olması gereklidir. Her eşya uyumlu olmak için tasarlanmamıştır.

Yeni mobilyalar satın almaktan kaçının

vintage tarzı dekor

Dekorasyon ürünleri alırken yeni ürünlere yönelebilirsiniz. Ancak Vintage ev dekorasyonu daha şık göstermek istiyorsanız eskitilmiş parçalar satın almalısınız. Eski ürünler, vintage kelimesine gerçek tanımını verecektir. Bu ince çizikler eski eşyalara gerçek görünümlerini verir. Kilim, perde, masa, kanepe gibi el yapımı ürünleri her zaman tercih edebilirsiniz. El yapımı ya da eskitilmiş mobilyalar almak odanıza daha fazla kişilik kazandıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir